Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 14.12.2016 року у справі №905/1743/13-г

Постанова ВГСУ від 14.12.2016 року у справі №905/1743/13-г

03.02.2017
Автор:
Переглядів : 213

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2016 року Справа № 905/1743/13-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіСибіги О.М.,суддівДанилової М.В., Швеця В.О.розглянувши матеріали касаційної скаргиТовариства з додатковою відповідальністю "Будівельник", м. Краматорськ, Донецька обл.на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 17.08.2016 рокуу справігосподарського суду Донецької областіза позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Будівельник", м. Краматорськ, Донецька обл.до 1. Приватного малого підприємства "Торгівельно-виробнича фірма "Каба", м. Краматорськ, Донецька обл. 2. Підприємства інвалідів "Злагода", м. Краматорськ, Донецька обл.за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача1. Краматорської міської ради, м. Краматорськ, Донецька обл.; 2. Управління регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, м. Краматорськ, Донецька обл.проусунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та спорудами

за участю представників

позивача: не з'явився,

відповідача-1: не з'явився,

відповідача-2: не з'явився,

третьої особи-1: не з'явився,

третьої особи-2: не з'явився

В С Т А Н О В И В:

Товариство з додатковою відповідальністю "Будівельник" (далі за текстом -ТДВ "Будівельник") звернулось до господарського суду Донецької області з позовом (з урахуванням заяви про зміну предмету позову) до приватного малого підприємства "Торгівельно-виробнича фірма "Каба" (далі за текстом - ПрМП "ТВФ "Каба") та підприємства інвалідів "Злагода" (далі за текстом - ПІ "Злагода") про зобов'язання ПрМП "ТВФ "Каба" усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою та розташованих на ній споруд за юридичною адресою: м. Краматорськ, вул. Боша, 3 шляхом знесення тимчасових споруд, розташованих біля будівлі ТДВ "Будівельник" літ. Е-1; зобов'язання ПІ "Злагода" усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою та розташованих на ній споруд за юридичною адресою: м. Краматорськ, вул. Боша, 3 шляхом знесення цеглової споруди, розташованої біля будівлі ТДВ "Будівельник" літ. Ж-2.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 13.05.2013 року залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Краматорську міську раду та Управління регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища.

Рішенням господарського суду Донецької області від 18.07.2013 року залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 17.08.2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, ТДВ "Будівельник" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Донецької області від 18.07.2013 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 17.08.2016 року і прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог або направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідачами та третіми особами відзивів на касаційну скаргу подано не було.

Сторін та третіх осіб згідно з приписами ст. 1114 ГПК України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак вони не скористались передбаченим процесуальним законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.

Приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що Краматорською міською радою (орендодавець) та закритим акціонерним товариством "Будівельник" (правонаступником якого є ТДВ "Будівельник") (орендар) укладено Договір оренди № 1192 від 15.12.2010 року (далі за текстом - Договір), за умовами п. 1 якого орендодавець передав орендарю в оренду земельну ділянку кадастровий номер 1412900000:00:016:0064 несільськогосподарського призначення (землі промисловості), загальною площею 0, 4240 га, у тому числі 0, 0641 га - під капітальною двоповерховою забудовою, 0, 0612 га - під капітальною нежитловою забудовою, 0, 0065 га - під тимчасовою забудовою, 0, 2018 га - під твердим покриттям, 0, 0288 га - під квітниками і газонами, 0, 0616 га - землі без покриття, що знаходиться за адресою: м. Краматорськ, вул. Боша, 3.

Відповідно до п. 8 Договору його укладено на 5 років (з 31.08.2010 року - дня прийняття рішення Краматорською міською радою).

Договір оренди зареєстровано у Краматорському міському відділі Донецької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 041015801192 від 15.12.2010 року.

Згідно з Актом приймання-передачі земельної ділянки від 15.12.2010 року до Договору оренди межі земельної ділянки, яка передана позивачу в оренду, встановлені на місцевості відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до Акту встановлення та погодження меж земельної ділянки ЗАТ "Будівельник" суміжними землевласниками є: від А до Б - землі тресту "Укренергочермет", від Б до В - землі Краматорської міської ради, від В до Г - землі Краматорського району електромереж, від Г до Д - землі Краматорської міської ради, від Д до Е - земельна ділянка гр. Шусть В.В., від Е до А - землі Краматорської міської ради. Перелічені межові знаки мають місце на долученому позивачем кадастровому плані земельної ділянки, що є невід'ємною частиною Договору оренди земельної ділянки.

ТДВ "Будівельник", звертаючись до господарського суду з позовом про зобов'язання відповідачів усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою та розташованих на ній споруд за юридичною адресою: м. Краматорськ, вул. Боша, 3 з посиланням на положення ст. ст. 91, 130, 152 Земельного кодексу України та ст. ст. 386, 391 Цивільного кодексу України просило захистити свої права шляхом знесення тимчасових споруд, розташованих біля будівель ТДВ "Будівельник" під літ. Е-1 та літ. Ж, мотивуючи свої вимоги тим, що по вул. Р. Люксембург в районі будинків 100 та 102, літ. Е-1 столярна майстерня (будинок 100), літ. "Ж-2" будівля контори ділянки (будинок 102) відсутня можливість очистити стоки з огляду на те, що проведенню очисних робіт заважають малі архітектурні форми та капітальні споруди відповідачів, які унеможливлюють користування орендованою земельною ділянкою та спорудами розміщеними на ній, оскільки стічні атмосферні опади стікають та затоплюють будівлі по вул. Р. Люксембург 100 та 102, в результаті чого просів фундамент, потріскалися стіни, відпала шпаклівка; будівлі знаходиться в аварійному стані; використовувати будівлі за цільовим призначенням не видається можливим, оскільки під час опадів з дахів малих архітектурних форм відповідачів ллється вода на приміщення цеху позивача, що веде до руйнування будинку, вимиває фундамент, порушує цілісність будівель підприємства.

Відповідно до ст. 91 Земельного кодексу України обов'язком власника земельної ділянки є не порушувати прав власників земельних ділянок та землекористувачів.

Положеннями ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно з ч. 2 ст. 386 Цивільного кодексу України власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст