ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2014 року Справа № 910/14986/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючого Овечкіна В.Е.,суддівЧернова Є.В., Цвігун В.Л.,за участю представників:позивача -Герасимчук С.Ю., відповідача -Майєр К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуКП "Київпастранс"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 29.07.2014у справі№910/14986/13за позовомКП "Київпастранс"доТОВ "ДА-ЛІ"про стягнення заборгованості та пені ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду м.Києва від 04.03.2014 (судді Бондаренко Г.П., Котков О.В., Цюкало Ю.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.07.2014 (судді: Пашкіна С.А., Баранець О.М., Калатай Н.Ф.), в позові відмовлено повністю у зв'язку з необґрунтованістю позовних вимог.
КП "Київпастранс" в поданій касаційній скарзі просить рішення та постанову скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст.632,651,654 ЦК України, ст.188 ГК України та ст.ст.32-34 ГПК України. Зокрема, скаржник вважає, що ціни та тарифи на послуги по розміщенню рекламних засобів на майні підприємств комунальної власності встановлюються та регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування, тому сторони не уповноважені самостійно (в рамках господарського договору) регулювати та встановлювати розмір плати за розміщення рекламних засобів на комунальному майні. Крім того, на думку заявника, пунктом 3.5 договору від 03.03.2005 №14/17-4 передбачено проведення розрахунків між сторонами відповідно до рішень Київської міської державної адміністрації, тому цілком законним та обґрунтованим є виставлення позивачем відповідачу рахунків за тарифами, затвердженими розпорядженням Київської міської держаної адміністрації від 21.05.2012 №838.
Колегія суддів, перевіривши фактичні обставини справи на предмет правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників сторін, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржувані рішення та постанова - скасуванню з передачею справи на новий розгляд до господарського суду м.Києва з наступних підстав.
Залишаючи без змін первісне рішення про відмову в позові, апеляційний господарський суд виходив з того, що:
03.03.2005р. між КП "Київпастранс" (підприємство) та ТОВ "ДА-ЛІ" (агентство) укладено договір №14/17-4, предметом якого є надання позивачем відповідачу наступних послуг: погодження документації, необхідної для розміщення рекламних конструкцій; надає інформацію про місця для розташування рекламних конструкцій; надання у тимчасове користування місця реклами для розміщення рекламних конструкцій на опорах контактної мережі, які належать позивачу на правах господарського відання; виконання роботи через відокремлений підрозділ позивача - "службу енергетичного забезпечення" по монтажу (демонтажу), технічному обслуговуванні рекламних конструкцій та заміні банерів.
Відповідно до п.2 договору від 03.03.2005 надання зазначених вище послуг підприємство здійснює згідно з додатковими до цього договору угодами (додатками), які складаються на підставі погоджень на розміщення реклами на транспорті, затверджених Головним управлінням транспорту, зв'язку та інформатизації виконавчого органу Київської міської ради.
Пунктом 3.1 договору від 03.03.2005 сторони визначили, що вартість надання послуг по розміщенню рекламного матеріалу визначається у калькуляції, яка є невід'ємною частиною договору та складається підприємством на підставі встановлених розмірів плати за надання послуг по розміщенню реклами Головним управлінням транспорту, зв'язку та інформатизації та Головним управлінням з питань цінової політики відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації "Про впорядкування розміщення реклами на транспорті комунальної власності м.Києва" від 29.12.2004 №2377.
Пунктами 3.2,3.3,3.4 договору від 03.03.2005 визначено, що агентство щомісяця перераховує на розрахунковий рахунок дирекції по будівництву об'єктів наземного пасажирського транспорту КП "Київпастранс" за надання послуг по розміщенню реклами, яка визначена калькуляцією за кожну рекламну конструкцію по факту її розміщення; агентство перераховує на розрахунковий рахунок служби енергетичного забезпечення плату за монтаж, демонтаж та технічне обслуговування рекламних конструкцій, яка визначена калькуляцією за кожну рекламну конструкцію по факту її розміщення; перерахування цих сум здійснюється щомісячно до 10-го числа поточного місяця, при наявності акта виконаних робіт та виставленого рахунка-фактури.
Згідно з п.3.5 договору від 03.03.2005 в разі прийняття Київською міською державною адміністрацією рішення щодо зміни розмірів плати за надання послуг по розміщенню рекламного матеріалу на майні КП "Київпастранс" розрахунки проводяться відповідно до прийнятих рішень, про що підприємство письмово повідомляє агентство.
Відповідно до п.7.3 договору від 03.03.2005 у разі впровадження державними органами влади та органами місцевого самоврядування змін щодо порядку оформлення дозвільної документації, розрахунків, тарифів, що стосуються розміщення реклами та рекламоносіїв сторони зобов'язуються протягом 10 днів з моменту набрання чинності нормативних актів переглянути умови даного договору та внести відповідні зміни.
Додатками №1,2,1-1 до договору сторони погоджували адресну програму до договору - перелік місць розміщення рекламних конструкцій з прив'язкою до вулиць, номерів будинків, номерів опор контактної мережі та ін.
Додатковою угодою до договору від 01.04.2010 сторони погодились внести зміни до договору та відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації "Про затвердження порядку визначення розміру плати за розміщення реклами на транспорті комунальної власності міста Києва" від 15.10.2008 № 427 встановили з 01.01.2010р. щомісячну базову плату за спеціальну рекламну конструкцію на поперечинах між опорами освітлення та контактної мережі 63 грн. за 1 кв. м. Базова плата змінюється залежно від зони розміщення засобу реклами шляхом множення на коефіцієнт диференціації.
Додатковою угодою до договору від 28.06.2011 сторони домовились продовжити дію договору до 30.06.2016р. Крім того, зазначеною додатковою угодою сторони домовились внести зміни до адресної програми, яка була визначена сторонами в додатку №1 до додаткової угоди від 28.06.2011.
21.05.2012р. Київською міською державною адміністрацією було прийняте розпорядження "Про питання визначення розміру плати за розміщення реклами в місті Києві" №838, яке було оприлюднене в газеті "Хрещатик" №119 (4139) від 31.08.2012р.
Відповідно до п.12 додатку 4 вищезазначеного розпорядження тариф за розміщення спеціальної рекламної конструкції на поперечинах між опорами освітлення та контактної мережі в місяць становить 75 грн. за 1 кв.м. площі рекламного засобу.
17.09.2012р. позивач направив на ім'я відповідача лист №14-01/06-261, відповідно до якого позивач надав відповідачу на підпис проект додаткової угоди щодо перерахунку розміру оплати за розміщення реклами на транспорті комунальної власності м.Києва, відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 21.05.2012 №838. Вказаний лист відповідач отримав 19.09.2012р.
У відповідь на вказаний вище лист відповідач направив позивачу відповідь від 21.09.2012 №525, з якої вбачається, що позивачем відповідачу був направлений проект додаткової угоди від 01.09.2012 та калькуляція до договору №157-2006 від 28.08.2006. Відповідач в листі зазначив, що між ними укладений договір №14/17-4 від 03.03.2005, крім того, просив внести зміни відносно кількості та площі рекламних засобів в калькуляцію визначення вартості послуг за розміщення рекламного матеріалу та направити належну калькуляцію та додаткову угоду на адресу відповідача. Зазначений лист направлений позивачу 30.10.2012р.
За вересень, жовтень, листопад та грудень 2012 року позивач виставляв відповідачу рахунки на оплату обумовлених договором послуг з врахуванням підвищених тарифів. Загалом позивач за вказаний період виставив відповідачу рахунків на загальну суму 1401690 грн.
Згідно наявних в матеріалах справи платіжних доручень за вересень-грудень 2012 року відповідач перерахував позивачу за договором 212106 грн.
Відповідно до ст.ст.525,526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлене договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У відповідності до вимог ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються та регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
За умовами договору від 03.03.2005 в разі прийняття Київською міською державною адміністрацією рішення щодо зміни розмірів плати за надання послуг по розміщенню рекламного матеріалу на майні КП "Київпастранс" розрахунки проводяться відповідно до прийнятих рішень, про що підприємство письмово повідомляє агентство. У разі впровадження державними органами влади та органами місцевого самоврядування змін щодо порядку оформлення дозвільної документації, розрахунків, тарифів, що стосуються розміщення реклами та рекламоносіїв сторони зобов'язуються протягом 10 днів з моменту набрання чинності нормативних актів переглянути умови даного договору та внести відповідні зміни. Тобто сторонами погоджено, що зміна розміру плати внаслідок зміни певних обставин здійснюється за згодою сторін, що узгоджується з положеннями діючого законодавства.
Однак, факт направлення позивачем відповідачу листа з повідомленням про зміну тарифів та проекту додаткової угоди з калькуляцією до договору не свідчить про погодження між сторонами нових тарифів по договору (ціни) з 01.09.2012р., оскільки такі зміни не були прийняті відповідачем. Відповідні зміни за згодою сторін були внесені до договору лише з 01.01.2013р. відповідно до додаткової угоди від 02.01.2013.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.