Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 14.06.2016 року у справі №923/2054/15

Постанова ВГСУ від 14.06.2016 року у справі №923/2054/15

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 136

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2016 року Справа № 923/2054/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючий суддя Судді:Могил С.К. (доповідач), Борденюк Є.М., Кривда Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 06.04.2016 та рішення господарського суду Херсонської області від 25.02.2016 у справі № 923/2054/15 господарського суду Херсонської областіза позовомпублічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"доміського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона"простягнення заборгованості в сумі 783 187, 24 грн. за договором про постачання електричної енергії,за участю представників

позивача: Литовського І.С.,

відповідача: Глоби К.М., Боднаря О.Г.,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2015 року публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" звернулось до господарського суду Херсонської області з позовом до міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" про стягнення 783 187, 24 грн. заборгованості з надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії за договором про постачання електричної енергії № 591 від 14.05.2003.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 25.02.2016, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 06.04.2016, позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Стягнуто з відповідача на користь позивача 783 187, 24 грн. заборгованості з надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії

Не погоджуючись з рішенням місцевого та постановою апеляційного господарських судів, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить їх скасувати і прийняти нове рішення про відмову в позові.

В обґрунтування заявлених вимог скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Переглянувши в касаційному порядку оскаржені судові рішення колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на таке.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, між відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (правонаступником якого є публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго") (постачальником) та міським комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (споживачем) 14.05.2003 укладено договір про постачання електричної енергії № 591.

Відповідно до п. 2.2.2 договору постачальник, зокрема, зобов'язаний постачати споживачу електроенергію, як різновид товару.

За умовами п. 2.3.4 договору споживач зобов'язався здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком № 9 до договору "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії".

Пунктом 1 додатку № 2 до договору встановлено розрахунковий період тривалістю місяць. При цьому зазначено, що споживач знімає показання електролічильника о 00:00 год. 22 числа у місяці з 31 днем, 21 числа - у місяці з 30 днями, 20 числа - з 29 днями та 19 числа - з 28 днями. Споживач зобов'язаний протягом 0,5 доби з моменту зняття показань електролічильників довести їх значення до електропостачальної організації за встановленою додатком № 2а до договору формою.

Пунктом 2 додатку № 9 до договору визначено, що розрахунок плати за надання послуг з компенсації реактивної електричної енергії здійснюється для кожної відокремленої площадки споживача за режимами обліку, що зазначені у додатку № 10 "Перелік точок розрахункового обліку реактивної енергії".

Діючий додаток № 10 затверджено сторонами у редакції додаткової угоди від 15.03.2013.

Згідно з п. 12 додатку № 9 до договору за підсумками розрахункового періоду постачальник виписує споживачу рахунок на оплату послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії. Кошти за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії перераховуються споживачем на поточний рахунок електропостачальника протягом 5 днів від дати, вказаної на рахунку.

На виконання умов договору та додаткових угод до нього, позивач за період з січня по листопад 2015 року надав відповідачу послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії на суму 783 187, 24 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями актів про обсяги спожитої електричної енергії, а також виставленими рахунками з відмітками про їх отримання представником відповідача.

Проте відповідач вищевказані послуги не оплатив, що і стало підставою для звернення з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги місцевий господарський суд, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що хоча обчислення ЕЕРП виконуються електропередавальною організацією один раз на два роки і це значення ЕЕРП зазначається в договорі, однак з урахуванням того, що триває судовий розгляд щодо визначення показника ЕЕРП на 2015-2016 роки, і що між сторонами узгоджено значення ЕЕРП на 2013-2014 роки, позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки діючим договором та чинним законодавством не передбачено безоплатне надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії

Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками місцевого та апеляційного господарських судів, з огляду на таке.

Відповідно до п. 1.1. Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 № 19, вона обов'язкова для виконання відповідним персоналом Національної енергетичної компанії "Укренерго" та її регіональних підрозділів, енергогенерувальних, енергопостачальних і електропередавальних організацій усіх форм власності, споживачів електроенергії, проектних та науково-дослідних організацій відповідного профілю. Згідно із цим же пунктом у взаємодії із чинними методиками формування тарифів на активну електроенергію плата за перетікання реактивної електроенергії є адресним економічним стимулом для зменшення негативного впливу реактивних потужностей конкретних споживачів на втрати активної електроенергії в основній і в розподільчій електромережах та на якість напруги у відповідному енергорайоні.

Виходячи з розділу 2 Методики для розрахунку плати за перетікання реактивної електроенергії використовують вхідні величини та додаткові величини.

Зокрема, додатковою величиною є коефіцієнт економічних еквівалентів реактивної потужності (ЕЕРП).

Пунктом 3.6. Методики передбачено, що обчислення ЕЕРП виконуються електропередавальною організацією один раз на два роки, і це значення зазначається у договорі зі споживачем.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст