Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 14.04.2016 року у справі №918/1029/15

Постанова ВГСУ від 14.04.2016 року у справі №918/1029/15

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 355

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2016 року Справа № 918/1029/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів:Є.Борденюк Д.Кривди, С.Могилрозглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю фірми "Журавлина"на постановувід 02.02.2016Рівненського апеляційного господарського судуу справі№ 918/1029/15за первісним позовомТовариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Сканія Україна"доТовариства з обмеженою відповідальністю фірми "Журавлина"пророзірвання договору, стягнення 13 633,29 грн та повернення орендованого майназа зустрічним позовомТовариства з обмеженою відповідальністю фірми "Журавлина"доТовариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Сканія Україна"проспонукання до внесення змін до договору оперативного лізингу обладнання шляхом підписання додаткової угоди та про спонукання до надання оригіналів рахунків, оригіналів актів виконаних робіт, оригіналів податкових накладниху судове засідання прибули представники:ТОВ з іноземними інвестиціями "Сканія Україна" Шевчук І.А (дов. від 15.07.2015), ТОВ "Журавлина"Гішко В.С. (дов. від 23.06.2015), Жученя Ю.Ю. (дов. від 01.01.2016 № 1), Політило О.В. - директор, Пуеккер А. (дов. від 01.01.2016), Крикуненко С.В. (дов. від 01.01.2016),у судовому засіданні Вищого господарського суду України, яке відбулось 12.04.2016, оголошена перерва до 14.04.2016 о 14:00,

заслухавши суддю-доповідача - Є. Борденюк, пояснення представників сторін та перевіривши матеріали справи, Вищий господарський суд України

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Сканія Україна" звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Журавлина" про розірвання договору оперативного лізингу, стягнення 13 633,29 грн заборгованості та повернення орендованого майна.

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Журавлина" звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Сканія Україна" про спонукання до внесення змін до договору оперативного лізингу обладнання шляхом підписання додаткової угоди та про спонукання до надання оригіналів рахунків, оригіналів актів виконаних робіт, оригіналів податкових накладних.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 21.12.2015 (колегія суддів: О.Андрійчук, Є.Павленко, Н.Політика), залишеним без зміни постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 (колегія суддів: І.Павлюк, О.Демидюк, Г.Савченко), первісний позов задоволено частково: присуджено до стягнення 13633,29 грн заборгованості з орендної плати; зобов'язано ТОВ фірму "Журавлина" передати ТОВ з іноземними інвестиціями "Сканія України" лізингове обладнання за описом у додатку "А" до договору лізингу № 09/09 від 02.04.2009. У задоволені первісного позову в частині розірвання договору оперативного лізингу у позові відмовлено. У задоволенні зустрічної позовної заяви відмовлено.

Судові рішення мотивовані наступним.

02.04.2009 між ТОВ з іноземними інвестиціями "Сканія Україна" та ТОВ фірмою "Журавлина" укладений договір оперативного лізингу обладнання № 09/09 (далі - Договір), предметом якого є вивіски "Scania" (світлові табло з логотипами, неонові вивіски з логотипами та ін.), опис яких міститься у Додатку А до цього договору (лізингове обладнання) (п. 1 договору).

Відповідно до п. 2 Договору строк лізингу, зазначеного в п. 1 цього договору, починається з 02.04.2009 та триває протягом 10 років і закінчується після сплати останнього платежу.

За п. 4 Договору протягом його строку лізингоотримувач за будь-яких обставин в абсолютно безумовному порядку сплачує щоквартально суму, як орендну плату за лізингове обладнання, яка на день укладення цієї угоди згідно з офіційним обмінним курсом гривні стосовно євро, встановленим НБУ, складає 1 650,00 грн, у т.ч. ПДВ - 275,00 грн. Офіційний курс НБУ на дату укладення цієї Угоди на 02.04.2009 року складає 1 EUR = 10.247160 грн. Договірна ціна з врахуванням ПДВ, що підлягає до сплати орендарем за кожен окремий календарний квартал, визначається на кожний останній день календарного кварталу оренди з урахуванням зміни курсу. Всі орендні платежі, зазначені в цій статті, повинні бути зроблені орендарем шляхом перерахування коштів на банківський рахунок орендодавця не пізніше 5 дня наступного місяця за попередній квартал, починаючи з дати цього договору. Якщо не існує іншої домовленості сторін, такий платіж або платежі здійснюються шляхом банківського переказу на банківський рахунок, який Сканія Україна може зазначити у письмовому повідомленні.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується представниками сторін, що протягом ІІІ, ІV кварталу 2014 року та І, ІІ кварталу 2015 року відповідач за первісним позовом проплати за договором не здійснював, у зв'язку з чим за ним станом на 20.08.2015 утворилася заборгованість

у розмірі 13 633,29 грн.

03.08.2015 позивачем на адресу відповідача надіслано цінний лист № 20150308-2С з описом вкладення та повідомленням про вручення, що був отриманий останнім 14.08.2015, в якому повідомлялося про відмову позивача від договору на підставі ст. 782 ЦК України.

Отже, позивач скористався своїм правом на відмову від Договору, і такий договір, в силу положень ч. 2 ст. 782 ЦК України, є розірваним з 14.08.2015, таким чином правові підстави для задоволення позовної вимоги про розірвання договору відсутні.

Заперечуючи проти застосування до спірних правовідносин ст. 782 ЦК України, відповідач за первісним позовом зазначає, по-перше, що укладений між сторонами договір не є договором оренди; по-друге, сторонами врегульований спеціальний порядок його припинення; по-третє, лізингові платежі не є фіксованими; по-четверте, вказана норма пов'язана із невнесенням орендної плати протягом 3 місяців підряд, тоді як в укладеному між сторонами договорі лізингова плата сплачується щоквартально.

Щодо спеціального порядку припинення зобов'язань, то згідно з п. 3 Договору будь-яка із сторін, керуючись власним рішенням, може припинити дію цього договору лізингу шляхом надання письмового повідомлення іншій стороні після порушення такою іншою стороною своїх зобов'язань за цим договором лізингу. Таке припинення набирає чинності на 15 день після надання такого повідомлення, якщо таке порушення не усувається до того часу.

Вказаний пункт договору жодним чином не впливає на можливість реалізації позивачем права, передбаченого ст. 782 ЦК України, та настання наслідків, обумовлених нею, оскільки норма ст. 782 ЦК України сформульована імперативно та не передбачає можливості врегулювання на власний розсуд сторін порядок припинення зобов'язань з підстави невнесення орендної плати протягом трьох місяців підряд; по-друге, зі змісту вказаної норми вбачається, що наймодавець має право відмовитись від договору незалежно від того, внесе наймач у подальшому плату за користування чи ні. Тому, навіть у разі внесення наймачем плати за користування після настання строку оплати за третій місяць наймач вправі відмовитися від договору найму.

По суті, сторони домовилися, що несплата лізингових платежів є безумовною підставою для припинення зобов'язань за цим договором.

Щодо посилання відповідача на те, що лізингові платежі, обумовлені договором, не є фіксованими, то останні є необґрунтованими, оскільки фіксований платіж у розумінні ст. 286 ГК України, це не тільки тверда грошова сума, яка є сталою та не змінюється упродовж дії договору. Під фіксованим платежем розуміється як безпосередньо погоджена сума, яка підлягає до сплати, так і порядок її визначення, що є сталим протягом дії договору та дає можливість чітко визначитися сторонам із розрахунком суми, яка підлягає до сплати за користування майно.

У свою чергу, у п. 4 Договору сторони погодили формулу, за якою розраховується лізингова плата. Вказана формула не змінювалася сторонами з моменту укладення між сторонами договору, тобто розрахунок лізингової плати є сталим (фіксованим).

Також відповідач за первісним позовом стверджує, що останній не міг виконати свого обов'язку щодо сплати лізингових платежів, оскільки позивач у період, за який стягується заборгованість, не здійснював виставлення йому рахунків, не надавав актів виконаних робіт та податкових накладних.

Однак, умовами Договору не встановлено відповідного обов'язку позивача. Більше того, орендна плата має бути здійснена відповідачем щоквартально за будь-яких обставин та в абсолютно безумовному порядку не пізніше 5 дня наступного місяця за попередній квартал шляхом банківського переказу на рахунок позивача (п. 4 Договору).

Разом з тим, позивач не приймав виконання в інших періодах (починаючи з липня 2012 року (02.07.2012 позивачем розміщено інформацію про завершення співпраці з відповідачем) по вересень 2014 року (16.09.2014 Київським апеляційним господарським судом прийнято рішення, яким визнано недостовірною інформацію, розміщену позивачем, та зобов'язано останнього її спростувати). Неприйняття від відповідача грошових коштів у цей період обумовлене тим, що останній вважав договірні правовідносини з відповідачем припиненими.

Однак, враховуючи те, що позивач не заявляє про стягнення суми заборгованості за періоди, коли ним не приймалося виконання зі сторони відповідача, вказані обставини у розумінні ст. 613 ЦК України (прострочення кредитора) не оцінюються.

Повернення позивачем грошових коштів, сплачених відповідачем на виконання умов договору, яке мало місце у 2012-2014 роках, не є підставою, яка звільняє відповідача від взятих на себе зобов'язань за договором, тим більше враховуючи той факт, що відповідач, на відміну від позивача, вважав, що договірні зобов'язання не припинили свою дію.

Крім того, позиція відповідача про те, що останній не міг здійснити оплату до виставлення позивачем рахунків спростовується діями самого відповідача, який 26.10.2012, 13.03.2013, 14.07.2014 самостійно здійснював розрахунок орендної плати та її перерахування на рахунок позивача.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст