ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2015 року Справа № 924/648/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Овечкіна В.Е.,суддівЧернова Є.В., Цвігун В.Л.,за участю представників:позивача -не з'явились,відповідача-1 відповідача-2 відповідача-3 третіх осіб прокуратури-не з'явились, -не з'явились, -Сковородніков О.В., Яковлев А.В., -Гречка І.Я., Багатченко Ю.В., Іващенко П.І., -Савицька О.В.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Федерації професійних спілок Хмельницької областіна постановуРівненського апеляційного господарського суду від 11.12.2014у справі№924/648/13за позовомзаступника прокурора м.Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до (треті особи1.виконавчого комітету Хмельницької міської ради; 2.Управління ЖКГ Хмельницької міської ради; 3.Федерації професійних спілок Хмельницької області - КП "Їдальня №33", Федерація професійних спілок України, Підприємство "Науково-культурний центр "Побужжя" Федерації професійних спілок Хмельницької області)про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради, скасування свідоцтва про право власності, визнання права власності на майно за територіальною громадою м.Хмельницького в особі Хмельницької міської радиВ С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 20.10.2014 (судді: Музика М.В., Заярнюк І.В., Субботіна Л.О.) в позові відмовлено у зв'язку зі спливом позовної давності.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.12.2014 (судді: Демянчук Ю.Г., Крейбух О.Г., Юрчук М.І.) рішення скасовано та прийнято нове рішення про задоволення позову. Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. №223-А в частині оформлення права власності на 3-х поверхову будівлю їдальні корисною площею 848кв.м., що розташована за адресою: м.Хмельницький, вул.Соборна, 55, скасовано свідоцтво про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею від 28.03.2000р., зареєстроване в реєстровій книзі за №729, а також визнано за територіальною громадою м.Хмельницького в особі Хмельницької міської ради право власності на будівлю їдальні корисною площею 848кв.м. та балансовою вартістю 559059грн., що розташована за адресою: м.Хмельницький, вул.Соборна, 55.
Федерація професійних спілок Хмельницької області в поданій касаційній скарзі просить постанову скасувати, рішення залишити в силі, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме ст.ст.71,76,80,128 ЦК УРСР, ст.ст.261,267,319,392 та п.6 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, ст.ст.12,26,42,51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.ст.1,21,34,43 ГПК України. Зокрема, скаржник наполягає на пропуску позивачем строку позовної давності, оскільки позивач міг та повинен був дізнатися про порушення права комунальної власності на спірне майно з моменту підписання оспорюваного рішення Хмельницького міськвиконкому від 23.03.2000р. міським головою Чекманом М.К., який є головною посадовою особою Хмельницької міської ради і одночасно представляє міську раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами. Крім того, заявник вказує на неврахування апеляційним судом тих обставин, що про право комунальної власності територіальної громади м.Хмельницького на спірну будівлю їдальні позивачу було відомо не тільки при видачі 28.03.2000р. міськвиконкомом відповідачу-3 свідоцтва про право власності, але й раніше, а саме при прийнятті рішення Хмельницької міської ради від 22.04.1992р. №6 (а.с.74-77 том 4) та розпорядження Хмельницького міськвиконкому від 04.10.1994р. №186-р "Про державну реєстрації договору купівлі-продажу державного майна, зданого в оренду організації орендарів Хмельницького виробничо-торгівельного підприємства громадського харчування їдальні №33" в процесі приватизації комунального майна.
Колегія суддів, перевіривши фактичні обставини справи на предмет правильності застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників відповідача-3, прокуратури та третіх осіб, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржувана постанова та рішення від 20.10.2014 - скасуванню з передачею справи на новий розгляд до господарського суду Хмельницької області з наступних підстав.
Скасовуючи первісне рішення та приймаючи нове рішення про задоволення позову, апеляційний господарський суд виходив з того, що:
23.02.2000р. виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення №223-А про оформлення права власності на будинок профспілок з гаражами по вул.Соборній,57 та гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею по вул.Соборній,55 за Федерацією профспілок Хмельницької області. В пунктах 2, 3 цього рішення зазначено: Бюро технічної інвентаризації підготувати свідоцтво про право власності і провести реєстрацію вказаних в п.1 об'єктів нерухомого майна; Управлінню житлово-комунального господарства посвідчити оформлені бюро технічної інвентаризації свідоцтва про право власності.
28.03.2000р. видано свідоцтво №223-А про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею, яким міське виробниче управління житлово-комунального господарства посвідчило, що об'єкт, який розташований в м. Хмельницькому за адресою вул. Соборна, 55, в цілому складається з двох споруд, належить Федерації профспілок Хмельницької області на праві колективної власності. Об'єкт по вул.Соборній,55 в м.Хмельницькому зареєстровано Хмельницьким бюро технічної інвентаризації на праві колективної власності на підставі свідоцтва про право власності, про що внесено запис в реєстрову книгу за №729.
На підставі постанови Секретаріату Хмельницької обласної ради профспілок від 23.07.1981р. (протокол № 7) складено акт, за яким облпрофкурси передали, а Хмельницький трест їдалень прийняв приміщення їдальні з інвентарем.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 18.09.2012 у справі №16/2/6/71-Н, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.12.2012 та постановою Вищого господарського суду України від 28.02.2013, відмовлено у позові Фонду державного майна України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - колективного підприємства "Їдальня №33" до Федерації профспілок Хмельницької області, Навчально-культурного центру "Побужжя" Федерації профспілок Хмельницької області, Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, Комунального підприємства "Хмельницьке бюро технічної інвентаризації", Управління житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Федерація професійних спілок України про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23.03.2000р. №223-А в частині оформлення права власності на 3-х поверхову будівлю їдальні корисною площею 848м2, введену в експлуатацію відповідно до акту державної приймальної комісії від 30.06.1980р., що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Соборна, 55; скасування державної реєстрації права власності, здійсненої Комунальним підприємством "Хмельницьке бюро технічної інвентаризації" в реєстровій книзі 28.03.2000р. за №729; визнання права власності за державою в особі Фонду державного майні України на 3-х поверхову будівлю їдальні корисною площею 848м2, введену в експлуатацію відповідно до акту державної приймальної комісії від 30.06.1980р., що розташована за адресою м.Хмельницький, вул.Соборна, 55.
При вирішенні спору по суті місцевим судом взято до уваги, що на підставі постанови Секретаріату Хмельницької обласної ради профспілок від 23.07.1981р. (протокол №7) складено акт, за яким облпрофкурси передали, а Хмельницький трест їдалень прийняв приміщення їдальні з інвентарем. Наказом Міністерства торгівлі УРСР від 28.03.1983 року Хмельницький трест їдалень ліквідовано та створено Хмельницьке міське об'єднання громадського харчування управління громадського харчування Хмельницького облвиконкому (з правами правонаступництва).
Рішенням Хмельницького облвиконкому №204 від 1989 року міське об'єднання громадського харчування ліквідовано з передачею його функцій Хмельницькому виробничо-торгівельному об'єднанню громадського харчування, в склад якого входили всі заклади громадського харчування м. Хмельницького та області, підпорядковані Міністерству торгівлі УРСР, в тому числі відомчі (на заводах, фабриках, в державних установах, навчальних закладах, школах, в організаціях і т. п.), в тому числі і спірне приміщення їдальні. Наказом Міністерства торгівлі УРСР від 21.11.1991р. №99 "Про передачу державного майна, що перебуває у віданні Міністерства торгівлі України, передано відомчі заклади закритої мережі громадського харчування відповідним організаціям, а підприємства відкритої мережі громадського харчування передано у комунальну власність з підпорядкуванням місцевим органам влади та відповідно до рішення Хмельницького облвиконкому №22 від 19.02.1992р., обласне виробничо-торгівельне об'єднання громадського харчування ліквідовано. Рішенням виконкому від 20.02.1992р. №55 "Про організацію передачі державного майна в комунальну власність міста" (п.1) надано повноваження на прийняття для розпорядження у управління комунальною власністю міста відділам і управлінням міськвиконкому. Подальше розпорядження і користування комунальною власністю міста відділам і управлінням проводити з погодженням міськвиконкому згідно додатку №1. Відповідно до додатку №1 до рішення №55 до складу підприємств, розпорядження і управління якими здійснювалось відділами і управліннями міськвиконкому, відносились і підприємства громадського харчування та не торгівельної діяльності, що входять до складу обласного виробничо-торгівельного об'єднання громадського харчування.
На підставі згаданих обставин судом було зроблено висновок, що зазначеними рішеннями підтверджуються факти вибуття з власності профспілок приміщення їдальні у 1981 році, вибуття з власності держави приміщення їдальні у 1992 році та його подальшої передачі у комунальну власність з підпорядкуванням місцевим органам влади. Також судом було встановлено, що приміщення їдальні не є профспілковим, оскільки станом на 1990р. спірне майно вже вибуло з власності профспілок у державну власність, а на момент прийняття спірних рішень у 2000р. приміщення їдальні вже перебувало у комунальній власності і могло бути передано у власність Федерації профспілок Хмельницької області виключно на підставі рішення Хмельницької міської ради. Судом касаційної інстанції підтверджено правильність висновків суду першої та апеляційної інстанцій про те, що станом на 1990р. спірне майно вже вибуло з власності профспілок у державну власність, а на момент прийняття спірного рішення у 2000р. встановлено, що приміщення їдальні вже перебувало у комунальній власності.
Таким чином, на момент прийняття виконавчим комітетом спірного рішення приміщення їдальні перебувало у комунальній власності і могло бути передано у власність Федерації профспілок Хмельницької області виключно на підставі рішення Хмельницької міської ради.
Місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про доведеність позовних вимог прокурора в частині визнання права власності за територіальною громадою м.Хмельницького в особі Хмельницької міської ради на будівлю їдальні корисною площею 848кв.м., що розташована за адресою: м.Хмельницький, вул.Соборна, 55, скасування свідоцтва про право власності на гуртожиток профкурсів та визнання права власності за територіальною громадою, оскільки спірне рішення №223-А від 23.03.2000р. було прийнято виконавчим комітетом Хмельницької міської ради з перевищенням наданих йому повноважень та з порушенням права власності Хмельницької міської ради на приміщення їдальні, а тому воно підлягає визнанню незаконним та скасуванню у судовому порядку.
Згідно з ч.1 ст.393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Щодо позовної вимоги про скасування свідоцтва про право власності на гуртожиток профкурсів на 140 місць з їдальнею від 28.03.2000р., зареєстрованого в реєстровій книзі за №729, то така вимога є похідною від вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницького міськвиконкому від 23.03.2000р. №223-А в частині оформлення права власності на 3-х поверхову будівлю їдальні корисною площею 848кв.м., що розташована за адресою: м.Хмельницький, вул.Соборна, 55, а тому зазначена вимога підлягає задоволенню зважаючи на визнання незаконним та скасування рішення від 23.03.2000р. №223-А в оспорюваній частині.
Також апеляційним судом зазначено, що Федерацією профспілок у Хмельницької області, яка оспорює право власності на спірний об'єкт, в ході розгляду справи не подано належних та допустимих доказів на підтвердження виникнення у останнього права власності на будівлю їдальні корисною площею 848кв.м та балансовою вартістю 559059 грн., що розташована за адресою: м.Хмельницький, вул.Соборна, 55.
Пунктом 4.1 постанови Пленуму ВГСУ №10 від 29.05.2013 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" роз'яснено, що початок перебігу позовної давності визначається за правилами ст.261 ЦК України. Якщо у передбачених законом випадках з позовом до господарського суду звернувся прокурор, що не є позивачем, то позовна давність обчислюватиметься від дня, коли про порушення свого права або про особу, яка його порушила, довідався або мав довідатися саме позивач, а не прокурор.
Згідно з ч.1 ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Право на звернення прокурора та Хмельницької міської ради з позовом до суду виникло з моменту встановлення відомостей про протиправне набуття права власності Федерацією профспілок Хмельницької області на приміщення їдальні по вул.Соборній,55 в м.Хмельницькому, про що позивачу стало відомо після прийняття 18.09.2012р. господарським судом Хмельницької області рішення у справі №16/2/6/71-Н, яке набрало законної сили 24.12.2012 року, та під час розгляду якої встановлено факт передачі приміщення їдальні в комунальну власність.
Разом з тим, апеляційний суд визнав таким, що не ґрунтується на нормах законодавства, посилання відповідача-3 на обізнаність Хмельницької міської ради з належністю спірного приміщення ще в 2000 році з огляду на підписання оспорюваного рішення міським головою, як головою виконавчого комітету міської ради, оскільки відповідно до ч.1 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність згідно закону.
Так, виконавчий комітет Хмельницької міської ради є окремою юридичною особою, має свою печатку та як носій публічної влади є відповідальним за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (частина перша статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл),селища, міста.
Отже, неможливо ототожнювати виконавчий комітет та міську раду, які діють самостійно та несуть відповідальність за свою роботу окремо, а також міського голову, який виступає лише посадовою особою відповідної міської ради та представляє міську раду в цілому як колегіальний орган. Тому в даному випадку спірне приміщення вибуло з комунальної власності поза волею власника - Хмельницької міської ради.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.