Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.12.2016 року у справі №907/263/16

Постанова ВГСУ від 13.12.2016 року у справі №907/263/16

03.02.2017
Автор:
Переглядів : 165

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2016 року Справа № 907/263/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Бакуліної С.В. (доповідач),суддів :Яценко О.В., Данилової М.В.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Консервний завод "Універ"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 17.10.2016у справі№ 907/263/16господарського суду Закарпатської області за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Консервний завод "Універ"до1. UNIMATIK KFT; 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "СНК-Груп"провизнання недійсним договору поруки

в судовому засіданні взяли участь представники :

від позивача: від відповідача-1: від відповідача-2:Кучерова М.П. (довіреність від 06.12.2016) не з'явились не з'явилисьВ С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Закарпатської області (суддя Русняк В.С.) від 30.06.2016, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду (головуючий суддя - Зварич О.В., судді - Скрипчук О.С., Хабіб М.І.) від 17.10.2016, у справі №907/263/16 в задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати ухвалені по справі судові акти, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст.203, 215, 234, 528 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), ст.ст.41, 83 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України).

Відзиву на касаційну скаргу не надійшло.

Представники відповідачів не скористались правом на участь в засіданні касаційної інстанції.

Заслухавши пояснення по касаційній скарзі представника позивача, який підтримав викладені в ній доводи, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Консервний завод "Універ" (далі ТзОВ "КЗ "Універ") звернулось до Господарського суду Закарпатської області з позовом до UNIMATIK KFT та Товариства з обмеженою відповідальністю "СНК-Груп" про визнання недійсним договору поруки від 23.07.2012, укладеного між відповідачами, яким забезпечено виконання всіх зобов'язань позивача за контрактом №2012/07/02 від 20.07.2012.

Обґрунтовуючи заявлений позов ТзОВ "КЗ "Універ" зазначало, що: 1) - спірний договір порушує його права і інтереси, оскільки позивач згоди на його укладення не надавав; 2) - що укладений договір поруки суперечить умовам пункту 9.6. контракту №2012/07/02 від 20.07.2012, в якому позивач та відповідач-1 передбачили, що сторони не вправі передавати свої обов'язки по даному контракту третім особам без згоди іншої сторони, якої позивач не надавав; 3) - оспорюваний правочин укладено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися ним, оскільки договір поруки директором UNIMATIK KFT не підписувався, а підпис був здійснений іншою особою, що є ознаками фіктивності договору поруки.

Судами встановлено таке.

20.07.2012 між ТзОВ "КЗ "Універ" (покупець) та UNIMATIK KFT (продавець) укладено контракт №2012/07/02, відповідно до якого продавець зобов'язується передати у власність покупця обладнання, а покупець прийняти та оплатити товар (а.с.28-32).

Загальна вартість товару складає 80900євро (п.2.2. контракту).

Згідно п.9.5. даний контракт вступає в дію з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.

Сторони не вправі передавати свої зобов'язання по даному контракту третім особам без згоди іншої сторони (п.9.6. контракту).

З метою забезпечення виконання покупцем за вказаним контрактом, 23 липня 2012 між UNIMATIK KFT (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СНК-Груп" (поручитель) (далі ТзОВ "СНК-Груп") укладено договір поруки, згідно якого поручитель зобов'язується солідарно відповідати перед кредитором за виконання всіх зобов'язань ТзОВ "КЗ "Універ", що виникнуть з контракту №2012/07/02 від 20.07.2012 та додатків до нього (далі основний договір), укладеного між кредитором і боржником (а.с.80-82).

Предметом основного договору є купівля-продаж товару (п.2.3. договору поруки).

Згідно п.3.1. договору поруки у разі порушення боржником зобов'язання за основним договором поручитель зобов'язується виконати за боржника зобов'язання останнього у 10-денний термін з дня отримання вимоги від кредитора.

Пунктом 4.1. договору поруки передбачено, що у разі невиконання боржником своїх зобов'язань за основним договором у строк до 24.08.2012, кредитор має право протягом 10 днів звернутися з вимогою про виконання таких зобов'язань до поручителя. У випадку, якщо така вимога у встановлений даним пунктом строк не буде пред'явлена, порука вважатиметься припиненою.

Строк дії договору поруки збігається зі строком дії основного договору, крім випадків, визначених у ст.559 ЦК України та у п.3.4. цього договору (п.6.1. договору поруки).

Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки попередніх судових інстанцій про відмову в позові, з огляду на таке.

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст.16 ЦК України).

Згідно зі ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За змістом зазначених норм, права або інтереси особи підлягають судовому захистові у разі їх порушення, невизнання або оспорювання іншою особою.

У спорах про визнання правочину недійсним, крім учасників договору, а в передбачених законом випадках - прокурора, державних та інших органів, позивачем у справі може бути будь-яке підприємство, установа, організація, а також фізична особа, чиї права та охоронювані законом інтереси порушує цей правочин.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст