Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.04.2016 року у справі №915/1465/15

Постанова ВГСУ від 13.04.2016 року у справі №915/1465/15

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 223

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2016 року Справа № 915/1465/15

Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Васищака І.М., суддів Грека Б.М., Студенця В.І., за участі представників сторін І. Романенко (керівник), С. Корованенко (дов. від 17.02.2014), А. Максименко (дов. від 06.04.2016), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу державного підприємства "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" на рішення Господарського суду Миколаївської області від 22 жовтня 2015 року та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 28 січня 2016 року у справі № 915/1465/15 за позовом державного підприємства "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, треті особи: фізична особа-підприємець ОСОБА_4, фізична особа-підприємець ОСОБА_5, за участі прокуратури Миколаївської області, про визнання недійсним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ: У серпні 2015 року державне підприємство "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29 травня 2015 року № 18-ріш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" у справі № 1-26.215/01-2015 з підстав невідповідності закону.

Відповідач позов не визнав.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 9 вересня 2015 року до участі у справі третіми особами залучені фізичні особи-підприємці ОСОБА_4 і ОСОБА_5.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 22 жовтня 2015 року (суддя В. Фролов) у позові відмовлено з мотивів безпідставності вимог.

На стадії апеляційного провадження заступник прокурора Миколаївської області заявив про свій вступ у справу.

Прокурор позовні вимоги підтримав.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 28 січня 2016 року рішення залишено без змін.

Державне підприємство "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" просить рішення та постанову скасувати з підстав неправильного застосування господарськими судами статей 15, 50, 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", статей 10, 20, 22 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", статей 4 і 43 Господарського процесуального кодексу України та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України і фізична особа-підприємець ОСОБА_5 проти доводів касаційної скарги заперечують і в її задоволенні просять відмовити.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 також просить розглянути касаційну скаргу без її участі.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 і прокурор право на подання відзиву на касаційну скаргу не використали і в судове засідання не з'явилися.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Господарськими судами встановлено, що за зверненнями підприємців ОСОБА_4 і ОСОБА_5, розпорядженням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13 січня 2015 року № 1, розпочато розгляд справи № 1-26.215/01-2015 за ознаками вчинення державним підприємством "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50, частиною першою статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді дій органу влади, що можуть призвести до обмеження конкуренції.

За результатами розгляду справи адміністративною колегією Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення від 29 травня 2015 № 18-ріш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", яким:

- визнано, що дії державного підприємства "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" як територіального (регіонального) органу центрального органу виконавчої влади у сфері метрології в Миколаївській області з атестації на проведення вимірювань, яка належить до державного метрологічного контролю, які полягають у поширенні, зокрема на власному сайті (ncsms.com.ua), інформації про необхідність залучення до проведення перевірок та обстеження димових та вентиляційних каналів спеціалізованих організацій, які, крім відповідних дозволів на проведення таких робіт, повинні мати ще й свідоцтво про атестацію на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду, що не відповідає законодавству та має своїм наслідком можливість усунення з ринку прочищення, обстеження димових та вентиляційних каналів в газифікованих приміщеннях тих суб'єктів господарювання, які таких свідоцтв не одержали, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, частини першої статті 15 Закону України 2015 "Про захист економічної конкуренції", у вигляді дій органу влади, що можуть призвести до обмеження конкуренції;

- зобов'язано державне підприємство "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" припинити порушення, вказане у пункті 1 цього рішення, шляхом розповсюдження на власному офіційному сайті (ncsms.com.ua) інформації, яка в повній мірі відповідає законодавству, зокрема, щодо відсутності в законодавстві норм, щодо обов'язковості створення та атестації вимірювальних лабораторій для здійснення діяльності з надання послуг обстеження та перевірки димових та вентиляційних каналів у газифікованих приміщеннях;

- зобов'язано державне підприємство "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" оприлюднити за власні кошти пункти 1 і 2 резолютивної частини цього рішення в офіційному друкованому виданні Миколаївської міської ради, а саме - газеті "Рідне Прибужжя", протягом двох місяців з дня його отримання з наданням протягом 5 днів до територіального відділення підтверджуючих документів про оприлюднення.

Ухвалюючи дане рішення, Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України виходило з того, що публічне акціонерне товариство "Миколаївгаз" не приймало від скаржників та організацій, на замовлення яких вони надавали послуги з періодичної перевірки димових та вентиляційних каналів, складені ними акти про виконання робіт. В обґрунтування відмови в прийнятті актів товариство вказувало, що зазначені суб'єкти господарювання відсутні у переліку вимірювальних лабораторій, атестованих на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду - забезпечення захисту життя та здоров'я громадян (під час обстеження димових і вентиляційних каналів в газифікованих приміщеннях житлових і громадських будинків, промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень, підприємств житлово-комунального і побутового обслуговування).

При розгляді справи відповідачем також виявлено, що 13 серпня 2013 року на сайті позивача було розміщено інформацію про те, що до проведенням перевірок стану димових, вентиляційних каналів, газоходів та вентиляційних систем з метою визначення їх придатності для подальшої експлуатації необхідно залучати спеціалізовані організації, які, крім відповідних дозволів на проведення таких робіт, повинні мати свідоцтво про атестацію на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду. Свідоцтво засвідчує, що атестована організація чи її окремий підрозділ (вимірювальна лабораторія) є правочинною та може виконувати конкретний вид метрологічних робіт. Державне підприємство "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" є органом з атестації вимірювальних лабораторій.

Зважаючи на статус державного підприємства "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", як територіального органу центральної виконавчої влади у сфері метрології, зацікавлені особи - житлово-комунальні організації, керівники та власники промислових і сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування виробничого характеру, могли сприймати її як таку, що в повній мірі відповідає законодавству, і вимоги, про які йдеться у цьому повідомленні, є обов'язковими.

Суб'єкти господарювання, які вже здійснюють чи мають намір здійснювати діяльність з періодичних перевірок, обстежень димовентиляційних каналів також могли сприйняти зміст наведеної інформації як такої, що заслуговує на увагу та підлягає використанню у роботі, оскільки виходить від компетентного органу державної влади в галузі метрології. Зміст зазначеної інформації може спонукати їх звертатися до позивача задля проведення атестації на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду та одержання свідоцтва, оскільки в іншому разі споживачі їх послуг не будуть зацікавлені в укладенні з ними договорів на надання послуг з перевірок та обстежень димових і вентиляційних каналів, внаслідок чого їх конкурентоздатність на відповідному ринку може бути обмежено.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оспорюване рішення суперечить статтям 48, 49, 59 і 60 Закону України "Про економічну конкуренцію".

Відповідно до пункту 1.1 Статуту державного підприємства "Миколаївський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації", затвердженого наказом Мінекономрозвитку України від 16 липня 2013 року № 818, підприємство засноване на державній власності, належить до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та є державним комерційним підприємством. Пунктом 3.2 Статуту визначено предмет діяльності підприємства, а саме: надання підприємствам, установам, організаціям і громадянам інформаційно-консультаційних послуг у сфері стандартизації, метрології оцінки (підтвердження) відповідності (сертифікації) та захисту прав споживачів; здійснення наукової, науково-технічної, науково-організаційної та іншої діяльності у сфері стандартизації, метрології, оцінки (підтвердження) відповідності (сертифікації) та захисту прав споживачів; виконання робіт, надання послуг у сфері стандартизації, метрології, оцінки (підтвердження) відповідності (сертифікації), а також в інших сферах діяльності, що передбачені статутом та не заборонені законодавством. Відповідно до п.3.2.3 Статуту предметом діяльності центру у сфері метрології є проведення атестації у державній метрологічній системі вимірювальних лабораторій; участь в атестації вимірювальних лабораторій підприємств і організацій.

За правилами статті 4 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (у редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення, далі - Закон) метрологічна система створює необхідні засади для забезпечення єдності вимірювань у державі, основними завданнями цієї системи є: реалізація єдиної технічної політики у сфері метрології; захист громадян і національної економіки від наслідків недостовірних результатів вимірювань; підвищення рівня фундаментальних досліджень і наукових розробок; економія всіх видів матеріальних ресурсів; забезпечення якості та конкурентоспроможності вітчизняної продукції; створення нормативно-правових, нормативних, науково-технічних та організаційних основ забезпечення єдності вимірювань у державі. Діяльність щодо забезпечення функціонування та розвитку державної метрологічної системи координує спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері метрології та метрологічної діяльності (ЦОВМ).

За змістом статті 13 Закону Державна метрологічна служба організовує, провадить та координує діяльність, спрямовану на забезпечення єдності вимірювань у державі, а також здійснює державний метрологічний контроль і нагляд за додержанням вимог цього Закону, інших нормативно-правових актів і нормативних документів з метрології. До Державної метрологічної служби належать: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері метрології, національний науковий метрологічний центр і державні наукові метрологічні центри, що належать до сфери управління ЦОВМ; територіальні (регіональні) органи ЦОВМ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, містах обласного значення; державні служби: Державна служба єдиного часу і еталонних частот; Державна служба стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів; Державна служба стандартних довідкових даних про фізичні сталі та властивості речовин і матеріалів.