Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.01.2016 року у справі №920/930/14

Постанова ВГСУ від 13.01.2016 року у справі №920/930/14

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 137

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2016 року Справа № 920/930/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоПолянського А.Г.суддівКоробенка Г.П., Мачульського Г.М. (доповідач),розглянувши у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок"на постановуХарківського апеляційного господарського судувід13.10.2015у справі№920/930/14Господарського суду Сумської областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Агропідприємство "Прогрес-технологія"треті особи1. Управління Держземагенства у Сумському районі Сумської області 2. Державна інспекція сільського господарства в Сумській областіпровідновлення стану земельної ділянки

за участю

- позивача:Кучменко С.В. (довіреність від 02.10.2015)- відповідача:Сошенко Я.В. (довіреність 12.05.2014), В С Т А Н О В И В:

Звернувшись в суд з позовом, Товариство з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" (далі - позивач) просило з урахуванням уточнення позовних вимог зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропідприємство "Прогрес-технологія" (далі - відповідач) відновити стан земельної ділянки, загальна площа якої складає 1,5 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої на території Токарівської сільської ради Сумського району Сумської області, яка належить на праві приватної власності позивачу. Відновленню підлягає вказана земельна ділянка в зруйнованій частині площею 0,4288 га до стану сіножатей, в якому вона була придбана ТОВ "Токарівський пісок" по договору купівлі-продажу земельної ділянки від 11.10.2013 р. №2836, шляхом зворотної засипки піском з влаштуванням поверхневого тридцяти сантиметрового родючого шару ґрунту з сіножатями до рівня незруйнованої частини даної земельної ділянки (відмітки висоти 126,38 м - 128,24 м над рівнем моря в Балтійській системі координат).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної у січні 2014 року топографічної зйомки було встановлено, що на частині належної йому земельної ділянки, орієнтовною площею 0,5 га, замість сіножатей, в наслідок господарської діяльності відповідача утворилось водоймище, земельна ділянка пошкоджена.

Справа судами розглядалась неодноразово.

Останнім рішенням Господарського суду Сумської області від 06.07.2015 (суддя Коваленко О.В.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 13.10.2015 (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Істоміна О.А., судді Гончар Т.В., Плужник О.В.), в позові відмовлено, вирішено питання про розподіл судових витрат.

У касаційній скарзі позивач просить скасувати вищевказані судові рішення та прийняти нове про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права.

У відзиві відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, вказуючи, що суди повно встановили обставини справи та правильно застосували норми права.

Учасників судового процесу відповідно до приписів статті 1114 Господарського процесуального кодексу України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак треті особи не використали наданого законом процесуального права на участь своїх представників у судовому засіданні.

Переглянувши у касаційному порядку оскаржені судові рішення, колегія суддів Вищого господарського суду України, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, виходить з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до Акту про надання гірничого відводу від 10.04.2003 №01-25/204, виданого Сумською обласною радою, Акціонерному Товариству закритого типу агропідприємству Прогрес-Технологія (правонаступником якого є відповідач) наданий гірничий відвід з метою розробки Токарівського родовища будівельного піску, який знаходиться в 1,0 км на захід від західної околиці с. Токарі Сумського району Сумської області і позначений на копії топографічного плану кутовими точками 1,2,3,4,5,6,7,8, а також на геологічних картах і вертикальних розрізах із зазначенням номерів карт і розрізів (І-І", ІІ-ІІ", ІІІ-ІІІ", ІV-ІV", V-V").

Термін чинності акту про надання гірничого відводу становить 15 років - тобто до 10.04.2013.

11.07.2003 відповідач отримав спеціальний дозвіл на користування надрами, який був виданий Міністерством екології та природних ресурсів України за №3049.

Об'єктом ліцензування вказаного дозволу є Токарівське родовище, прив'язка на місцевості - 1,0 км на захід від с. Токарі, корисні копалини - пісок, мета ліцензії (робіт) - видобування піску, придатного для виготовлення штукатурних розчинів та дорожнього будівництва (ДСТУ БВ.2.7.-32-95).

Термін дії дозволу - 10 років, тобто до 11.07.2013.

Вказаний дозвіл містить географічні координати об'єкту ліцензування (Токарівського родовища), інформацію про площу об'єкту, інформацію про загальну кількість запасів.

У зв'язку з тим, що відповідач мав всі необхідні документи для отримання земельної ділянки для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, 07.05.2004 Сумська районна державна адміністрація надала відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку площею 8 га, для видобутку піску у відповідності з Робочим проектом розробки Токарівського родовища будівельного піску в Сумському районі Сумської області, яке знаходиться на території Токарівської сільської ради Сумського району Сумської області.

Згідно з пунктом 3.1 договір укладено на 15 років (термін дії договору закінчується 11.05.2019 року).

Також судами встановлено, що з липня 2004 по липень 2013 року відповідач здійснював видобування піску на земельній ділянці загальною площею 8 га, на законних підставах, з отриманням всіх процедур визначених чинним на той час законодавством і жодних доказів щодо здійснення відповідачем робіт на території Токарівського родовища, поза межами наданих дозволів, позивачем не надано.

Крім того, судами встановлено, що на підставі розпорядження голови Сумської райдержадміністрації Сумської області від 25.02.2008 №143 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність" громадянину ОСОБА_6 була надана у власність земельна ділянка площею 1,5 га з кадастровим номером НОМЕР_1, що знаходиться на території Токарівської сільської ради Сумського району Сумської області.

За договором купівлі - продажу від 13.05.2008 ОСОБА_6 продав а ОСОБА_7 купила вказану земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства.

За договором купівлі-продажу земельної ділянки від 11.10.2013 №2836, укладеним між ОСОБА_7 (продавець) та позивачем (покупець), останній придбав цю земельну ділянку і право приватної власності на вказану земельну ділянку зареєстроване у Державному реєстрі речових прав не нерухоме майно, що підтверджується витягом від 11.10.2013 № 10730560.

Згідно із Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 04.04.2014 року позивач змінив цільове призначення вказаної земельної ділянки на земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами.

Судами також встановлено, що у липні 2013 року, родовище було відпрацьоване. Розробка кар'єру велася методом гідронамиву, тому відпрацьована ділянка знаходиться під водоймою та потребує виконання робіт згідно Проекту рекультивації, тому 70% земельної ділянки, якою користувався відповідач на підставі договору оренди, в результаті відпрацювання була перетворена в водойму.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст