Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 13.01.2016 року у справі №910/10919/15

Постанова ВГСУ від 13.01.2016 року у справі №910/10919/15

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 121

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2016 року Справа № 910/10919/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дунаєвської Н.Г. - головуючого,

Владимиренко С.В.,

Мележик Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства Банку "Меркурій", в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ Банк "Меркурій" Куліша В.М., на постанову Київського апеляційного господарського суду від 10 листопада 2015 року у справі № 910/10919/15 Господарського суду міста Києва за позовом Публічного акціонерного товариства Банку "Меркурій", м. Харків, до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДБК", м. Київ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, м. Київ, про звернення стягнення на майно,

за участю представників сторін:

позивача - Рябінін С.В. (дов. № 36 від 21.12.2015),

відповідача - Ігнатенко О.В. (дов. № 1 від 11.01.2016),

третьої особи - Костюков Д.І. (дов. № 27-43970/15 від 09.11.2015),

в с т а н о в и в:

У квітні 2015 року позивач ПАТ Банк "Меркурій", в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ Банк "Меркурій" Куліша В.М., пред'явив у господарському суді позов до відповідача ТОВ "ДБК" про звернення стягнення на майно.

Вказував, що ТОВ "ДБК" є акціонером ПАТ Банк "Меркурій", власником істотної участі, контролером та особою, яка володіє виключними повноваженнями з управління банком.

Посилаючись на протиправну бездіяльність ТОВ "ДБК", яка полягала у невжитті своєчасних заходів для підвищення ліквідності банку і запобігання настання негативних фінансово-економічних наслідків, що призвели до його неплатоспроможності, - позивач просив стягнути із відповідача 1 147 860 905,49 грн. збитків з підстав, що передбачені ч. 5 ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", ст. 58 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Рішенням Господарського суду міста Києва від 07 липня 2015 року у справі № 910/10919/15 (суддя - Ярмак О.М.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 10 листопада 2015 року (колегія суддів у складі: Пашкіна С.А. - головуючий, Баранець О.М., Калатай Н.Ф.), у задоволенні позову відмовлено.

Судові акти мотивовані посиланнями на недоведеність позивачем наявності в діях відповідача всіх елементів складу цивільного правопорушення та, як наслідок, підстав для покладення на останнього відповідальності у вигляді відшкодування збитків.

У касаційній скарзі ПАТ Банк "Меркурій", в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ Банк "Меркурій" Куліша В.М., посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій приписів ч. 5 ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", ст. 58 Закону України "Про банки і банківську діяльність", ст. 1166 ЦК України, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та рішення місцевого господарського суду та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Перевіривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у вирішенні даного спору, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Процедура щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку та питання здійснення його ліквідації регулюються спеціальними нормами Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", який є спеціальним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, постановою Правління Національного банку України 10.06.2014 № 340 вирішено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати Публічне акціонерне товариство Банк "Меркурій".

12.06.2014 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №47 "Про початок ліквідації AT Банку "Меркурій" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію".

Згідно переліку (реєстру) вимог кредиторів ПАТ Банк "Меркурій", сума всіх акцептованих вимог кредиторів станом на 22.04.2015 складає 1 419 649 332, 65грн., ліквідаційна маса активів ПАТ Банк "Меркурій" по оціночній вартості становить 271 788 427,16 грн., а різниця між акцептованими вимогами кредиторів та оціночною вартістю ліквідаційної маси банку - 1 147 860 905,49 грн.

Відповідно до ч. 5 ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (у редакції Закону від 02.03.2015, чинній на момент пред'явлення позову) Фонд або уповноважена особа Фонду у разі, якщо оціночна вартість ліквідаційної маси банку, затвердженої Фондом, є меншою за вимоги кредиторів, які включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, звертається до пов'язаної з банком особи, дії або бездіяльність якої призвели до завдання банку з її вини шкоди, та пов'язаної з банком особи, яка внаслідок таких дій або бездіяльності прямо або опосередковано отримала майнову вигоду, з вимогою про відшкодування шкоди, завданої банку.

У разі отримання Фондом відмови у задоволенні таких вимог або невиконання вимоги у строк, установлений Фондом, Фонд звертається з такими вимогами до суду.

Судами встановлено, що відповідач ТОВ "ДБК" є акціонером ПАТ Банк "Меркурій", який володіє 12,7208 % акцій, тобто має істотну участь у банку та є пов'язаною із банком особою.

Згідно ч. 6 ст. 58 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (в редакції, чинній на момент пред'явлення позову) пов'язана з банком особа, дії або бездіяльність якої призвели до завдання банку шкоди з її вини, несе відповідальність своїм майном. Якщо внаслідок дій або бездіяльності пов'язаної з банком особи банку завдано шкоди, а інша пов'язана з банком особа внаслідок таких дій або бездіяльності прямо або опосередковано отримала майнову вигоду, такі особи несуть солідарну відповідальність за завдану банку шкоду.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст