Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 12.11.2014 року у справі №910/2899/14

Постанова ВГСУ від 12.11.2014 року у справі №910/2899/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 189

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2014 року Справа № 910/2899/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді Божок В.С.,суддівКостенко Т.Ф., Сибіги О.М.розглянувши матеріали касаційної скаргиПублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз", м. Маріуполь, Донецька обл.на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 11.08.2014 рокуу справігосподарського суду міста Києваза позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз", м. Маріуполь, Донецька обл.до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нео Форте", м. Київпростягнення процентів за користування чужими грошовими коштами у розмірі 122 642,69 грн.

за участю представників

позивача: Жар Д.В.,

відповідача: не з'явився

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз" (далі за текстом - ПАТ "Маріупольгаз") звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Нео Форте" (далі за текстом - ТОВ "Нео Форте") про стягнення процентів за користування чужими грошовими коштами у розмірі 122 642, 69 грн.

Рішенням господарського суду міста Києва від 07.05.2014 року залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.08.2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Вищезазначені судові акти мотивовано відсутністю підстав для задоволення позовних вимог, оскільки зі змісту договору не вбачається, а позивачем не підтверджено наявність у відповідача обов'язку сплачувати позивачу проценти за користування чужими грошовими коштами відповідно до ст. 536 Цивільного кодексу України; крім того, правовий аналіз визначення договору позики (стаття 1046 Цивільного кодексу України) та змісту правовідносин, що склались між сторонами внаслідок припинення договору, не надають підстав для висновку про те, що це подібні за змістом цивільні відносини, а тому відсутні підстави для застосування аналогії закону, передбаченої статтею 8 Цивільного кодексу України.

Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, ПАТ "Маріупольгаз" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.08.2014 року і прийняти нове рішення у справі, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

ТОВ "Нео Форте" відзиву на касаційну скаргу подано не було.

В судовому засіданні представник позивача просив касаційну скаргу задовольнити, рішення господарського суду міста Києва від 07.05.2014 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.08.2014 року - скасувати і прийняти нове рішення у справі, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідача згідно з приписами ст. 1114 ГПК України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак він не скористався передбаченим процесуальним законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.

Заслухавши пояснення представника позивача, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 03.03.2011 року ВАТ "Маріупольгаз" і ТОВ "Нео Форте" було укладено Договір № 030311, відповідно до п. 1.1 якого ТОВ "Нео Форте" (продавець) зобов'язувався передати окремими партіями у власність ВАТ "Маріупольгаз" (покупцю) олію соєву, а покупець зобов'язувався прийняти і оплатити олію соєву на умовах цього Договору.

Згідно з п. 3.3 Договору № 030311 сторонами передбачено умови оплати: часткова або 100 % попередня оплата за домовленістю сторін.

Відповідно до п. п. 6.1, 6.4 Договору № 030311 цей Договір набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2011 року, а в частині взаємних розрахунків між сторонами - до повного виконання своїх зобов'язань; Договір вважається пролонгованим на той самий строк та тих самих умовах, якщо протягом місяця до спливу терміну дії цього Договору жодна зі сторін не висловить іншій бажання його припинити (оформленому у письмовому вигляді).

ТОВ "Нео Форте" листом від 08.12.2011 року за № 247 повідомило ВАТ "Маріупольгаз" про повернення грошових коштів, перерахованих покупцем у якості попередньої оплати, у зв'язку з припиненням постачання соєвої олії на адресу покупця згідно з Договором № 030311.

В подальшому, рішенням господарського суду міста Києва від 28.10.2013 року залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2014 року та постановою Вищого господарського суду України від 15.04.2014 року у справі № 910/17758/13 за позовом ПАТ "Маріупольгаз" (найменування ВАТ "Маріупольгаз" змінено на ПАТ) про стягнення 1 501 159, 83 грн. заборгованості позовні вимоги задоволено повністю, у зв'язку із повідомленням відповідача про зупинення постачання товару згідно із Договором № 03011 та не поверненням всієї суми попередньої оплати.

В зазначеному рішенні судом встановлено, що заявлені позивачем вимоги є правомірними, оскільки правова підстава, на якій була перерахована передоплата за товар, відпала у зв'язку із припиненням дії договору, а тому до спірних правовідносин слід застосувати положення, встановлені п. 3 ч. 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Згідно з ч. 3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як стверджував позивач, відповідачем суму, сплачену в якості попередньої оплати, в розмірі 1 501 159, 83 грн., позивачу не повернуто.

Нормою ч. 2 ст. 1214 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі безпідставного одержання чи збереження грошей нараховуються проценти за користування ними (стаття 536 цього Кодексу).

Статтею 536 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами; розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що укладеним сторонами договором не передбачено сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.

Також розмір процентів за користування чужими грошовими коштами у разі припинення договору купівлі-продажу не встановлено законом або іншим актом цивільного законодавства.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст