Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 12.10.2016 року у справі №907/54/14

Постанова ВГСУ від 12.10.2016 року у справі №907/54/14

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 125

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2016 року Справа № 907/54/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіСибіги О.М.,суддівДанилової М.В., Поляк О.І.розглянувши матеріали касаційної скаргиПублічного акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ в особі регіональної філії "Львівська залізниця", м. Львівна постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 07.07.2016 рокуу справі господарського суду Закарпатської областіза позовомДержавного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", м. Львівдо1. Лазещинської сільської ради, с. Лазещина, Львівська обл.; 2. Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, с. Лазещина, Львівська обл.провизнання незаконним та скасування рішення сільської ради, визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу лісопильного цеху

за участю представників

позивача: Бухеник І.Б.,

відповідача-1: не з'явився,

відповідача-2: ОСОБА_6

В С Т А Н О В И В:

Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" (далі за текстом - ДТГО "Львівська залізниця") звернулось до господарського суду Закарпатської області з позовом до Лазещинської сільської ради та фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі за текстом - ФОП ОСОБА_4.) про визнання незаконним та скасування рішення Лазещинської сільської ради "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення" від 24.08.2003 року, визнання недійсним Договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 26.12.2003 року, скасування державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, а саме звільнення земельної ділянки та демонтування лісопильного цеху, який розміщений на цій земельний ділянці.

Справа розглядалась судами неодноразово.

Останнім рішенням господарського суду Закарпатської області від 21.03.2016 року залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.07.2016 року у задоволенні позову відмовлено.

Вищезазначені судові акти мотивовано тим, що на момент прийняття оспорюваного рішення Лазещинською сільською радою та укладення Договору купівлі-продажу спірна земельна ділянка не відносилась до земель залізничного транспорту, а належала до категорії земель промисловості, а, отже, приймаючи оспорюване рішення та укладаючи спірний Договір Лазещинська сільська рада діяла в межах повноважень, визначених Перехідними положеннями Земельного кодексу України щодо розпорядження земельною ділянкою; крім того, з урахуванням експертного висновку матеріалами справи спростовуються посилання позивача про перешкоджання лісопильного цеху безпеці руху в адміністративних межах Лазещинської сільської ради, оскільки основні виробничі потужності (лісопильний цех, будівлі складів, деревообробний цех) розташовані на відстані понад 20 м від осі залізничної колії.

Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, ПАТ "Українська залізниця" особі регіональної філії "Львівська залізниця" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 07.07.2016 року та рішення господарського суду Закарпатської області від 21.03.2016 року і прийняти нове рішення у справі, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

ФОП ОСОБА_4 до Вищого господарського суду України було подано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач-2 проти доводів касаційної скарги заперечує та просить залишити її без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін.

Лазещинською сільською радою відзиву на касаційну скаргу подано не було.

В судовому засіданні представник позивача просив касаційну скаргу задовольнити, постанову Львівського апеляційного господарського суду від 07.07.2016 року та рішення господарського суду Закарпатської області від 21.03.2016 року - скасувати і прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі, а представник відповідача-2 проти доводів касаційної скарги заперечував та просив залишити її без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін.

Відповідача-1 згідно з приписами ст. 1114 ГПК України було належним чином повідомлено про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак він не скористався передбаченим процесуальним законом правом на участь у розгляді справи касаційною інстанцією.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 24.08.2003 року Лазещинською сільською радою прийнято рішенням "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення", яким погоджено Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення на території Лазещинської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, що перейшла у користування ФОП ОСОБА_4; затверджено вартість земельної ділянки; вирішено продати ФОП ОСОБА_4 земельну ділянку, що відноситься до земель промисловості площею 1500 кв.м., для обслуговування лісопильного цеху на території Лазещинської сільської ради Закарпатської області, а також затверджено умови продажу земельної ділянки.

На виконання зазначеного рішення Лазещинською сільською радою (продавець) та ФОП ОСОБА_4 (покупець) укладено Договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 26.12.2003 року (далі за текстом - Договір), який посвідчено державним нотаріусом Рахівської державної нотаріальної контори та зареєстровано в реєстрі за № 2733, за умовами п. п. 1.1, 1.2 якого продавець передає за плату, а покупець приймає у власність і оплачує земельну ділянку з усіма обтяженнями, обмеженнями і сервітутами за адресою: територія Лазещинської сільської ради Рахівського району Закарпатської області, загальною площею 1500 кв.м. Земельна ділянка продається для обслуговування лісопильного цеху на території Лазещинської сільської ради Рахівського району Закарпатської області.

07.02.2005 року ФОП ОСОБА_4 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЗК № 058625.

Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з вимогами про скасування рішення Лазещинської сільської ради від 24.08.2003 року, визнання недійсним Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 26.12.2003 року, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу лісопильного цеху посилаючись на те, що під час інвентаризації земель ДТГО "Львівська залізниця" виявилось, що в межах Лазещинської сільської ради в смузі відведення залізниці на 102 км ПК 4-5 перегону Вороненка-Ясіня на відстані 3, 67 м від осі колії розташована земельна ділянка ФОП ОСОБА_4 для обслуговування лісопильного цеху, в той час як ширина смуги відведення в даному місці становить 20 м від осі колії; площа перекриття земельної ділянки відповідача-2 з смугою відведення залізниці становить 0, 0392 га.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що спірна земельна ділянка знаходиться на території Лазещинської сільської ради в межах населеного пункту с. Лазещина і її формування здійснено за заявою ФОП ОСОБА_4 до Лазещинської сільської ради щодо надання йому дозволу та попереднього погодження на збір матеріалів для відведення земельної ділянки під будівництво лісопильно-деревообробного цеху. За результатами розгляду заяви рішенням Виконавчого комітету Лазещинської сільської ради від 29.10.1998 року № 57, враховуючи згоду Івано-Франківської дистанції колії Львівської залізниці на вилучення на користь підприємця ОСОБА_4 частини земельної ділянки в смузі відчуження залізниці площею 0, 15 га в пікеті 3, 102 км перегону Ворохта-Ясіня, підприємцю ОСОБА_4 надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження на будівництво лісопильно-деревообробного цеху в селі Лазещина біля Лазещинської середньої школи та дистанції колії Львівської залізниці.

Висновком Рахівського районного відділу земельних ресурсів від 21.07.1999 року № 168 попередньо погоджено відвід в постійне користування земельної ділянки площею 1500 кв. м для будівництва лісопильно-деревообробного цеху ФОП ОСОБА_4 в с. Лазещина, ур. "Зимір".

29.02.2000 року Лазещинською сільською радою прийнято рішення, яким затверджено проект відводу земельної ділянки площею 0, 15 га та надано дозвіл на виготовлення Державного акту на право користування землею.

На підставі вказаного рішення Лазещинською сільською радою 01.04.2000 року ФОП ОСОБА_4 видано Державний акт І-ЗК № 001306 на право постійного користування 0,15 га землі для будівництва цеху по лісопереробці. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 07.

Актом державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 29.12.2001 року № 78 встановлено, що закінчений будівництвом об'єкт - пилорама в с. Лазещина Рахівського району, замовник ОСОБА_4, збудований згідно з дозволом на виконання будівельно-монтажних робіт, виданим Рахівською інспекцією ДАБК, готовий до введення в експлуатацію.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст