Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 12.07.2016 року у справі №907/1181/15

Постанова ВГСУ від 12.07.2016 року у справі №907/1181/15

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 139

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2016 року Справа № 907/1181/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючий суддя Судді:Могил С.К. (доповідач), Борденюк Є.М., Кривда Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.04.2016 та рішення господарського суду Закарпатської області від 28.01.2016 у справі № 907/1181/15 господарського суду Закарпатської області за позовомпублічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго"дофізичної особи-підприємця ОСОБА_4простягнення 160 588, 47 грн.,за участю представників

позивача: Янєва М.О.,

відповідача: не з'явились,

В С Т А Н О В И В :

У листопаді 2015 року публічне акціонерне товариство "Закарпаттяобленерго" звернулось до господарського суду Закарпатської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення 160 588, 47 грн. вартості не облікованої електричної енергії за актами про порушення від 03.11.2014 № 110276 та від 03.07.2015 № 112135.

Рішенням господарського суду Закарпатської області від 28.01.2016, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.04.2016, у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

В обґрунтування заявлених вимог скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Переглянувши в касаційному порядку оскаржені судові рішення колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, між Ужгородським районом електричних мереж публічного акціонерного товариства "Закарпаттяобленерго" (постачальником) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (споживачем) 18.08.2011 укладено договір про постачання електричної енергії № Д10/14-2789, за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 60 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, які є його невід'ємною частиною.

Пунктом 2.1. договору передбачено, що під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що ним не обумовлені, сторони керуються чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Представниками позивача 03.11.2014 проведено перевірку дотримання споживачем вимог Закону України "Про електроенергетику" та Правил користування електричною енергією, за результатами якої складено акт № 110276 про виявлення допущених споживачем порушень ПКЕЕ, а саме п. 10.2., які полягали в самовільному підключенні в РП - 0,4 кВт КТП - 574 та відгалуженні від облікового комутаційного апарату (автоматичного вимикача) РПБ Ін = 250А.

Акт про порушення № 110276 від 03.11.2014 підписаний чотирма представниками постачальника електричної енергії. В графі для підпису про ознайомлення споживача або уповноваженої ним особи з актом про порушення зазначено: "не надали реквізити споживача, від підпису відмовилися", а зауваження споживача щодо акта про порушення - відсутні.

На підставі зазначеного акта 27.07.2015 проведено засідання комісії з розгляду акта порушень ПКЕЕ, на якій прийнято рішення про проведення нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії згідно з п. 2.9 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика), за період з 03.05.2014 по 03.11.2014 на загальну суму 71 027, 90 грн., що відображено в протоколі № 45/2015.

В подальшому представниками позивача 03.07.2015 на об'єкті відповідача виявлено порушення п. 10.2. ПКЕЕ, а саме: актом № 112135 зафіксовано, що споживач вчиняв дії, що призвели до зміни показників приладу обліку шляхом використання пристрою з радіочастотним випромінюванням, який зупиняє роботу лічильника, внаслідок чого спожита електроенергія не обліковується. Пристрій вилучено, упаковано в поліетиленовий пакет та опломбовано полімерною пломбою С18445921 (30Е).

Акт про порушення № 112135 від 03.07.2015 підписаний трьома представниками постачальника електричної енергії. В графі для підпису про ознайомлення споживача або уповноваженої ним особи з актом про порушення зазначено: "від підпису відмовився ОСОБА_5", а працівник відповідача від надання письмових зауважень щодо складеного акта відмовився.

На підставі вказаного акта 27.07.2015 проведено засідання комісії з розгляду акта № 112135, на якій прийнято рішення, відповідно до п. 2.5 Методики, здійснити відповідачу нарахування вартості не облікованої електричної енергії у сумі 89 560, 57 грн., що відображено у протоколі № 44/2015.

Протоколи розгляду актів про порушення відповідачем ПКЕЕ та розрахунки вартості не облікованої спожитої електроенергії були вручені представнику фізичної особи-підприємця ОСОБА_4

У зв'язку з тим, що відповідач не оплатив нараховані суми вартості не облікованої електричної енергії, публічне акціонерне товариство "Закарпаттяобленерго" звернулось з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що акти про порушення, які долучені до позовної заяви, не можуть вважатися належними доказами у справі, оскільки складені з порушеннями вимог, що ставляться до процедури та форми їх складання Правилами користування електричною енергією та Методикою, а тому, відповідно, не можуть бути покладені в основу прийнятих на засіданні комісії позивача рішень, що оформлені відповідними протоколами про нарахування не облікованої енергії.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає висновки судів попередніх інстанцій передчасними, з огляду на таке.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються, зокрема, Законом України "Про електроенергетику" та Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 N 28.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, порушення правил охорони електричних мереж, порушення правил користування енергією.

Відповідно до п. 3.33. ПКЕЕ, електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку. Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на три роки. Роботи з контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії проводяться у присутності уповноважених представників споживача, а в разі, якщо споживач купує електричну енергію у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом - додатково в присутності представників постачальника за нерегульованим тарифом, та оформляються актом про проведені роботи із зазначенням в акті прізвища уповноваженого представника електропередавальної організації, який проводив роботи, та номера його службового посвідчення, підстави проведення технічної перевірки або контрольного огляду засобу обліку та детального опису результатів обстеження.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст