Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №910/4411/15-г

Постанова ВГСУ від 11.10.2016 року у справі №910/4411/15-г

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 161

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2016 року Справа № 910/4411/15-г Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Рогач Л.І. - головуючого, доповідача Алєєвої І.В., Мачульського Г.М.за участю представників:позивачаПономаренко В.М. -предст. дов. від 01.03.2016;відповідача третьої особи позивача третьої особи відповідачаСоломко Г.В.- предст. дов. від 18.08.2016; Невечера С.І. - предст. дов. від 18.08.2016; Жук О.Б. - предст. дов. від 20.07.2016; Трейтяк С.Д.- предст. дов. від 20.09.2016;розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Діамед-1"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 28.04.2014 у справі№ 910/4411/15-г Господарського суду міста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Діамед-1"до третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЦ Україна" Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" Споживче товариство "Діамед"простягнення 666856,08 грн

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед-1" звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЦ Україна" 666856,08 грн, а саме: 488155,01 грн орендної плати, 47050,54 грн компенсації за електропостачання, 22701,56 грн компенсації за теплопостачання за період з квітня 2014 року по лютий 2015 року, 48508,29 грн пені, 7322,30 грн 3% річних, 53118,38 грн втрат від інфляції, посилаючись на невиконання відповідачем договірних зобов'язань щодо сплати відповідних платежів за договором оренди та на приписи статей 549, 625 Цивільного кодексу України щодо наслідків невиконання грошових зобовязань. Також позивач зазначив, що він є правонаступником орендодавця - Споживчого товариства "Діамед" - за його вимогами до відповідача як орендаря відповідно до укладених в порядку статті 512 Цивільного кодексу України договорів про відступлення права вимоги, про що відповідач повідомлений належним чином.

Відповідач відхилив позов, повідомивши, що наданий позивачем розрахунок боргу та санкцій за невиконання зобовязань не відповідає дійсним обставинам справи та не враховує усі здійснені на користь орендодавця платежі; позивач не надав доказів на підтвердження сум компенсації витрат за користування електроенергією та теплопостачання; відповідачу не було надано доказів переходу до інших осіб права вимоги за договором оренди, укладення договору уступки заперечувалось орендодавцем за договором оренди, в зв'язку з чим у відповідача виник розумний сумнів щодо виконання зобов'язання неналежному кредитору; договорами уступки передано право, яке не існувало на момент його передачі, та, відповідно, не може бути передано.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 14.09.2015 (судді: Отрош І.М., Головіна К.І., Селівон А.М.) визнано недійсним договір про відступлення права вимоги № 17 від 17.11.2014, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Діамед-1" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Діамед"; у позові відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.04.2016 (судді: Буравльов С.І. - головуючий, Андрієнко В.В., Шапран В.В.) рішення місцевого господарського суду залишено без змін з мотивів його законності та обґрунтованості.

Не погоджуючись з висновками господарських судів попередніх інстанцій, позивач подав до Вищого господарсько го суду України касаційну скаргу, в якій просить постанову та рішення у даній справі скасувати, позовні вимоги задовольнити повністю. Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення та неправильне застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, а саме: суди всупереч частині третій статті 35 Господарського процесуального кодексу України не взяли до уваги, що обставини дійсності та законності договору про відступлення права вимоги № 15/9 від 09.01.2014 встановлені постановою Київського апеляційного господарського суду від 01.07.2015 по справі № 910/13710/14 та не підлягають повторному доказуванню, суди зупинили провадження у справі № 910/4411/15-г до вирішення спору у справі № 910/13710/14, натомість встановлені обставини та преюдиціальне рішення не врахували; висновки судів щодо предмету договору про відступлення права вимоги суперечать приписам статті 512, 514 Цивільного кодексу України, якими не заборонено передавати майбутні вимоги, термін виконання яких ще не наступив; за своєю правовою природою спірний договір є тотожнім договору факторингу, за яким прямо статтею 1078 Цивільного кодексу України прямо передбачено можливість передати право вимоги, яке виникне у майбутньому.

Відповідач у відзиві на касаційну скаргу та у судовому засіданні заперечив її доводи, зазначивши про правомірність ухвалених у даній справі судових рішень.

В судовому засіданні відповідач надав додаткові пояснення на відзив з посиланням на документи, які відсутні в матеріалах справи та які суди попередніх інстанцій не досліджували; надані відповідачем додаткові пояснення та документи не беруться судом до уваги з огляду на межі повноважень суду касаційної інстанції.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників сторін та третіх осіб, присутніх у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові, колегія суддів вважає, що касаційна скар га не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати чи вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Як встановили суди попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 01.07.2013 Споживче товариство "Діамед" (далі - орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЦ Україна" (далі - орендар) уклали договір оренди нежитлового приміщення № 14/07, відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець передає орендарю в строкове платне користування без права викупу нежитлове приміщення загальною площею 198 кв.м. на строк, зазначений у пункті 5.1 договору; приміщення розташоване в будівлі, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Симиренко, 17 А (2-й поверх); технічний стан та інші характеристики приміщення, що передається в оренду на умовах цього договору, зафіксовані в акті приймання-передачі, який є невід'ємною частиною цього договору.

Згідно з пунктом 2.2.8 договору орендар зобов'язаний сплачувати своєчасно та в повному обсязі орендну плату та інші платежі за цим договором.

Як передбачено пунктом 2.2.9 договору оренди, орендар зобов'язаний компенсувати орендодавцю витрати за користування орендарем електроенергією (відповідно до показників лічильників), за теплопостачання - опалення, водопостачання та водовідведення (пропорційно площі приміщення). Такі розрахунки (відшкодування) мають бути здійснені протягом 5 банківських днів з моменту пред'явлення орендодавцем відповідних рахунків на оплату.

Відповідно до пункту 3.1 договору за оренду приміщення, зазначеного у пункті 1.1 цього договору, орендар сплачує орендодавцю щомісячно орендну плату у розмірі 33573,92 грн, крім того ПДВ - 33714,78 грн, всього - 40288,70 грн. Орендна плата сплачується у національній валюті в безготівковому порядку та за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції, встановленого НБУ на поточний місяць (пункт 3.3 договору оренди).

Згідно з пунктом 3.4 договору оренди вартість комунальних послуг (водо, тепло, газопостачання) не входить до складу орендної плати та компенсується окремо. Компенсація орендодавцю витрат, пов'язаних з оплатою електроенергії, здійснюється окремо (додатково) на підставі відповідних рахунків від орендодавця. Такі розрахунки мають бути здійснені щомісячно протягом 5 банківських днів з моменту отримання орендарем відповідних документів (рахунків) на компенсацію. Зняття показників лічильника за споживання електроенергії здійснюється разом представниками орендодавця та орендаря.

Орендна плата за користування приміщенням сплачується щомісячно в порядку попередньої оплати не пізніше 25 числа кожного місяця, що передує місяцю, за який здійснюється оплата. Сплата орендної плати (в т.ч. компенсація витрат за спожиту електроенергію та інші платежі) здійснюється в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця (пункт 3.5 договору). Відповідно до пункту 3.6 договору орендна плата починає нараховуватись з дати підписання акту приймання-передачі приміщення в оренду.

Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 30.06.2016 (пункт 5.1 договору оренди).

01.07.2013 орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення в м. Києві по вул. Симиренко, 17 А, загальною площею 198 кв.м. за актом прийому-передачі нежитлового приміщення.

Суди також встановили, що 09.01.2014 Споживче товариство "Діамед" (первісний кредитор) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" (новий кредитор) уклали договір про відступлення права вимоги № 15/9, відповідно до пункту 1.1 якого первісний кредитор передає новому кредитору, а новий кредитор приймає право вимоги, що належить первісному кредитору, і стає кредитором за договором оренди нежитлового приміщення № 14/07 від 01.07.2013 (основний договір), укладеним між первісним кредитором та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЦ Україна" (боржник). Згідно з пунктом 1.2 договору № 15/9 новий кредитор одержує право (замість первісного кредитора) отримувати від боржника орендну плату, платежі за комунальні послуги, які не входять до складу орендної плати, в тому числі вимагати належного виконання зобов'язань за основним договором. В разі невиконання чи неналежного виконання боржником зобов'язань за основним договором, в частині сплати орендних платежів та платежів за комунальні послуги, які не входять до складу орендної плати, новий кредитор має право на стягнення заборгованостей та штрафних санкцій згідно основного договору.

Як передбачено пунктом 2.1 договору № 15/9, новий кредитор безоплатно отримує від первісного кредитора право вимоги, що належить останньому. Первісний кредитор зобов'язується передати новому кредитору всі документи, які засвідчують права, що передаються за цим договором, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення за основним договором, у термін до 10.01.2014 (пункт 3.1 договору № 15/9).

Згідно з пунктом 3.2 договору № 15/9 новий кредитор зобов'язаний сповістити боржника про відступлення права вимоги за цим договором шляхом надання боржнику копії цього договору.

18.03.2014 Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЦ Україна" із листом № 26/14, в якому просило сплачувати орендні та інші платежі за договором оренди нежитлового приміщення № 14/07 від 01.07.2013 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діамед"; лист отриманий відповідачем 18.03.2014, що підтверджується вхідним реєстраційним номером № 004.

Також 17.11.2014 Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед" (первісний кредитор) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Діамед-1" (новий кредитор) уклали договір про відступлення права вимоги № 17, відповідно до пункту 1.1 якого первісний кредитор передає новому кредитору, а новий кредитор приймає право вимоги, що належить первісному кредитору, і стає кредитором за договором про відступлення права вимоги № 15/9 від 09.01.2014 (основний договір), предметом якого є право вимоги за договором оренди нежитлового приміщення № 14/07 від 01.07.2013 (первісний договір), укладеним між Споживчим товариством "Діамед" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЦ Україна" (боржник). Згідно з пунктом 1.2 договору № 17 новий кредитор одержує право (замість первісного кредитора) вимагати від боржника належного виконання зобов'язань за первісним договором в частині сплати орендних платежів та платежів за комунальні послуги, які не входять до складу орендної плати. В разі невиконання чи неналежного виконання боржником зобов'язань за первісним договором, в частині сплати орендних платежів та платежів за комунальні послуги, які не входять до складу орендної плати, новий кредитор має право на стягнення заборгованостей та штрафних санкцій згідно первісного договору.

Як передбачено пунктом 2.1 договору № 17, новий кредитор безоплатно отримує від первісного кредитора право вимоги, що належить останньому. Первісний кредитор зобов'язується передати новому кредитору всі документи, які засвідчують права, що передаються за цим договором, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення за основним договором, у термін до 18.11.2014 (пункт 3.1 договору № 17).

Відповідно до пункту 3.2 договору № 17 новий кредитор зобов'язаний сповістити боржника про відступлення права вимоги за цим договором шляхом надання боржнику копії цього договору.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст