ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2016 року Справа № 922/5730/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддяЯценко О.В.,суддіФролова Г.М., Ходаківська І.П.розглянувши матеріали касаційної скарги Харківської міської радина постановуХарківського апеляційного господарського суду від 11.01.2016 рокуу справі№ 922/5730/15Господарського судуХарківської областіза позовомПрокурора Дзержинського району міста Харкова в інтересах держави в особі: 1. Харківської обласної державної адміністрації, 2. Державної інспекції сільського господарства в Харківській областідо1. Харківської міської ради, 2. Приватного підприємства "Компанія Лот-Сервіс ХХІ"провизнання недійсним рішення, договору оренди земельної ділянки, витребування земельної ділянки
В засіданні взяли участь представники:
- прокуратури:Онуфрієнко М.В. посвідчення № 036179 від 04.11.2015,- позивачів:Харківської ОДА: не з'явився, Держінспекції сільського господарства в Харківській області: не з'явився,- відповідачів:Харківської міськради: Максимовський С.О. дов. № 08-11/7812/2-15 від 30.12.2015, ПП "Компанія Лот-Сервіс ХХІ": не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Дзержинського району міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації та Державної інспекції сільського господарства в Харківській області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Харківської міської ради та Приватного підприємства "Компанія Лот-Сервіс XXІ" про визнання незаконним та скасування рішення сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про надання дозволу на розробку проектів відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" від 06.04.2011 за № 228/11 (п. 37); визнання незаконним та скасування рішення сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" від 06.07.2011 за № 340/11 (п. п. 10.3); визнання незаконним та скасування рішення 10 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд" від 28.09.2011 за № 430/11; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 10.05.2012 року між відповідачами, щодо земельної ділянки площею 0, 8307 га; визнання відсутнім у ПП "Компанія Лот-Сервіс XXІ" права користування на земельну ділянку, яка розташована по вул. Радгоспній, 3, у Дзержинському районі (кадастровий номер 6310136300:12:001:0038); витребування із незаконного користування ПП "Компанія Лот-Сервіс XXІ" земельну ділянку, яка розташована по вул. Радгоспній, 3, у Дзержинському районі (кадастровий номер 6310136300:12:001:0038).
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.12.2015 року позов прокурора Дзержинського району міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації та Державної інспекції сільського господарства в Харківській області у справі № 922/5730/15 залишено без розгляду, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою місцевого господарського суду, заступник прокурора Харківської області звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати ухвалу Господарського суду Харківської області від 08.12.2015 року, а матеріали справи направити до місцевого господарського суду для розгляду
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 11.01.2016 року у справі № 922/5730/15 апеляційну скаргу заступника прокурора Харківської області задоволено, ухвалу Господарського суду Харківської області від 08.12.2015 року у справі № 922/5730/15 скасовано, справу передано на розгляд Господарському суду Харківської області.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, Харківська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 11.01.2016 року у справі № 922/5730/15, аргументуючи порушення норм права, зокрема, ст. 121 Конституції України, ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 83, 84 Земельного кодексу України, ст. ст. 2, 81 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою від 25.02.2016 року колегії суддів Вищого господарського суду України у складі головуючого судді - Яценко О.В., суддів - Фролової Г.М., Ходаківської І.П. касаційна скарга Харківської міської ради прийнята до провадження, справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 10.03.2016 року.
Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що в ході вивчення правомірності передачі у користування земельних ділянок водного фонду, розташованих у межах прибережної захисної смуги р. Лопань на території м. Харкова прокуратурою району встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 06.04.2011 за № 228/11 (п. 37) ПП "Компанія Лот-Сервіс XXІ" надано дозвіл на розробку проектів відведення земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд площею, орієнтовно, 0, 8150 га по вул. Радгоспній, 3 (Дзержинський район) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу.
Рішеннями Харківської міської ради від 06.07.2011 за № 340/11 (п. 10.3.) та від 28.09.2011 за № 430/11 (п. 23.4.) ПП "Компанія Лот-Сервіс XXІ" надано в оренду строком до 01.09.2036 земельну ділянку, площею 0, 8307 га, за рахунок земель житлової та громадської забудови, земель рекреаційного призначення, земель водного фонду по вул. Радгоспній, 3 у Дзержинському районі (кадастровий номер 6310136300:12:001:0038) для експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу.
Судами досліджено, що На виконання вказаних рішень 10.05.2012 між Харківською міською радою та ПП "Компанія Лот-Сервіс XXІ" укладено договір оренди земельної ділянки.
Так, прокурор Дзержинського районну міста Харкова, вважаючи, що вказані рішення Харківської міської ради були прийняті з порушенням вимог ст.ст. 58, 60, 61, 84 Земельного кодексу України, ст.ст. 83, 87, 88, 89 Водного кодексу України, оскільки спірна земельна ділянка належить до земель водного фонду, розташована в межах прибережної захисної смуги (на відстані від водойми меншій, ніж встановлено Водним та Земельним кодексами України) та її не може бути передано у користування некомпетентним органом місцевого самоврядування, звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Харківської обласної державної адміністрації та Державної інспекції сільського господарства в Харківській області.
Колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 29 ГПК України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.
Згідно з абзацом 4 ч. 1 ст. 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.
Судами досліджено, що річка Лопань відноситься до середніх річок та є водним об'єктом загальнодержавного значення, що підтверджується листом Харківського обласного управління водних ресурсів від 07.10.2015 № 08-14/924, а спірна земельна ділянка розташована в 50-метровій зоні прибережної захисної смуги р. Лопань, що підтверджується листом Харківської регіональної філії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру ДП "Центр державного земельного кадастру" від 15.10.2015 за № 07/1647.
За приписами п. "г" ч. 3 ст. 84 Земельного кодексу України землі під водними об'єктами загальнодержавного значення відносяться до земель державної власності.
Відповідно до ст. 58 Земельного кодексу України та ст. 6 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" (в редакції чинній на момент прийняття спірних рішень), на прибережну захисну смугу, як на складову частину земель водного фонду, на яку накладається місце розташування спірної земельної ділянки, також поширюється правовий режим права державної власності.
Конституційним Судом України у п. 2 резолютивної частини рішення від 08.04.1999 за № 3-рп/99 визначено, що під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" розуміється орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Отже, зазначене поняття включає в себе наявність повноважень органу державної влади чи органу місцевого самоврядування у відповідній сфері.
Положеннями ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України закріплено, що передача земельних ділянок із земель державної власності на території обласної державної адміністрації у межах міст обласного значення належить до повноважень обласної державної адміністрації.
За таких обставин, обґрунтованим є висновок суду апеляційної інстанції про те, що саме Харківська обласна державна адміністрація є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, а саме, функції розпорядника земель державної власності.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належить додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації прав на землю, додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.