Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 09.12.2015 року у справі №902/239/15

Постанова ВГСУ від 09.12.2015 року у справі №902/239/15

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 138

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2015 року Справа № 902/239/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддівКорсака В.А. Данилової М.В., Данилової Т.Б.розглянувши матеріали касаційних скарг Споживчого товариства "Сумівське" та Публічного акціонерного товариства "Вінницяобленерго"на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 08.09.2015у справі№ 902/239/15 Господарського суду Вінницької областіза позовомСпоживчого товариства "Сумівське"до Публічного акціонерного товариства "Вінницяобленерго"провизнання незаконним та скасування рішення комісії

в судовому засіданні взяли участь представники :- - позивачаМаршук А.В.- - відповідачаЗагородній О.А.

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2015 року Споживче товариство "Сумівське" звернулось до Господарського суду Вінницької області із позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Вінницяобленерго", в якій просило суд визнати незаконним та скасувати рішення комісії відповідача з розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією, оформлене протоколом № 10 від 21.01.2015 про застосування оперативно-господарської санкції до позивача в сумі 52 021, 39 грн. заперечуючи факт втручання в роботу приладів обліку електричної енергії і вчинення дій, які призвели до зміни показів приладів обліку.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач допустив порушення, передбачене підпунктом 3 пункту 2.1 цієї Методики (інші дії споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку) визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (далі - Методика), про що свідчить спрацювання індикатору магнітного поля, який був встановлений на приладі обліку позивача.

Рішенням Господарського суду Вінницької області від 12.05.2015 (суддя Кожухар М.С.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 08.09.2015 (головуючий Мельник О.В., судді: Гудак А.В., Грязнов В.В.) у даній справі позов задоволено. Судові рішення мотивовані обґрунтованістю та доведеністю заявлених позовних вимог.

Не погоджуючись з рішеннями судів, Публічне акціонерне товариство "Вінницяобленерго" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Також до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою звернулося Споживче товариство "Сумівське", в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить змінити її мотивувальну частину.

Перевіривши доводи касаційних скарг, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Суди попередніх інстанцій встановили, що 13.10.2014 між Споживчим товариством "Сумівське", як споживачем, та Публічним акціонерним товариством "Вінницяобленерго" в особі СО "Бершадські ЕМ" було укладено договір № БЕ 500800 про постачання електричної енергії.

В пункті 7.1 цього договору сторони узгодили, що у разі порушення споживачем (позивачем) вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази при розрахунках за спожиту електроенергію не використовуються, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником електричної енергії розрахунковим шляхом розрахунку згідно з вимогами додатку "Порядок розрахнків".

26.12.2014 при контрольному огляді приладу обліку електричної енергії представники постачальника електричної енергії (відповідача) виявили порушення Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі по тексту - ПКЕЕ), а саме: споживач при користуванні електричною енергією за адресою: с. Сумівське, вул. Радянська, № дог. БЕ 500800, порушив ПКЕЕ, що полягає у фіксації індикатором впливу постійного магнітного поля". Про виявлені порушення був складений акт № 0142 у присутності представника споживача (позивача), про що свідчить його підпис в акті.

На підставі цього акта комісія з розгляду актів про порушення прийняла рішення, оформлене протоколом за № 10 від 21.01.2015 про визначення обсягу та вартості необлікованої енергії у зв'язку з порушенням, зазначеним у пп. 3 п. 2.1 Методики (а саме: пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо). Згідно цього рішення позивачу за період порушення з 27.12.2013 по 26.12.2014 нараховано до оплати електричної енергії обсягом 38 110 кВтч вартістю 52 021, 39 грн., з чим погодився позивач надавши розписку (т.1., а.с.103). Крім того, сторони склали акт № 43 про узгодження приєднаної та дозволеної потужності споживача СТ "Сумівське" 12,5 кВт.

Як вбачається з тексту постанови апеляційної інстанції, судом встановлено наступні факти:

1) спрацювання фіксації індикатором постійного поля (т.2 а.с. 180).

2) представником позивача не заперечувався факт втручання в роботу розрахункового приладу шляхом дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів на встановлений у електролічильник індикатора "МагнеТ" (т.2 а.с. 178).

3) відповідачем правомірно зроблений розрахунок визначення обсягу недооблікованої електроенергії , виходячи з добової сили струму навантаження 12,5 кВт. (т.2 а.с. 182).

В той же час, ухвалюючи рішення про скасування оперативно-господарської санкції - рішення комісії відповідача, оформленого протоколом № 10 від 21.01.2015 з розгляду актів про порушення від 26.12.2014 № 0142, відповідно до ст.ст. 235 - 237 ГК України, суди попередніх інстанцій виходили з того, що підстави для застосування оперативно-господарської санкції відсутні, оскільки відповідачем не надано доказів сертифікації індикатора, встановленого на електролічильник, у акті встановлення та опломбування електролічильника СТ "Сумівське" від 24.12.2012 і у акті про порушення ПКЕЕ від 24.12.2014 не зазначено ідентифікуючі ознаки цього індикатора (назву, виробника та/або замовника, технічних характеристик, поріг спрацювання магнітного індикатора тощо). Суд дійшов висновку, що в акті № 0109642 від 24.12.2012 на встановлення електролічильника не зазначено, у якому стані був індикатор впливу магнітного поля на момент встановлення цього електролічильника.

Колегія суддів вважає висновки судів попередніх інстанцій передчасними і недостатньо обґрунтованими, у зв'язку чим, прийняті у справі судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд з наступних підстав.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушенням в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення ПКЕЕ.

За порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин згідно зі ст. 235 ГК України можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку; до суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Згідно зі ст. 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 за № 417/1442 (далі - Правила), у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (далі - Методика).

Пунктом 2.1. Методики визначено, що вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ: пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст