Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 09.11.2016 року у справі №910/20509/15

Постанова ВГСУ від 09.11.2016 року у справі №910/20509/15

09.02.2017
Автор:
Переглядів : 140

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року Справа № 910/20509/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого : Кравчука Г.А.,

суддів: Коробенка Г.П., Мачульського Г.М.,

розглянувши матеріали касаційної скарги державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 06.09.2016у справі Господарського суду№ 910/20509/15 м. Києваза позовом державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція"додочірнього підприємства "Всеукраїнської громадської організації онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит- Плюс"простягнення 21 464 840,00 грн. та розірвання договору

в судовому засіданні взяли участь представники:

позивача:Близнюкова С.І., дов. № 1602 від 24.10.2016; Калініченко Л.О., дов. № 1625 від 24.10.2016; Кононенко О.О., дов. № 1624 від 24.10.2016; Сухачев С.І., дов. № 1622 від 24.10.2016;відповідача:Іванська О.А., дов. від 01.02.2016;

В С Т А Н О В И В:

У липні 2015 року державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" (далі - ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція") звернулось до Господарського суду м. Києва з позовною заявою, у якій просило стягнути на його користь з дочірнього підприємства "Всеукраїнської громадської організації онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс" (далі - ДП "Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс") 16 725 288,75 грн. пені та 4 739 551,25 грн. штрафу, а також розірвати договір поставки продукції № 160(3)14УК від 08.05.2014, укладений між ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" та ДП "Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс".

Позовні вимоги ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція", посилаючись на норми Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Господарського кодексу України (далі - ГК України), Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", обґрунтовує тим, що ДП "Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс" порушило взяті на себе зобов'язання за укладеним із ним договором в частині дотримання строків поставки продукції, що є підставою для стягнення з нього пені та штрафу, а також підставою для розірвання договору.

Рішенням Господарського суду м. Києва від 25.01.2016 (колегія суддів: Балац С.В., Привалов А.І., Пінчук В.І.) у задоволенні позову ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.09.2016 (колегія суддів: Сітайло Л.Г., Ропій Л.М., Калатай Н.Ф.) рішення Господарського суду м. Києва від 25.01.2016 залишено без змін.

Судові рішення мотивовані посиланнями на відсутність правових підстав для стягнення з відповідача заявлених позивачем сум пені та штрафу, а також для розірвання укладеного між сторонами договору поставки продукції № 160(3)14УК від 08.05.2014, оскільки саме позивачем було неналежно виконано свої зобов'язання, в частині оцінки відповідача та внесення його до Переліку постачальників ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".

ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.09.2016 та рішення Господарського суду м. Києва від 25.01.2016 та постановити нове рішення про задоволення позову. Викладені у касаційній скарзі вимоги ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" обґрунтовує посиланням на обставини справи, окремі положення укладеного між сторонами договору, приписи ст.ст. 526, 610-613, 638, 651 ЦК України, ст. 193 ГК України та ст.ст. 42, 43, 22, 35 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

ДП "Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс" скористалось правом, наданим ст. 1112 ГПК України та надіслало до Вищого господарського суду України відзив на касаційну скаргу ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція", у якому просить залишити її без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.09.2016 - без змін. Викладені у відзиві вимоги ДП "Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс" обґрунтовує тим, що оскаржувану постанову прийнято з урахуванням фактичних обставин справи та у відповідності до вимог діючого законодавства України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставини справи, застосування господарськими судами першої та другої інстанцій норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення та постанови, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" не підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Місцевим та апеляційним господарськими судами на підставі матеріалів справи встановлено, що:

- 08.05.14 між ДП "Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс" (постачальник) та ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Запорізька атомна електрична станція" (покупець) було укладено договір поставки продукції № 160(3)14УК, за яким постачальник зобов'язався поставити покупцю блоки детектування АСРК (БДПГ, ПДРГ, БДАП, ПДГБ та інші) (далі - товар) та надати супутні послуги з впровадження блоків детектування АСРК (БДПГ, ПДРГ, БДАП, ПДГБ), передбачені розділом 7 договору та додатком № 3 до договору, а покупець - сплатити вартість поставленого товару у строки і на умовах, що передбачені договором;

- строк поставки товару: комплект № 1 - вересень 2014, комплект № 2 - лютий 2015 - лютий 2016 (п. 1.2 договору);

- загальна сума договору, з урахуванням супутніх послуг, становить 85 022 900 грн. (п. 3.1 договору);

- за порушення передбачених договором строків постачання або недопоставку товару постачальник зобов'язаний сплатити покупцю пеню в розмірі 0,1 % вартості товару, по якому, допущено прострочення виконання за кожен день прострочення, а за прострочення більш тридцяти днів, постачальник додатково сплачує покупцю штраф у розмірі семи відсотків від вартості недопоставленого товару. Нарахування штрафних санкцій здійснюється за весь час прострочення виконання зобов'язання (п. 8.2 договору);

- строк дії договору сторонами визначено протягом 36 місяців з дати укладання, а в частині виконання гарантійних зобов'язань постачальника, передбачених договором, - до закінчення терміну дії гарантії (п. 12.1 договору);

- постачальник зобов'язаний пройти оцінку як постачальник ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" до початку поставки товару (якщо постачальник одночасно є виробником товару). В разі, якщо постачальник не є виробником товару, він зобов'язаний забезпечити проходження такої оцінки виробником товару (п. 8.8 договору);

- згідно з п. 4.1 стандарту Національної атомної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" СОУ НАЕК 012:2012 "Управління закупівлями продукції. Оцінка постачальників" необхідність оцінки постачальників продукції для СВБ визначена у 7.4 НП-306.1.182-2012. Цей стандарт є одним із документів системи управління ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", який регламентує оцінку постачальників як складову частину процесу закупівель.

- пунктом 4.3 вказаного стандарту визначено, що постачальники, які пройшли оцінку, і відносно яких прийнято в установленому порядку позитивне рішення ("Рішення про затвердження постачальників"), включаються до переліку постачальників.

Таким чином, необхідною передумовою для поставки відповідачем товару позивачу є включення ДП "Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Спілка онкоінвалідів" "Фаворит-Плюс" до переліку постачальників ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".

За приписами ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст