Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 09.08.2016 року у справі №910/1897/16

Постанова ВГСУ від 09.08.2016 року у справі №910/1897/16

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 101

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2016 року Справа № 910/1897/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Рогач Л.І. - головуючого, доповідача Алєєвої І.В., Мачульського Г. М.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю " Лінік Україна"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 09.06.2016у справі№ 910/1897/16 Господарського судуміста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю " Лінік Україна"доДержавного підприємства "Антонов" проспонукання до виконання договору за участю представників: позивачаДедік В.В. - предст. дов. від 05.01.2016;відповідачане з'явився

ВСТАНОВИВ:

08.02.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "Лінік Україна" звернулось до господарського суду з позовом про спонукання Державного підприємства "Антонов" протягом 1-го місяця з моменту вступу в законну силу рішення суду виконати свої обов'язки за договором поставки № 51/0715 від 07.07.2015, шляхом здійснення замовлення у Товариства з обмеженою відповідальністю "Лінік Україна" на повний обсяг, передбачений у договорі за цінами, зазначеними у договорі із урахуванням пункту 2.5. Позов обґрунтовано статтями 610, 631, Цивільного кодексу України, статтею 180 Господарського кодексу України та невиконанням відповідачем умов договору.

Відповідач проти позову заперечив, вказавши про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 06.04.2016 (суддя Чебикіна С. О.) у позові відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 09.06.2016 (судді: Буравльов С.І. - головуючий, Андрієнко В.В., Шапран В.В.) вказане рішення залишено без змін, як законне та обґрунтоване.

Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій позивач подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просив суд скасувати прийняті у справі рішення і постанову, а справу передати на новий розгляд. Касаційну скаргу мотивовано доводами про неповне встановлення судами обставин справи, неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, а саме в порушення статті 631 Цивільного кодексу України, частини сьомої статті 180 Господарського кодексу України судами не враховано, що строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, які виникли на основі договору; закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення та в порушення норм процесуального права не надано оцінки наданим додатковим поясненням позивача та не враховано додану до пояснень практику Вищого господарського суду України.

Відповідач не скористався процесуальним правом на участь у судовому засіданні свого представника та правом надання відзиву на касаційну скаргу.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника позивача присутнього у судовому засіданні, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судових рішеннях, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 07.07.2015 Державне підприємство "Антонов" (далі - покупець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Лінік Україна" (далі - постачальник) уклали договір поставки № 51/0715 (далі - договір), відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов'язується поставити покупцю авіаційне паливо РТ (далі - товар) в об'ємі та номенклатурі, визначеному в специфікації (додатку № 1) до даного договору, а покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити його вартість згідно рахунку-фактури до цього договору. Допускається поставка товару партіями.

Згідно з пунктом 2.2 договору вартість товару становить 10634500,00 грн, у тому числі ПДВ 20% 1772416,67 грн. Як передбачено пунктом 2.5 договору, ціна в специфікації (додатку № 1) до договору приведена з урахуванням курсу НБУ станом на 24.06.2015: 100 доларів США - 2152,5720 грн і може змінюватись в бік підвищення або зменшення в залежності від коливання курсу гривні до долара США по НБУ на момент здійснення платежу відповідно до пункту 2.3 даного договору. Ці зміни будуть проводитись лише у випадку коливання курсу, рівному або більшому 2,5%.

У відповідності до пункту 2.9 договору покупець залишає за собою право зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків.

Термін дії договору - з моменту підписання до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, але не пізніше 31.12.2015 (пункт 7.1 договору).

Суди також встановили, що на виконання умов договору відповідач здійснив замовлення 120 тон товару, за який 04.08.2015 здійснив передплату у сумі 2552280,00 грн. Позивач, у свою чергу, здійснив поставку оплаченої частини продукції; замовлення та передплати за інші партії товару відповідачем здійснено не було.

30.12.2015 позивач спрямував відповідачу лист № 455/12-15 з пропозицією здійснити замовлення обсягу товару у відповідності до умов договору, відповіді на який не надійшло.

Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий господарський суд вказав, що відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача виконати умови договору поставки, який термін дії якого скінчився.

Переглядаючи справу в повному обсязі за приписами статті 101 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції погодився з висновками місцевого господарського суду, вказавши, що позивач помилково посилається на частину четверту статті 631 Цивільного кодексу України, статтю 180 Господарського кодексу України у позові про зобов'язання відповідача виконати після закінчення строку дії договору передбачені його умовами обов'язки.

Судова колегія зазначає, що згідно зі статтею 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України.

Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Також положеннями статті 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно із статтею 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

За приписами статті 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Частиною сьомою статті 180 Господарського кодексу України передбачено, що строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

За статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, в тому числі і протиправна бездіяльність. За статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, передбачені законом або договором, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом; зміна умов зобов'язання, сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди; також за приписами частини другої статті 612 цього Кодексу боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що настала після прострочення.

Зміст зобовязань сторін за договором відповідає ознакам правовідносин щодо купівлі-продажу товару, які мають зустрічний характер; порядок зустрічного виконання зобовязань встановлено статтею 538 Цивільного кодексу України.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст