Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 08.12.2015 року у справі №922/1677/15

Постанова ВГСУ від 08.12.2015 року у справі №922/1677/15

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 138

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2015 року Справа № 922/1677/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Демидової А.М. (доповідач у справі),суддів:Воліка І.М., Шевчук С.Р.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Український Бізнес Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Український Бізнес Банк"на рішення та постановугосподарського суду Харківської області від 08.06.2015 Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2015 у справі№ 922/1677/15 господарського суду Харківської областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Український Бізнес Банк"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Реал-Агроекспорт"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватне підприємство "Реал-Ком"простягнення 2 384 455,28 грн.,за участю представників: від позивачаМитюк С.П.від відповідачане з'явивсявід третьої особине з'явився

ВСТАНОВИВ:

У березні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Український Бізнес Банк" (далі - ПАТ "Укрбізнесбанк") звернулося до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Реал-Агроекспорт" (далі - ТОВ "Реал-Агроекспорт"), як з солідарного боржника, заборгованості за кредитним договором № 12-14-Хрк від 15.08.2014 у розмірі 2 384 455,28 грн.

Рішенням господарського суду Харківської області від 08.06.2015 у справі № 922/1677/15 (суддя Чистякова І.О.) у задоволенні позову ПАТ "Укрбізнесбанк" відмовлено повністю.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2015 (колегія суддів у складі: Істоміна О.А. - головуючий, Барбашова С.В., Плужник О.В.) рішення господарського суду Харківської області від 08.06.2015 у справі № 922/1677/15 залишено без змін.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду Харківської області від 08.06.2015 та постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2015 у справі № 922/1677/15, ПАТ "Укрбізнесбанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Укрбізнесбанк" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить суд скасувати зазначені рішення та постанову і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ПАТ "Укрбізнесбанк" задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що оскаржувані судові акти прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 26.11.2015 колегією суддів у складі: Демидової А.М. - головуючого (доповідач у справі), Воліка І.М., Шевчук С.Р. прийнято зазначену касаційну скаргу ПАТ "Укрбізнесбанк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Укрбізнесбанк" до касаційного провадження та призначено її розгляд у судовому засіданні на 08.12.2015 о 10 год. 55 хв.

Учасники судового процесу, згідно з приписами ст. 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), були належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду касаційної скарги, однак відповідач та третя особа передбаченим законом правом на участь у розгляді скарги касаційною інстанцією не скористалися.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, 15.08.2014 між ПАТ "Укрбізнесбанк" (Банк) та Приватним підприємством "Реал-Ком" (далі - ПП "Реал-Ком") (Позичальник) було укладено кредитний договір № 12-14-Хрк (далі - Кредитний договір), за умовами якого Банк надає Позичальнику у тимчасове користування довгостроковий кредит у формі поновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитування у сумі 2 877 700,00 грн. на поповнення оборотних коштів, розрахунки з постачальниками та підрядниками, оплату послуг, товарів, інших фінансово-господарських операцій та погашення простроченої заборгованості за кредитним договором № 2-14-Хрк від 24.01.2014, строком до 30.06.2015 зі сплатою 23,75% річних.

Відповідно до положень п. 4.6 Кредитного договору у разі невиконання зобов'язання щодо зменшення суми ліміту кредитування згідно з графіком погашення та/або невиконання зобов'язання щодо повного остаточного погашення кредиту до 30.06.2015 включно, Позичальник сплачує Банку проценти у розмірі 47,50% річних на суму простроченої заборгованості до моменту її погашення.

У п. 5.3 Кредитного договору передбачено, що Банк має право вимагати від Позичальника дострокового розірвання Кредитного договору та/або дострокового погашення суми кредиту, процентів, комісій, неустойки та збитків.

У забезпечення виконання зобов'язань за Кредитним договором, 15.08.2014 між ПАТ "Укрбізнесбанк" та ТОВ "Реал-Агроекспорт" (Поручитель) було укладено договір поруки № 12-14-ХРК/ПОР 2 (далі - Договір поруки), відповідно до умов якого Поручитель зобов'язався солідарно нести відповідальність перед Банком за виконання зобов'язань за кредитним договором № 12-14-Хрк від 15.08.2014, укладеним між ПАТ "Укрбізнесбанк" та ПП "Реал-Ком" на суму 2 877 700,00 грн. зі сплатою 23,75% річних, а також комісії, пені, штрафів згідно з умовами Кредитного договору, із встановленим строком погашення до 30.06.2015.

Згідно з п. 4.1 Договору поруки у разі невиконання або неналежного виконання ПП "Реал-Ком" зобов'язань за Кредитним договором, Боржник і Поручитель відповідають перед Банком як солідарні боржники.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Як встановили суди попередніх інстанцій, Банком свої зобов'язання за Кредитним договором виконано у повному обсязі належним чином, тоді як Позичальник свої зобов'язання за Кредитним договором у повному обсязі не виконав, відсутність заборгованості за вказаним договором не спростував.

У зв'язку з неналежним виконанням Позичальником зобов'язань за Кредитним договором, ПАТ "Укрбізнесбанк", скориставшись правом вимагати дострокового повернення сум кредиту та процентів, передбаченим п. 5.3 Кредитного договору, звернувся до господарського суду з позовом у даній справі до відповідача як Поручителя Позичальника за Кредитним договором про стягнення заборгованості за Кредитним договором, яка станом на 13.03.2015 складає 2 384 455,28 грн., з яких: поточна заборгованість за кредитом - 2 226 512,48 грн.; поточна заборгованість за відсотками - 17 385,12 грн.; прострочена заборгованість за відсотками - 140 557,68 грн.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що подання позову про захист порушеного права є передчасним, оскільки позивачем не надано доказів надсилання ним як Кредитором вимоги до відповідача як Поручителя про погашення заборгованості за Кредитним договором, як це передбачено нормами ЦК України та умовами Договору поруки.

Проте, такі висновки судів попередніх інстанцій є передчасними, з огляду на таке.

Згідно з ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.

Частинами 1, 2 ст. 554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст