Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 08.11.2016 року у справі №905/3526/15

Постанова ВГСУ від 08.11.2016 року у справі №905/3526/15

02.03.2017
Автор:
Переглядів : 199

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2016 року Справа № 905/3526/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Плюшка І.А. - головуючого,

Попікової О.В.,

Самусенко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Фонду державного майна України

на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 16 серпня 2016 року

у справі №905/3526/15

господарського суду Донецької області

за позовом Фонду державного майна України

до Публічного акціонерного товариства "Азовмаш",

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні

позивача 1. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України,

2. Державна фіскальна служба,

про стягнення пені за несвоєчасно сплачені дивіденди в сумі 114 116,01 грн.

за участю представників сторін:

позивача: Качуровський В.В.

відповідача: не з'явився

третьої особи-1: Гаврюшенко В.В.

третьої особи-2: Бузенко Є.В.

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2015 року Фонд державного майна України звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до публічного акціонерного товариства "Азовмаш" про стягнення до Державного бюджету України 114 116,01 грн. пені.

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що відповідач в порушення п. 5 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" несвоєчасно, після 01 липня 2015 року, та не за тим кодом бюджетної класифікації сплатив до Державного бюджету України дивіденди, нараховані на корпоративні права держави, у зв'язку з чим, відповідно до абз. 7 ч. 5 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" має сплатити пеню за несвоєчасно сплачені до державного бюджету дивіденди, розрахунок якої здійснено та затверджено Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, як центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Рішенням господарського суду Донецької області від 26 квітня 2016 року (склад колегії суддів: Бокова Ю.В. - головуючий, Харакоз К.С., Сковородіна О.М.) позовні вимоги задоволено. Стягнуто з публічного акціонерного товариства "Азовмаш" на користь Фонду державного майна України 114 116,01 грн. пені за несвоєчасно сплачені дивіденди та 1 711,74 грн. судового збору.

Місцевий господарський суд виходив з того, що частиною п'ятою статті 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" передбачено обов'язок господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачувати у термін до 01 липня року, що настає за звітним, дивіденди або частину чистого прибутку, яка за своєю суттю є дивідендами, незалежно від того, чи були прийняті до 1 травня року, що настає за звітним, загальними зборами акціонерів рішення про таку виплату, чи такі рішення відсутні. За висновком суду, відповідач, сплативши дивіденди за 2014 рік до Державного бюджету в серпні 2015 року, прострочив виконання грошового зобов'язання, у зв'язку з чим має нести передбачену зазначеним законом відповідальність у вигляді сплати пені, відмінність щодо нарахування якої за рішенням загальних зборів акціонерів та без такого рішення полягає лише в органі, який здійснює таке нарахування. Проте, як зазначив суд, визначення органу, який нараховує пеню, не позбавляє Фонд державного майна України, як суб'єкта, що здійснює управління корпоративними правами, захищати порушене право шляхом звернення до суду з позовом про стягнення пені за несвоєчасно сплачені дивіденди та законом не визначено суб'єкта нарахування пені єдиною особою, що має право на звернення до суду з відповідним позовом.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 16 серпня 2016 року (склад колегії суддів: Склярук О.І. - головуючий, Агапон О.Л., Ушенко Л.В.) рішення господарського суду Донецької області від 26 квітня 2016 року скасовано, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки рішення загальних зборів акціонерів відповідача про виплату дивідендів за 2014 рік до Державного бюджету були прийняті після 01 травня 2015 року, то до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення абзацу восьмого частини 5 статті 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", згідно з якою пеня за несвоєчасну сплату коштів нараховується органом податків та зборів - Державною фіскальною службою, докази нарахування якою пені відповідачу відсутні в матеріалах справи, а Фонд державного майна України не мав правових підстав на звернення з позовом у даній справі з огляду на те, що він не є органом, уповноваженим державою контролювати надходження до державного бюджету частини чистого прибутку (дивідендів) від господарських товариств, в статутному капіталі яких є державна частка 50 і більше відсотків.