Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 07.12.2016 року у справі №924/293/16

Постанова ВГСУ від 07.12.2016 року у справі №924/293/16

03.02.2017
Автор:
Переглядів : 140

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2016 року Справа № 924/293/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіГольцової Л.А.(доповідач), суддів:Іванової Л.Б., Козир Т.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Банк Національний Кредит" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Паламарчук В.В.на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 04.10.2016у справі№ 924/293/16Господарського судуХмельницької областіза позовомПублічного акціонерного товариства "Банк Національний Кредит" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Паламарчук В.В.доПриватного підприємства "Аграрна компанія 2004"третя особаФонд гарантування вкладів фізичних осібпрозобов'язання повернути коштиза участю представників:

позивача: Недотопа М.М., дов. від 30.08.2016;

відповідача: Сапьолкіна Н.В., дов. від 10.02.2014;

третьої особи: повідомлений, але не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 14.07.2016 у справі №924/293/16 (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Виноградова В.В., судді - Муха М.Є., Кочергіна В.О.) позов задоволено.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 04.10.2016 (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Сініцина Л.М., судді - Василишин А.Р., Олексюк Г.Є.) рішення Господарського суду Хмельницької області від 14.07.2016 у справі №924/293/16 скасовано, прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено.

Не погоджуючись з постановою апеляційного господарського суду, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник послався на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідач надав відзив на касаційну скаргу, в якому заперечує проти її задоволення, просить прийняті у даній справі оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Відзив від третьої особи на касаційну скаргу не надходив, що не є перешкодою для суду касаційної інстанції переглянути в касаційному порядку оскаржуване судове рішення.

Усіх учасників судового процесу відповідно до ст. 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм судами попередніх інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Місцевим та апеляційним господарськими судами під час розгляду справи встановлено, що між ПАТ "Банк Національний кредит" (Банк) та ПП "Аграрна компанія 2004" (Клієнт) 28.03.2014 укладено договір депозитної лінії № DL14/2014-147, за умовами якого Банк відкриває Вкладнику вкладний (депозитний) рахунок № 2610.0.065106.005/980 на підставі наданих Вкладником документів згідно вимог нормативно-правових актів Національного банку України та чинного законодавства України, строком розміщення коштів з 28.03.2014 до 28.03.2015, що є строком дії договору.

Вкладник розміщує, а Банк приймає на рахунок грошові кошти у національній валюті або іноземній валюті у вигляді вкладних траншів шляхом їх перерахування зі свого поточного рахунку в Хмельницьке відділення ПАТ "Банк Національний кредит", МФО 320702 (п. 1.2 договору).

Пунктом 1.5 договору передбачено, що повернення коштів, розміщених Вкладником на рахунку, а також нарахування та сплата процентів з користування коштами на рахунку, здійснюється Банком на умовах, визначених цим договором та договорами траншу. У випадку пролонгації договору/договору траншу Вкладник надає до Банку заяву не пізніше ніж за день до дати закінчення строку дії договору/договору траншу та укладає відповідну додаткову угоду до договору/договору траншу.

Відповідно до п. 1.6 договору, Вкладник зобов'язався переказати грошові кошти для здійснення їх першого розміщення на рахунку (перший вкладний транш) у сумі 1000,00 грн, але не менше суми, зазначеної у п. 1.3, не пізніше 3 робочих днів з дати укладання цього договору, на строк не менше строку дії договору відповідно до п. 1.1 зі сплатою відсотків за перший вкладний транш у розмірі 16,50 % річних (п. 1.6 договору).

Умови розміщення кожного вкладного траншу, а саме: сума, розмір процентної ставки, строк розміщення (дата внесення і дата повернення), порядок розміщення і повернення вкладного траншу, визначаються сторонами у відповідному договорі траншу до цього договору, що є його невід'ємною частиною (п. 1.8 договору).

Вкладник має право звернутися з проханням про дострокове розірвання договору та/або договору траншу і повернення суми вкладу та/або вкладного траншу в робочий день протягом операційного часу, письмово попередивши про це Банк за 10 робочих днів до бажаної дати повернення суми вкладу та/або вкладного траншу, шляхом подання заяви про дострокове розірвання дії договору/договору траншу. Датою розірвання договору/договору траншу вважається дата повернення суми вкладу та/або вкладного траншу та нарахованих процентів Вкладнику (п. 2.7 договору).

Банк повертає суму вкладу та/або вкладного траншу та нарахованих процентів протягом 10 днів з дня подання Вкладником заяви про дострокове розірвання дії цього договору та/або договору траншу шляхом перерахування відповідної суми коштів на поточний рахунок Вкладника, зазначений у п. 1.2 у порядку, що викладений у розділі 4 (п.2.8 договору).

Пунктом 2.9 договору передбачено, що у випадку розірвання цього договору або договору траншу з ініціативи вкладника, проценти нараховуються та сплачуються за ставкою у розмірі 0,5 процентів річних за весь період знаходження вкладу та/або вкладного траншу/траншів на депозитному рахунку.

Якщо сума раніше сплачених вкладнику процентів перевищує суму процентів, що належить до виплати по перерахуванню, то різниця між ними утримується банком в момент дострокового повернення вкладу та/або вкладного траншу з суми вкладу та/або вкладного траншу чи вноситься вкладником на рахунок банку (пункт 2.10 договору).

Пунктом 1.10 договору сторони погодили, що дострокове повернення суми вкладного траншу або суми вкладу за ініціативою Вкладника здійснюється Банком тільки на підставі відповідної заяви Вкладника. В разі досягнення сторонами згоди щодо дострокового повернення суми вкладу, повернення коштів здійснюється банком згідно розділу 4 цього договору.

У разі досягнення сторонами згоди щодо дострокового повернення суми вкладу, Банк достроково повертає Вкладнику всі суми вкладних траншів, що розміщені на рахунку станом на дату дострокового повернення, та виплачує Вкладнику проценти за сумою кожного вкладного траншу згідно умов п.п. 4.1, 4.2 цього договору (п. 3.3.4 договору).

Відповідно до п. 7.7 договору всі інші зміни та доповнення до цього договору, в тому числі щодо зміни розміру процентної ставки за користування депозитом, мають бути вчинені в письмові формі та підписані належним чином сторонами з обов'язковим посиланням на цей договір.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст