Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 07.12.2016 року у справі №910/7836/16

Постанова ВГСУ від 07.12.2016 року у справі №910/7836/16

03.02.2017
Автор:
Переглядів : 151

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2016 року Справа № 910/7836/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіСибіги О.М.,суддівДанилової М.В., Швеця В.О.розглянувши матеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Променергетик-К", м. Київна постановуКиївського апеляційного господарського суду від 11.10.2016 рокуу справі господарського суду міста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Променергетик-К", м. КиївдоПублічного акціонерного товариства "Київенерго", м. Київпроскасування оперативно-господарської санкції

за участю представників

позивача: Івженко С.С.,

відповідача: Кудаліна І.М., Помаз Р.В.

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Променергетик-К" (далі за текстом - ТОВ "Променергетик-К") звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до публічного акціонерного товариства "Київенерго" (далі за текстом - ПАТ "Київенерго") про скасування оперативно-господарської санкції в сумі 202 252, 73 грн., застосованої на підставі рішення ПАТ "Київенерго", оформленого протоколом № 177 від 01.02.2016 року засідання комісії по розгляду акта про порушення № 42512 від 15.09.2016 року, залишеної без змін відповідно до рішення засідання комісії ПАТ "Київенерго", оформленого протоколом № 785 від 14.04.2016 року.

Рішенням господарського суду міста Києва від 20.07.2016 року залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.10.2016 року у позові відмовлено.

Не погоджуючись з судовими актами попередніх інстанцій, ТОВ "Променергетик-К" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.10.2016 року та рішення господарського суду міста Києва від 20.07.2016 року і прийняти нове рішення у справі, яким позовні вимоги задовольнити.

ПАТ "Київенерго" до Вищого господарського суду України подано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач проти доводів касаційної скарги заперечує та просить залишити її без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін.

В судовому засіданні представник позивача просив касаційну скаргу задовольнити, постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.10.2016 року та рішення господарського суду міста Києва від 20.07.2016 року - скасувати і прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, а представники відповідача проти доводів касаційної скарги заперечували та просили залишити її без задоволення, а судові акти попередніх інстанцій - без змін.

Заслухавши пояснення представників сторін, приймаючи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції, перевіривши повноту встановлення господарськими судами обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення місцевого та постанова апеляційного господарських судів - скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції з огляду на наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Київенерго" (постачальник) та ТОВ "Променергетик-К" (споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії № 33555 від 03.09.2014 року (далі за текстом - Договір), згідно з п. 1 якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача дозволеною потужністю в точках продажу електричної енергії згідно з умовами цього Договору та Додатків до Договору, що є його невід'ємною частиною, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та Додатків до Договору, що є його невід'ємною частиною.

В п. 4.2.3 Договору визначено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 року за № 782/12656, за тарифами, у разі таких дій споживача: - самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; - пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; - споживання електроенергії поза засобами обліку; - інших умов.

Відповідно до п. 4.2.4 Договору споживач не несе відповідальність перед постачальником відповідно до пунктів 4.2.1 - 4.2.4 вказаного Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або внаслідок дії обставин непереборної сили.

15.09.2015 року ПАТ "Київенерго" здійснено перевірку ТОВ "Променергетик-К" за результатами якої складено акт про порушення № 42512, в якому зазначено, що перевіркою виявлені явні ознаки втручання в схему розрахункового обліку, внаслідок чого спожита електроенергія недовраховувалась, а саме: виявлені ознаки встановлення перемичок, які шунтують струмові ланцюги вторинних кіл розрахункового обліку. Порушення виконано шляхом пошкодження цілісності накладок трансформаторів струму, які закривають доступ до струмових ланцюгів. Даний акт підписано трьома представниками постачальника та вказано, що представник споживача від підпису відмовився.

Відповідач листом б/н від 25.12.2015 року повідомив позивача про те, що 01.02.2016 року відбудеться засідання комісії з розгляду акту про порушення, на якому є відмітка про вручення представнику споживача - директору ТОВ "Променергетик-К" Дячуку В.Д.

За наслідками розгляду акту про порушення № 42512 від 15.09.2015 року комісією складено протокол № 177 від 01.02.2016 року, в якому встановлено порушення споживачем - ТОВ "Променергетик-К" Правил користування електричною енергією (далі за текстом - ПКЕЕ), у зв'язку з чим прийнято рішення про проведення нарахування згідно з п. 2.5 та за формулою 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, що становить 202 252, 73 грн. за недораховану електроенергію.

За таких обставин, позивач звернувся до господарського суду з позовом про скасування оперативно-господарської санкції у розмірі 202 252, 73 грн., оформленої протоколом засідання комісії № 177 від 01.02.2016 року, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що акт про порушення № 42512 від 15.09.2015 року, на підставі якого до споживача застосовано відповідальність, складений з порушенням ПКЕЕ, за відсутності споживача або його представників, без можливості бути присутнім при виявленні порушення ПКЕЕ, без належного повідомлення споживача про розгляд акту та результати розгляду акту про порушення, що є підставою для скасування заходів оперативного впливу.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що в силу приписів ст. ст. 26, 27 Закону України "Про електроенергетику" та відповідно до умов укладеного сторонами Договору споживачем електроустановок приміщення за адресою: м. Київ, вул. Еспланадна, 2 є ТОВ "Променергетик-К", оскільки саме ним з енергопостачальником укладено Договір про постачання електричної енергії № 33555 від 03.09.2014 року, а тому саме позивач як споживач електроенергії несе відповідальність за порушення умов Договору та ПКЕЕ.

З посиланням на положення ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", п. п. 6.40, 6.41, 6.42. ПКЕЕ суди дійшли висновків, що відповідачем дотримано вимог законодавства щодо повідомлення споживача про засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання (представник позивача повідомлений листом від 25.12.2015 про засідання комісії з розгляду спірного акту, яке відбувалось 01.02.2016 року), рішення комісії СВП "Київські електричні мережі "ПАТ "Київенерго", яке визначено у протоколі засідання комісії № 177 від 01.02.2016 року, прийнято повноважним складом комісії; розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, здійснювався згідно з п. 2.5 та за формулою 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, тобто, позивачем не доведено обставин, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а тому у задоволенні позовних вимог про скасування оперативно-господарської санкції, накладеної відповідно до рішення засідання комісії ПАТ "Київенерго" по розгляду акта про порушення № 42512 від 15.09.2016 року, оформленого протоколом № 785 від 14.04.2016 року, - відмовлено.

Проте, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що такі висновки господарських судів є передчасними та зроблені без належного з'ясування всіх обставин у справі з огляду на наступне.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням, регулюються Законом України "Про електроенергетику" та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" постачання електричної енергії - господарська діяльність, пов'язана з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору; споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

В ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Пунктом 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28 (далі за текстом - ПКЕЕ) визначено, що договір про постачання електричної енергії це - домовленість двох сторін, постачальника електричної енергії за регульованим тарифом і споживачем, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час продажу постачальником за регульованим тарифом електричної енергії споживачу за тарифами, які регулюються відповідно до законодавства України.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст