Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 07.04.2014 року у справі №910/10700/13

Постанова ВГСУ від 07.04.2014 року у справі №910/10700/13

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 221

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2014 року Справа № 910/10700/13

Вищий господарський суд у складі колегії суддів:головуючого суддіПрокопанич Г.К.,суддівЄвсікова О.О., Картере В.І.,розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Вір К"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 16.10.2013 р. (головуючий суддя Рєпіна Л.О., судді Тищенко А.І., Тарасенко К.В.)на рішення Господарського суду міста Києва від 30.07.2013 р. (суддя Джарти В.В.)у справі№ 910/10700/13 Господарського суду міста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Вір К"до1. Державної пенітенціарної служби України, 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янська деревня",третя особаДержавна казначейська служба України,провизнання недійсними результатів процедури закупівлі та договору,за участю представників:позивачане з'явились,відповідача-1Верба О.С.,відповідача-2не з'явились,третьої особине з'явились, В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду міста Києва № 910/10700/13 від 30.07.2013 р., залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.10.2013 р., відмовлено ТОВ "Вір К" у задоволенні позову про визнання недійсними результатів процедури закупівлі від 17.04.2013 р. та договору від 08.05.2013 р.

Не погоджуючись з даними судовими рішеннями, позивач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення місцевого суду і постанову суду апеляційної інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Вимоги та доводи касаційної скарги мотивовані тим, що судами попередніх інстанцій було неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також порушено норми матеріального права, зокрема положення ст. ст. 3, 5, 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель", ст. ст. 1, 16, 22 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів", п. п. 4, 5 Порядку видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. № 712. Доводи касаційної скарги зводяться до того, що судами при вирішені спору не враховано рішення Антимонопольного комітету України від 22.03.2013 р. № 409-р/пк-ск, а також того, що відхилення пропозиції конкурсних торгів позивача через ненадання ним копій експлуатаційних дозволів, які видані саме на позивача, є таким, що суперечить законодавству.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 111-4 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги, проте в судове засідання представники позивача, відповідача-2 та третьої особи не з'явились. Зважаючи на те, що явку представників учасників судового процесу не було визнано обов'язковою, а також на достатність матеріалів справи для прийняття рішення, колегія суддів, беручи до уваги встановлені ст. 111-8 ГПК України строки розгляду касаційних скарг, дійшла висновку про можливість розглянути справу за відсутності вказаних представників.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши представника відповідача-1, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Державною пенітенціарною службою України як замовником у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель "Вісник державних закупівель" № 129/1 (731/1) від 19.11.2012 р. розміщено оголошення про проведення торгів за № 322229 (ПХП). Предмет закупівлі - борошно зернових та овочевих культур (борошно пшеничне І ґатунку - 19.800 т) код 15.61.2; процедура: відкриті торги.

Згідно з внесеними змінами було передбачено: обсяг предмету закупівлі - 22.000 т (орієнтовна місячна потреба - 2.200 т), строк подання пропозицій конкурсних торгів - 17.01.2013 р. до 10 год. 00 хв., дата розкриття пропозицій конкурсних торгів - 17.01.2013 р. об 11 год. 00 хв., період поставки - з березня по листопад 2013 року, забезпечення пропозиції конкурсних торгів - 4.180.000,00 грн, місце постачання - установи виконання покарань та слідчі ізолятори відповідача-1. Однією з умов була наявність експлуатаційних дозволів для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів згідно з вимогами ст. 22 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" зі змінами.

Розкриття пропозицій конкурсних торгів відбулось 17.01.2013 р.

На участь у процедурі розкриття пропозиції відкритих торгів на закупівлю борошна зернових та овочевих культур було подано три пропозиції конкурсних торгів від ТОВ "Сінтезпродсервіс", ТОВ "Слов'янська деревня" (відповідача-2) та ТОВ "Вір К" (позивача).

Відповідно до рішення комітету з конкурсних торгів від 12.02.2013 р. пропозиції конкурсних торгів, подані ТОВ "Вір К", були відхилені як такі, що не відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим ст. 16 Закону України "Про здійснення державних закупівель", через відсутність нотаріально завірених копій експлуатаційних дозволів, виданих на ім'я позивача.

Згідно з протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів від 12.02.2013 р. № 1 до процедури оцінки допущені пропозиції конкурсних торгів ТОВ "Сінтезпродсервіс" та ТОВ "Слов'янська деревня". За результатами проведеної оцінки замовником визнано найбільш економічно вигідною і акцептовано пропозицію конкурсних торгів відповідача-2. Повідомлення про акцепт пропозиції ТОВ "Слов'янська деревня" було опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 13/3 (756/3) від 14.02.2013 р.

22.03.2013 р. Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель прийнято рішення № 40-р/пк-ск, яким було зобов'язано Державну пенітенціарну службу України скасувати всі рішення, прийняті після розкриття пропозицій конкурсних торгів учасників процедури закупівлі - "Борошно зернових та овочевих культур (борошно пшеничне І ґатунку - 19.800 т.)" [оголошення № 322229, опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 19.11.2012 р. № 129/1 (731/1)], та завершити зазначену процедуру закупівлі відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель".

Відповідно до протоколу № 33 від 04.04.2013 р. засідання комітету з конкурсних торгів Державної пенітенціарної служби України щодо розгляду рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 22.03.2013 р. № 40-р/пк-ск ухвалено: скасувати оцінку пропозицій конкурсних торгів щодо закупівлі борошна зернових та овочевих культур (борошно пшеничне І ґатунку) з усіма додатками (протокол № 1 від 12.02.2013 р.) та завершити процедуру відкритих торгів відповідно до вимог закону.

Згідно з додатком до протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів від 17.04.2013 р. № 8, а саме протоколу б/н та б/д засідання комітету з конкурсних торгів Державної пенітенціарної служби України щодо перевірки відповідності пропозиції конкурсних торгів учасників, поданих на відкриті торги по закупівлі борошна зернових та овочевих культур (борошно пшеничне І ґатунку), вимогам документації конкурсних торгів було відхилено пропозицію конкурсних торгів ТОВ "Вір К", а пропозиції конкурсних торгів ТОВ "Сінтезпродсервіс" та ТОВ "Слов'янська деревня" допущено до оцінки.

Пропозицію конкурсних торгів ТОВ "Вір К" було відхилено на підставі абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель", за яким учасник не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 Закону. Зазначене підтверджено висновком Уповноваженого органу за результатами здійснення моніторингу державних закупівель від 06.03.2013 р. № 3304-05/7962-07.

Згідно з п. 9 протоколу № 8 від 17.04.2013 р. оцінки пропозицій конкурсних торгів було визначено переможцем відкритих торгів та акцептовано пропозицію конкурсних торгів відповідача-2.

Повідомлення про акцепт пропозиції ТОВ "Слов'янська деревня" було опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 31/3 (774/3) від 19.04.2013 р.

03.05.2013 р. позивачем направлено на адресу Антимонопольного комітету України скаргу про порушення законодавства у сфері державних закупівель.

Листом від 14.05.2013 р. № 20-29.3/03-1838-дз позивача було повідомлено про повернення вказаної скарги без розгляду на підставі абз. 8, 9 ч. 4 ст. 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель".

08.05.2013 р. між відповідачем-1 та відповідачем-2 укладено договір № К-5 на поставку борошна пшеничного І ґатунку у кількості 22.000 т у строк до 30.11.2013 р. на загальну суму 83.600.000,00 грн.

Позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсними результатів процедури закупівлі та договору, мотивуючи вимоги тим, що відповідачем-1 необґрунтовано та неправомірно всупереч правам позивача та інтересам держави відхилено конкурсну пропозицію позивача та акцептовано конкурсну пропозицію відповідача-2.

Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що позивачем надано нотаріально завірені копії експлуатаційних дозволів, виданих не позивачу, а іншим організаціям. Дослідивши пропозицію конкурсних торгів, надану відповідачем-2, суди встановили, що останнім надано нотаріально завірені копії експлуатаційних дозволів, виданих саме відповідачу-2. Оскільки позивач здійснює реалізацію харчових продуктів, суди дійшли висновку, що він мав отримати експлуатаційний дозвіл, виданий саме йому як особі, що здійснює реалізацію харчових продуктів. Отже, за висновком судів, комітетом з конкурсних торгів Державної пенітенціарної служби України було правомірно відхилено пропозицію конкурсних торгів позивача з підстав відсутності нотаріально завірених копій експлуатаційних дозволів, виданих саме позивачу.

При цьому суди встановили, що відповідач-1 повністю виконав рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 22.03.2013 р. № 40-р/пк-ск. Будь-яких інших рішень з приводу незаконності повторної оцінки пропозицій конкурсних торгів, яка оформлена протоколом засідання комітету з конкурсних торгів Державної пенітенціарної служби України № 8 від 17.04.2013 р., Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель не приймалось.

Належних та допустимих доказів на підтвердження існування обставин, які відповідно до норм чинного законодавства можуть виступати підставами для визнання правочину недійсним, позивачем не надано. Твердження позивача про те, що спірна процедура закупівлі, на підставі якої укладено спірний договір, проведена з порушенням законодавства, документального підтвердження не знайшли.

Так, згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" АМКУ є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.