Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 06.09.2016 року у справі №910/26894/15

Постанова ВГСУ від 06.09.2016 року у справі №910/26894/15

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 174

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2016 року Справа № 910/26894/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Бакуліної С.В. (доповідач),суддів :Грейц К.В., Поляк О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скаргиПублічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 22.06.2016у справі№ 910/26894/15господарського суду міста Києва за позовомПублічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго"до1. Кабінету Міністрів України; 2. Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка"простягнення 2 183 023,55 грн

від позивача: від відповідача-1: від відповідача-2:Кашира Л.О. (довіреність № 10-19/17-Д/70 від 30.06.2016) Титаренко К.О. (довіреність № 3876/9/22-16 від 17.05.2016) не з'явилисьВ С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду міста Києва (суддя Селівон А.М.) від 01.03.2016 у справі № 910/26894/15 позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" 3 259,00 грн боргу за перетікання реактивної електроенергії, 250 674,34 грн пені, 35 839,54 грн процентів річних, 701 830,74 грн втрат від інфляції та 32 745,35 грн судового збору, 940 745,60 грн заборгованості за спожиту активну електроенергію; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду (головуючий суддя Чорна Л.В., судді - Кропивна Л.В., Смірнова Л.Г.) від 22.06.2016 рішення Господарського суду міста Києва від 01.03.2016 у справі № 910/26894/15 змінено, резолютивну частину рішення викладено у наступній редакції: "Стягнути з Казенного підприємства "Шосткинський казенний завод "Зірка" на користь Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" - 35 745,35 грн судового збору"; по решті рішення залишено без змін.

В касаційній скарзі Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" просить скасувати ухвалені по справі судові акти в частині відмови у задоволенні позовних вимог до Кабінету Міністрів України і зменшенні на 50% розміру пені та передати справу в цій частині на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.619 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), ст.3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", ст.77 Господарського кодексу України (далі ГК України), ст.ст.4-3, 22, 43, 86 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України).

Відзиву на касаційну скаргу не надійшло.

Заслухавши пояснення по касаційній скарзі представника позивача, який підтримав викладені в ній доводи, заперечення на касаційну скаргу представника відповідача-1, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в рішенні місцевого господарського суду та в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" в особі філії "Шосткинський район електричних мереж" ПАТ "Сумиобленерго" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про стягнення заборгованості у розмірі 2 583 023,55 грн, а також судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 38 745,35 грн. Ухвалою Господарського суду міста Києва 28.12.2015 за ініціативою суду залучено до участі у справі в якості відповідача - Казенне підприємство "Шосткінський казенний завод "Зірка". Позовні вимоги вмотивовані посиланням на порушення Казенним підприємством "Шосткінський казенний завод "Зірка", майно якого є об'єктом управляння державної власності, зобов'язань за договором про постачання електричної енергії №396 від 03.03.2004.

Суди, частково задовольняючи позов, правомірно виходили із такого.

03.03.2004 між Відкритим акціонерним товариством "Сумиобленерго", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Сумиобленерго" (постачальник) та Шосткинським казенним заводом "Зірка", правонаступником якого є Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Зірка" (споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії №396 (далі Договір), за умовами якого постачальник зобов'язується постачати електричну енергію споживачу, а Споживач оплачує постачальнику вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є невід'ємними частинами (а.с.14, т.1).

Згідно п.9.5. Договору він набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2004, а в частині розрахунків до повного їх завершення. Цей Договір вважається щорічно продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про розірвання цього договору або його перегляд.

Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії встановлено у Додатку №5 до Договору (а.с.18, т.1).

Додатковою угодою №11 до Договору Додаток №4 "Порядок розрахунків" викладено у новій редакції (а.с.24, т.1).

Відповідно до ст.26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-правових документів та договору про постачання енергії.

Відповідно до ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються Законами України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та "Про електроенергетику".

Відповідно до п.п.6, 7 ст.276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону.

Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Умовами Договору встановлено, що споживач зобов'язується: оплачувати постачальнику вартість електричної енергії та інші нарахування, згідно з умовами Додатку №4 "Порядок розрахунків"; здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком №5 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної енергії" (п.п.2.2.3., 2.2.4. Договору).

Згідно з п.1 Додатку № 4 до Договору розрахунковим вважається період з 22 числа місяця до 21 числа наступного місяця включно.

Показники розрахункових засобів обліку відповідно до Переліку об'єктів і точок комерційного обліку фіксуються споживачем 22 числа кожного місяця та оформляються "Актом прийняття-передавання електричної енергії" у 2-х примірниках, по одному для кожної сторони та надаються постачальнику уповноваженою особою споживача, не пізніше наступного дня. В день отримання "Акта прийняття-передавання електричної енергії" постачальник зобов'язаний надати, а уповноважена особа споживача зобов'язана прийняти розрахункові документи на оплату електричної енергії, що передбачені цим Договором.

Розрахунки за активну електричну енергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.

За дату оплату приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.

Згідно п.2 Додатку №4 обсяг фактично спожитої за розрахунковий період активної електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається відповідно до "Акта прийняття-передавання електричної енергії".

Згідно п.3.1. Додатку №4 до Договору обсяги електричної енергії, які підлягають оплаті, визначаються за показаннями розрахункових засобів обліку електричної енергії.

Сума коштів, яку має оплатити споживач за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію визначається наступним чином: обсяг переданої (спожитої) електричної енергії між датами зняття показів засобів обліку розкладається відповідно до тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з тарифів, після чого величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як сума добутків тарифів на відповідні їм обсяги електричної енергії (п.5 Додатку №4 до Договору).

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст