Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 05.11.2015 року у справі №911/1389/15

Постанова ВГСУ від 05.11.2015 року у справі №911/1389/15

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 170

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2015 року Справа № 911/1389/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддіУдовиченка О.С.,суддів:Погребняка В.Я., Поліщука В.Ю. (доповідач),розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві,на ухвалуКиївського апеляційного господарського суду від 14 липня 2015 року,у справі№ 911/1389/15 Господарського суду Київської області,за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Укрвагонінвест" (м. Бориспіль, Київська область),пробанкрутство,- представники учасників судового провадження не з'явились; в с т а н о в и в :

Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.04.2015 року порушено провадження у справі № 911/1389/15 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвагонінвест" (далі за текстом - ТзОВ "Укрвагонінвест"); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, інше.

Постановою Господарського суду Київської області від 06.05.2015 року (суддя - Лопатін А.В.) визнано банкрутом ТзОВ "Укрвагонінвест" та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено Кіркіна Андрія Олександровича.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.07.2015 року у справі № 911/1389/15 (головуючий суддя - Шипко В.В., судді: Копитова О.С., Сотніков С.В.) припинено апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі за тестом - ДПІ у Шевченківському районі) з перегляду постанови Господарського суду Київської області від 06.05.2015 року у справі № 911/1389/15. При цьому, господарський суд апеляційної інстанції вказав, що ДПІ у Шевченківському районі не набула статусу учасника провадження у справі № 911/1389/15 про банкрутство ТзОВ "Укрвагонінвест".

Не погоджуючись з прийнятою господарським судом апеляційної інстанції ухвалою, ДПІ у Шевченківському районі звернулась з касаційною скаргою, у якій просить скасувати ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 14.07.2015 року та передати справу № 911/1389/15 на новий розгляд до апеляційного господарського суду. При цьому, скаржник посилається на порушення господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 41, 91 ГПК України.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 23.10.2015 року, згідно зі ст. 1114 ГПК України, касаційну скаргу ДПІ у Шевченківському районі прийнято до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні за участю уповноважених представників учасників судового провадження.

Скаржник та інші учасники касаційного провадження уповноважених представників в судове засідання касаційної інстанції не направили, хоча про дату, час та місце розгляду касаційної скарги були повідомлені належним чином. Враховуючи, що учасників судового провадження було повідомлено про те, що не з'явлення їх представників в судове засідання касаційної інстанції не тягне за собою відкладення розгляду справи, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про можливість розгляду касаційної скарги за відсутності в судовому засіданні уповноважених представників учасників касаційного провадження.

Заслухавши доповідь судді Поліщука В.Ю., обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Господарським судом апеляційної інстанції під час апеляційного провадження встановлено наступне.

У березні 2015 року ТзОВ "Укрвагонінвест" звернулось до Господарського суду Київської області із заявою про порушення справи про банкрутство, у зв'язку з відсутністю активів у боржника для задоволення кредиторської заборгованості, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.04.2015 року порушено провадження у справі № 911/1389/15 про банкрутство ТзОВ "Укрвагонінвест", інше.

Постановою Господарського суду Київської області від 06.05.2015 року у справі № 911/1389/15 визнано ТзОВ "Укрвагонінвест" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено Кіркіна А.О., інше.

Не погоджуючись з прийнятою місцевим господарським судом постановою, ДПІ у Шевченківському районі звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Господарського суду Київської області від 06.05.2015 року скасувати та припинити провадження у справі № 911/1389/15.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23.06.2015 року у справі № 911/1389/15 апеляційну скаргу ДПІ у Шевченківському районі було прийнято до провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні.

Під час розгляду апеляційної скарги, апеляційний господарський суд, в ухвалі від 14.07.2015 року, дійшов висновку про припинення провадження за поданою ДПІ у Шевченківському районі апеляційною скаргою, на підставі ст. 80 ГПК України, оскільки ДПІ у Шевченківському районі станом на час звернення з апеляційною скаргою не набула статусу кредитора у цій справі, не є заінтересованою особою, не є ні стороною у справі, ні особою щодо якої суд вирішив у спірній ухвалі питання про її права та обов'язки.

Не погоджуючись з прийнятою апеляційним господарським судом ухвалою, ДПІ у Шевченківському районі звернулась з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення господарським судом апеляційної інстанції, зокрема, ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 41, 91 ГПК України, просить скасувати ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 14.07.2015 року та передати справу № 911/1389/15 на новий розгляд до апеляційного господарського суду.

Відмовляючи у задоволенні поданої Бориспільської ОДПІ касаційної скарги, колегія суддів касаційної інстанції виходить з наступного.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.

Пункт 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.

Отже, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення названим Законом ставиться в залежність від положень процесуального закону.

Таким чином, ГПК України повинен містити імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити рішення суду в апеляційному чи касаційному порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 91 ГПК України, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ст. 106 ГПК України).

Відтак, в силу особливостей справи про банкрутство (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, чинним законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.

Положеннями ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" регламентовано, що учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Водночас, колегія суддів касаційної інстанції бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст