Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 05.04.2017 року у справі №914/1775/16

Постанова ВГСУ від 05.04.2017 року у справі №914/1775/16

04.05.2017
Автор:
Переглядів : 565

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2017 року Справа № 914/1775/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоГубенко Н.М.суддівБарицької Т.Л. Картере В.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ-Екосвіт Н.Розділ"на рішення від та на постанову відГосподарського суду Львівської області 30.08.2016 Львівського апеляційного господарського суду 10.01.2017у справі№ 914/1775/16Господарського судуЛьвівської областіза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ДВ-Екосвіт Н.Розділ"доВиконавчого комітету Новороздільської міської радипростягнення коштів

у судовому засіданні взяли участь представники:

- позивача Данилевич Д.О.;- відповідача Горін Р.І.;ВСТАНОВИВ:

30.06.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ-Екосвіт Н.Розділ" звернулося до Господарського суду Львівської області із позовом до Виконавчого комітету Новороздільської міської ради про стягнення: - заборгованості у розмірі 1803018,12 грн. за надані послуги із вивезення побутових відходів, який складається з різниці між встановленими тарифами та економічно обгрунтованими витратами; - інфляційних втрат у розмірі 175900,70 грн.; - 3% річних у розмірі 36102,58 грн.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 30.08.2016 у справі № 914/1775/16 (суддя Горецька З.В.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2017 (колегія суддів у складі: Юрченко Я.О. - головуючий суддя, судді Дубник О.П., Зварич О.В.), у позові відмолено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції та постановою апеляційного господарського суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ-Екосвіт Н.Розділ" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 30.08.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2017 у справі № 914/1775/16, та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Обґрунтовуючи підстави звернення з касаційною скаргою, скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права.

Виконавчий комітет Новороздільської міської ради надав відзив на касаційну скаргу, в якому з нею не погоджується та просить касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ-Екосвіт Н.Розділ" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Львівської області від 30.08.2016 та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.01.2017 у справі № 914/1775/16 залишити без змін.

Усіх учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм судами попередніх інстанцій належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин справи, дотримання норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням Виконавчого комітету Новороздільської міської ради № 157 від 24.04.2013 послуга з вивезення побутових відходів виключена із складу послуг з утримання будинків і прибудинкових територій, та визначено її як окрему комунальну послугу. Визнано ТОВ "ДВ-Екосвіт Н.Розділ" виконавцем послуг із вивезення побутових відходів в місті Новий Розділ та зобов'язано міського голову укласти договори про надання відповідних послуг з їх виконавцями.

06.12.2013 Виконавчим комітетом Новороздільської міської ради (замовник) та ТОВ "ДВ-Екосвіт Н.Розділ" (виконавець) укладено договір № 01/12 на надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Новий Розділ (далі - договір), відповідно до п. 1.1 якого виконавець зобов'язується згідно з графіком безперервно надавати послуги з вивезення твердих побутових відходів (далі - ТПВ) на відповідній території у міста Новий Розділ, а замовник зобов'язується виконати обов'язки, передбачені цим договором.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що затверджені відповідачем тарифи на послуги із вивезення побутових відходів були заниженими в порівнянні із економічно обґрунтованими витратами на їх надання; відповідач на звернення позивача не проводив їх коригування, внаслідок чого утворилась різниця в затверджених та економічно обґрунтованих тарифах в період з 01.09.2015 по 31.11.2015 у розмірі 37032,75 грн. по послугах наданих населенню; в період з 01.12.2014 по 31.03.2015 у розмірі 69083,08 грн. по послугах наданих населенню; в період з 01.04.2015 по 30.10.2015 у розмірі 1237723,76 грн. по послугах наданих населенню, 42675,68 грн. по послугах наданих іншим споживачам, 7983,29 грн. по послугах наданих бюджетним установам, в період з 01.11.2015 по 29.02.2016 у розмірі 387348,32 грн. по послугах наданих населенню; 18099,80 грн. по послугах наданих іншим споживачам, 3071,43 грн. по послугах наданих бюджетним установам, всього сума заборгованості становить 1803018,12 грн., які позивач просить стягнути з відповідача; крім того, на суму заявленої заборгованості позивачем нараховані 3% річних та інфляційні втрати в порядку ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Статтею 19 Конституції України передбачається, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Пунктом 2 абзацу а) статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Приписами ст. 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" унормовано, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець має право розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до п. 4.1 договору виконавець має право подати замовнику розрахунки економічно обґрунтованих витрат на надання послуг з вивезення побутових відходів.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

На виконання положень ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів.

Відповідно до п. 36 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів тарифи, які включають витрати на здійснення капітальних вкладень, фіксуються на строк, передбачений для виконання програми розвитку підприємства.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що інвестиційна програма розвитку надання послуг із збирання та перевезення твердих побутових відходів на території міста Новий Розділ погоджена на 2014-2018 роки рішенням Виконавчого комітету Новороздільської міської ради № 272 від 04.11.2014.

Крім того, рішенням Виконавчого комітету Новороздільської міської ради № 273 від 04.11.2014 затверджено тарифи на послуги з вивезення побутових відходів в місті Новий Розділ для ТОВ "ДВ-Екосвіт Н.Розділ".

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач 20.03.2015 звернувся до відповідача із листом, в якому просив затвердити тарифи на вивіз побутових відходів, великогабаритних та будівельних відходів.