Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 05.03.2014 року у справі №910/9309/13

Постанова ВГСУ від 05.03.2014 року у справі №910/9309/13

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 219

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2014 року Справа № 910/9309/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя : Корсак В.А.

судді: Данилова М.В., Данилова Т.Б. (доповідач)

розглянувши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю "Кінгфішер" на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 27.11.2013р. у справі господарського суду№910/9309/13 міста Києва за позовомІнспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві доТОВ "Кінгфішер" про за участю представників сторін: позивача - відповідача - приведення нежитлової будівлі до попереднього стану 26.02.2013 пр. Вільгельм А.Д. дов. від 27.12.2013 Королевич Ю.П. дов. б/н від 13.09.2013 В С Т А Н О В И В:

У травні 2013 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві звернулась до господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Кінгфішер" про зобов'язання відповідача привести до попереднього стану нежитлову будівлю на вул. Московській, 8, корп. 22, літ "Г" у Печерському районі м. Києва відповідно до поверхових планів БТІ, виконаних станом на 27.01.2006, шляхом перебудови та знесення самовільно збудованих прибудов на першому поверсі - приміщень №№14, 15, 16, 17, 18, 19 згідно експлікації БТІ (дата виконання 14.11.2007), на другому поверсі - приміщень №№20, 21, 22, 23, 24, 25 згідно експлікації БТІ (дата виконання 14.11.2007) та мансардної частини.

Позовні вимоги були вмотивовані порушеннями норм містобудівного законодавства, не прийняттям у встановленому законодавством порядку об'єкта в експлуатацію, істотним порушенням будівельних норм і правил, що створює суспільну загрозу життю та здоров'ю людей, та ст.ст.4, 9, 10, 11 Закону України "Про архітектурну діяльність", ст.ст.34, 37, 38, 39, 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.376 ЦК України.

Рішенням господарського суду міста Києва від 07.06.2013 (судді Підченко Ю.О.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 27.12.2013(судді Смірнова Л.Г., Тищенко О.В., Чорна Л.В.) позовні вимоги задоволено: зобов'язано ТОВ "Кінгфішер" протягом 30-денного строку з дня набрання рішенням законної сили вчинити дії, а саме привести до попереднього стану нежитлову будівлю на вул. Московській, 8, корп. 22, літ. "Г" шляхом перебудови та знесення самовільно збудованих прибудов на першому поверсі - приміщень №№14, 15, 16, 17, 18, 19 згідно експлікації БТІ (дата виконання 14.11.2007), на другому поверсі - приміщень №№20, 21, 22, 23, 24, 25 згідно експлікації БТІ (дата виконання 14.11.2007) та мансардної частини.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кінгфішер" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, що 18.10.2012 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві на підставі запиту прокуратури міста Києва від 17.10.2012 №07/1/1-779 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм та правил з боку товариства з обмеженою відповідальністю "Кінгфішер" та ТОВ "Гойя".

Вказаною перевіркою встановлено, що по вул. Московській, 8, корп. 22, літ."Г" у Печерському районі міста Києва експлуатується двоповерхова нежитлова будівля з підвальним та мансардним поверхами у якості офісно-складських приміщень та ресторанно-розважального комплексу "Shooters", в якій було самовільно виконані будівельні роботи із реконструкції будівлі в частині прибудови на першому поверсі приміщень №№14, 15, 16, 17, 18, 19 згідно експлікації БТІ, на другому поверсі приміщень №№20, 21, 22, 23, 24, 25. Внаслідок самовільно проведених робіт із реконструкції будівлі та згідно з технічною документацією, загальна площа будівлі становить 1010,5 кв.м.

Самовільно виконані будівельні роботи із реконструкції без отримання дозволу на виконання будівельних робіт та без прийняття в експлуатацію у встановленому законодавством порядку є порушенням ст.ст.31, 34, 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність".

За результатами перевірки складено акт від 12.11.2012р. та видано припис про заборону експлуатації об'єкта з 14.11.2012р. та усунення порушень містобудівного законодавства.

16.04.2013 Інспекцією ДАБК проведено повторну перевірку відповідача з метою контролю виконання припису від 12.11.2012, Актом перевірки від 16.04.2013 встановлено, що вимоги припису від 12.11.2012 відповідачем не виконані, видано припис від 16.04.2013р.

В ході перевірки виконання вимог припису від 16.04.2013р. позивачем встановлено, що його вимоги відповідачем не виконані, а саме станом на 25.04.2013р. продовжується експлуатація нежитлового будинку по вул. Московській, 8, корп.22, літ "Г" у Печерскьому районі м. Києва, про що складений Акт від 25.04.2013р.

Постановою Інспекції ДАБК № 117/13 від 19.04.2013 на ТОВ "Кінгфішер" накладено штраф за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій підставно виходили з приписів ст.4 Закону України "Про архітектурну діяльність", якою встановлено, що для створення об'єкта архітектури виконується комплекс робіт, який включає: підготовку містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки у випадках і порядку, передбачених законодавством; здійснення в необхідних випадках передпроектних робіт, а також заходів з охорони нововиявлених під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єктів містобудування, що відповідно до закону мають антропологічне, археологічне, естетичне, етнографічне, історичне, мистецьке, наукове чи художнє значення; пошук архітектурного рішення, розроблення, погодження у визначених законом випадках і затвердження проекту; виконання робочої документації для будівництва, а в разі виконання її або окремих її частин іншим виконавцем - здійснення авторського нагляду за таким виконанням; будівництво (нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт) та знесення об'єкта архітектури, архітектурно-будівельний контроль, технічний та авторський нагляди під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування; прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацію.

Згідно із ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Статтею 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" врегульовано питання виконання будівельних робіт. Зазначене кореспондується з приписами статті 37 названого Закону, якою передбачено, що дозвіл видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Статтею 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до компетенції інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки віднесено, зокрема, право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону, право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Вказані права кореспондуються з пунктами 11, 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553.

Відповідно до ч.8 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" експлуатація закінчених будівництвом об'єктів не прийнятих в експлуатацію забороняється.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що будівельні роботи з реконструкції та добудови виконано з порушенням встановленого законом порядку, без отримання дозволу на виконання будівельних робіт та без прийняття в експлуатацію у встановленому законом порядку, у зв'язку з чим відповідачу видано Приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил шляхом перебудови та знесення самовільно збудованих прибудов на першому поверсі-приміщень №№14, 15, 16, 17, 18, 19 згідно експлікації БТІ (дата виконання 14.11.2007), на другому поверсі - приміщень №20, 21, 22, 23, 24, 25 згідно експлікації БТІ (дата виконання 14.11.2007) та мансардної частини.

Згідно із ч.9 ст.37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виконання будівельних робіт без відповідного документа, який дає право виконувати такі роботи, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.