Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 04.08.2016 року у справі №911/4790/15

Постанова ВГСУ від 04.08.2016 року у справі №911/4790/15

10.02.2017
Автор:
Переглядів : 163

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2016 року Справа № 911/4790/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Яценко О.В.суддівХодаківської І.П., Корсака В.А.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиції третього тисячоліття"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 09.06.2016 рокуу справі№ 911/4790/15 господарського суду Київської областіза позовомДержавного підприємства "Завод порошкової металургії"доТовариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиції третього тисячоліття"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Індастріал пропертіз інвестмент"простягнення 169 628, 59 грн.в засіданні взяли участь представники:

- позивача:Лебедєв П.В. дов. від 11.01.2016- відповідача:Пучка В.А. дов. від 14.03.2016, Теплюк В.С. дов. від 03.08.2016- третьої особи:не з'явився

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року Державне підприємство "Завод порошкової металургії" (далі - позивач) звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиції третього тисячоліття" (далі - відповідач) про стягнення з відповідача 117 164,35 грн основного боргу, 3 499,69 грн пені, 371,92 грн 3% річних та 48 592,63 грн інфляційних втрат.

В процесі розгляду справи місцевим судом, позивач звернувся із заявою про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої просив суд стягнути з відповідача на користь позивача 133 732,74 грн основного боргу, 2 147,36 грн 3% річних та 259 265,63 грн інфляційних втрат.

Рішенням господарського суду Київської області від 24.03.2016 року (суддя Шевчук Н.Г.) у справі № 911/4790/15 позовні вимоги задоволено частково; стягнуто з відповідача на користь позивача 22 968,43 грн основного боргу; в іншій частині позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 09.06.2016 року (судді: С.І. Буравльов, В.В. Андрієнко, В.В. Шапран) апеляційну скаргу залишено без задоволення, а рішення господарського суду першої інстанції - без змін.

Не погоджуючись з вказаними судовими актами, Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиції третього тисячоліття" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та передати справу на новий розгляд до місцевого господарського суду, аргументуючи порушенням норм права, зокрема, ч. 4 ст. 612 Цивільного кодексу України.

Ухвалою від 26.07.2016 року колегії суддів Вищого господарського суду України у складі головуючого судді - Яценко О.В., суддів -Ходаківської І.П., Корсака В.А. касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиції третього тисячоліття" прийнято до провадження, справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 04.08.2016 року.

Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, переглянувши у касаційному порядку рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 01.07.2013 року між Державним підприємством "Завод порошкової металургії" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиції третього тисячоліття" (далі - абонент) було укладено договір № 33-Е на приймання промзливових стічних вод (далі - договір).

Відповідно до п. 1.1 договору ДП "ЗПМ" надає послуги абоненту шляхом приймання в свої мережі промзливової каналізації з території абонента умовно чисті промзливові стічні води орієнтовно в кількості 7.587 тис.м3 на рік або 3.966 тис.м3 щомісяця (далі - договір).

Згідно з п. 1.2 договору стосунки між сторонами регулюються "Правилами приймання поверхневих і промзливових стічних вод підприємств у колектор промзливової каналізації Казенного заводу порошкової металургії" далі Правила, та діючим законодавством України.

Як передбачено п. 2.1 договору, кількість зливових стоків розраховує ДП "ЗПМ" згідно із даними Укргідрометеоцентру щодо рівня опадів за звітний місяць.

Кількість промзливових стоків визначається по прямоточному промисловому водоспоживанню абонента. Розрахунок за надані послуги здійснюється відповідно з калькуляцією витрат, затвердженою директором ДП "ЗПМ" і діючою на момент відведення стоків. Розрахунок за користування каналізацією проводиться щомісяця по ціні 234,00 грн за відведення 1000 м3 промзливових стоків. У випадку зміни витрат, що несе ДП "ЗПМ", ціна теж змінюється, про що попередньо повідомляється абонент (п.п. 2.2 - 2.4 договору).

Відповідно до затверджених директором ДП "ЗПМ" калькуляцій ціна з 01.01.2015 року становить 380,00 грн за 1000 м3, з 01.06.2015 року - 684,00 грн за 1000 м3.

Пунктом 2.5 договору сторони передбачили, що не пізніше 10-го числа місяця, що наступає за звітним, ДП "ЗПМ" надсилає абоненту поштою такі документи: акт надання послуг, рахунок, податкову накладну. Абонент не пізніше 5-ти банківських днів з дня отримання документів ДП "ЗПМ" оплачує надані послуги. Протягом 5-ти банківських днів абонент підписує, скріпляє печаткою та невідкладно надсилає поштою або передає нарочним в адміністративно-господарський відділ (канцелярію) ДП "ЗПМ" один примірник акту наданих послуг. Якщо 20-го числа місяця, що наступає за звітним, ДП "ЗПМ" не отримує від абонента оформленого належним чином примірника акту надання послуг, то фактична кількість промзливових стоків за звітний місяць від абонента, що розрахована ДП "ЗПМ", вважається прийнятою та погодженою сторонами.

Листом № 1089 від 08.04.2014 року ТОВ "Інвестиції третього тисячоліття" повідомило ДП "Завод порошкової металургії", що у зв'язку із закінченням терміну дії договору № 33-Е та відсутністю подальшої потреби у отриманні послуг ДП "Завод порошкової металургії", Товариство розриває договір на підставі пункту 8.2 в односторонньому порядку.

Спір у справі виник у зв'язку з тим, що відповідач, на думку позивача, продовжує проводити виробничу діяльність на орендованому об'єкті та починаючи з 01.04.2014 року виконує скид промзливових стоків без укладення договору, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем на загальну суму 133 732,74 грн.

Здійснюючи нарахування основної суми заборгованості, позивач посилається на п. 8.3.2 Правил приймання поверхневих і промислових стічних вод у колектор промзливової каналізації Казенного заводу порошкової металургії, відповідно до яких весь обсяг стічних вод (за розрахунковий період) має право розглядати як такий, що перевищує договірний, і плата за його скидання встановлюється в п'ятикратному розмірі тарифу за водовідведення за умови, зокрема, відсутності у абонента договору на скид чи закінчення строку його дії.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що вимога позивача про стягнення заборгованості по оплаті послуг підлягає задоволенню лише за період з квітня 2014 року по липень 2015 року у сумі 22 968,43 грн. та доводи позивача про стягнення з відповідача п'ятикратної вартості послуг є безпідставною за наявності діючого договору.

Отже, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Статтею 188 ГК України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст