ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2014 року Справа № 916/945/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя : Корсак В.А.
судді: Данилова М.В., Данилова Т.Б. (доповідач)
розглянувши матеріали касаційної скаргидержавного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 18.09.2014р. у справі господарського суду№916/945/14 Одеської області за позовомдержавного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" додержавного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" про за участю представників сторін: позивача - відповідача -стягнення 588 116,39грн. пр. Остапов В.В. - дов. №898547-48 від 18.09.14р. пр. Пуленко К.М. - дов. №135 від 25.12.13р.
В С Т А Н О В И В:
У березні 2014 року державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" про стягнення з відповідача на користь позивача 588116,39грн. заборгованості за неналежне виконання умов Договору майнового сервітуту від 30.09.2013р. №112-П-ІЛФ-13.
Рішенням господарського суду Одеської області від 27.06.2014р. (суддя Никифорчук М.І.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 18.09.2014р. (судді Ярош А.І., Журавльов О.О., Таран С.В.) позовні вимоги задоволено, стягнуто з державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" на користь державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" 588116,39грн. плати за майновим сервітутом.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, державне підприємство "Іллічівський морський торговельний порт" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати постанову і рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У відзиві на касаційну скаргу державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" заперечує проти доводів викладених в касаційній скарзі та вважає їх безпідставними, а оскаржувані рішення законними і обґрунтованими, тому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій без змін.
Додаткові документи, надані ДП "Іллічівський морський торговельний порт" як додаток до письмових пояснень, Вищим господарським судом України по суті не розглядаються в силу приписів ст.1117 ГПК України, і приєднуються до матеріалів справи без надання їм правової оцінки.
Заслухавши присутніх в судовому засіданні представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до Закону України "Про морські порти України", розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.03.2013р. №133-р "Про погодження пропозиції щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту", наказу Міністерства інфраструктури від 19.03.2013р. №163 "Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства "Адміністрація морських портів України" було проведено реорганізацію державних підприємств морського транспорту, шляхом виділу стратегічних об'єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та обов'язків стосовно них згідно розподільчих балансів, та утворено, внаслідок виділу, державне підприємство "Адміністрація морських портів України".
Пунктом 1.1 статті 15 Закону України "Про морські порти України" передбачено, що Адміністрація морських портів України утворюється з метою утримання та забезпечення ефективного використання державного майна, переданого їй в господарське відання, у тому числі модернізації, ремонту, реконструкції та будівництва гідротехнічних споруд, інших об'єктів портової інфраструктури, розташованих у межах території та акваторії морського порту.
Згідно із п.3 Наказу Міністерства інфраструктури від 19.03.2013р. №163 Адміністрація морських портів України є правонаступником державних підприємств морського транспорту, зазначених у п.1 цього наказу (в тому числі ДП "Іллічівський морський торговельний порт"), у частині майна, прав та обов'язків відповідно до розподільчих балансів.
Пунктом 7 вказаного наказу встановлено, що після проведення державної реєстрації Адміністрації морських портів України головам Комісій передати, а голові Адміністрації морських портів України прийняти на баланс майно, права та обов'язки державних підприємств морського транспорту, що реорганізуються, згідно із затвердженими Міністерством розподільчими балансами та актами приймання-передачі.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до акту приймання-передачі майна, майнових прав та зобов'язань №482/19 від 13.06.2013р., комісією з реорганізації ДП "Іллічівській морський торгівельний порт" передано майно, майнові права та зобов'язання, яке належить ДП "Іллічівській морський торгівельний порт", а ДП "Адміністрація морських портів України" прийняло майно, майнові права та зобов'язання в т.ч. на причал Іллічівського морського порту №19.
Після передачі від ДП "ІМТП" за актом приймання-передачі, зазначені причали знаходяться на обліку у Адміністрації, яка реалізовує відповідні повноваження власника (особи, у якої знаходиться державне майно в господарському віданні).
30.09.2013р. між державним підприємством "Адміністрація морських портів України" в особі Іллічівської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (надалі - Власник) та державним підприємством "Іллічівський морський торговельний порт" (надалі - Сервітуарій) укладено договір майнового сервітуту (користування гідротехнічними спорудами) №112-П-ІЛФ-13, згідно якого Адміністрація морських портів України, на визначених договором умовах оплати, надає Сервітуарію право обмеженого користування належними Адміністрації морських портів України гідротехнічними спорудами (нерухомим майном) розташованими в акваторії Іллічівського морського порту, а саме: причал №19, довжиною 220,00 м, архівний номер паспорту 85312.
Відповідно до п.1.2 договору право користування причалом обмежується виконанням відповідачем навантажувально-розвантажувальних робіт, що відповідає положенням ст.ст.401,404 ЦК України.
Згідно із п.2.3 договору оплата за сервітут здійснюється Відповідачем щомісячно, до 30 числа місяця, наступного за звітним, на підставі рахунку Позивача. Сума щомісячного платежу розраховується виходячи з кількості днів у звітному місяці.
30.09.2013р. сторонами також складений, підписаний та завірений печатками акт за договором №112-П-ІЛФ-13 від 30.09.2013р., який є підставою для здійснення взаєморозрахунків, порядок яких визначений у Договорі, та за яким Адміністрація відповідно до умов договору №112-П-ІЛФ-13 від 30.09.2013р. надала в період з 21.08.2013р. по 30.09.2013р. Сервітуарію (Іллічівському порту) право обмеженого користування гідротехнічною спорудою, що належать Адміністрації та розташованою вдовж акваторії Іллічівського морського порту, а саме: Причал №19 довжиною 220 метрів. Розмір плати за право обмеженого користування причалом №19 в період з 21.08.2013р. по 30.09.2013р. складає 151082,53грн. без ПДВ 20% - 30216,51грн. Загальна сума плати з ПДВ складає 181299,04грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач умови договору виконав у повному обсязі, що підтверджується рахунками на оплату за використання причалу на загальну суму 588116,39грн., а саме №4451 від 30.09.2013р. на суму 181299,04 грн., №9360 від 31.10.2013р. на суму 137079,76грн., №9381 від 30.11.2013р. на суму 132657,83грн., №12856 від 31.12.2013р. на суму 137079,76грн., які отримані відповідачем.
Однак, відповідач в порушення умов договору не здійснив оплату за використання об'єктів сервітуту.
Вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до ч.3 ст.18 Закону України "Про морські порти України" власники та/або користувачі технологічно пов'язаних об'єктів портової інфраструктури зобов'язані укладати між собою договори, що визначають взаємні права і обов'язки щодо організації та забезпечення безперервності технологічного процесу надання відповідних послуг у морському порту і встановлюють єдиний порядок експлуатації відповідної інфраструктури морського порту.
Як зазначено у Статуті, Адміністрація є державним комерційним підприємством, зареєстрованим відповідно до чинного законодавства України. Відповідно до ч.2 ст.74 Господарського кодексу України, п.4.2 Статуту Адміністрації, майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання. В будь-якому разі усе майно, що знаходиться в розпорядженні Адміністрації, належить до державного майна.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.