Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 02.12.2015 року у справі №922/132/13

Постанова ВГСУ від 02.12.2015 року у справі №922/132/13

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 121

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2015 року Справа № 922/132/13-г Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоПолякова Б.М.,суддівКоваленка В.М., Короткевича О. Є. (доповідач у справі),розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Райффазен Банк Аваль" в особі Харківської обласної дирекції АТ "Райффазен Банк Аваль"на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 08.09.2015 рокуу справі Господарського суду№ 922/132/13-г Харківської областіза заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 Фізичної особи-підприємця ОСОБА_7пробанкрутство,В судовому засіданні взяли участь представники:

за участю (в режимі відеоконференції у Харківському апеляційному господарському суді) представника ПАТ "Райффайзен Банк Аваль"- Марченко О.П.

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 22 квітня 2015 року у справі № 922/132/13-г (суддя Дзюба О.А.) відмовлено ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" у задоволенні скарги на неправомірні дії ліквідатора Івлєвої Н.А. та заяви про визнання недійсним аукціону від 04.02.2013 року, звільнено арбітражного керуючого Івлєву Н.А. від виконання обов'язків ліквідатора у даній справі, зобов'язано ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 надати суду розгорнуті письмові пояснення щодо своєї кандидатури, в тому числі відповідні відомості наявності у арбітражних керуючих організаційних та технічних можливостей виконувати обов'язки ліквідатора у даній справі.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 08 вересня 2015 року (судді: Лакіза В.В. - головуючий, Бородіна Л.І., Пуль О.А.) ухвалу Господарського суду Харківської області від 22 квітня 2015 року у справі № 922/132/13-г в частині звільнення арбітражного керуючого Івлєвої Н.А. від виконання обов'язків ліквідатора у даній справі скасовано, справу в цій частині скеровано на розгляд до місцевого господарського суду, в іншій частині оскаржувану ухвалу залишено без змін.

Не погоджуючись із прийнятою судом апеляційною інстанцією постановою, скаржник Публічне акціонерне товариство "Райффазен Банк Аваль" в особі Харківської обласної дирекції АТ "Райффазен Банк Аваль" звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 08 вересня 2015 року та прийняти нове рішення.

Касаційна скарга мотивована неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 55, 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України від 22.12.2011 N 4212-VI), ст.ст. 24, 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ, що діяла до набрання чинності Законом України № 4212-VІ від 22.12.2011 року), ст. 43 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення учасника судового засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 14.01.2013 року ухвалою Господарського суду Харківської області порушено провадження у справі про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 в порядку ст.ст. 47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України № 2343-ХІІ).

17.01.2013 року Господарським судом Харківської області прийнято постанову, якою визнано фізичну особу-підприємця ОСОБА_7 банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Івлєву Наталію Андріївну та покладено на неї обов'язки по ліквідації боржника відповідно до Закону банкрутство.

Відповідно до п. 1-1 Розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.

Якщо процедура продажу майна боржника розпочата до набрання чинності Законом, то вона повинна бути завершена в порядку, передбаченому у попередній редакції Закону, в разі якщо станом на 19.01.2013 здійснено публікацію оголошення про продаж майна або комітетом кредиторів встановлено порядок реалізації майна боржника.

Разом з тим, судами встановлено, що дії по продажу майна, а саме проведення інвентаризації, оцінка активів банкрута, укладення договору з Інноваційно-комерційною товарною біржею про проведення аукціону ліквідатором (17.01.2013 року), а також публікація оголошення про продаж майна банкрута (18.01.2013 року), здійснювались до дати набрання чинності Закону України про банкрутство в редакції Закону України від 22.12.2011 N 4212-VI.

В зв'язку з чим, суди вірно виходили з того, що до спірних правовідносин слід застосовувати положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Закону України № 2343-ХІІ.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, яка була чинна на час підготовки та проведення спірного аукціону після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута.

Ліквідатор забезпечує через засоби масової інформації оповіщення про порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна. Порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна погоджуються з комітетом кредиторів.

У разі надходження двох і більше пропозицій щодо придбання майна банкрута ліквідатор проводить конкурс (аукціон). Порядок проведення конкурсу (аукціону) визначається згідно із Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Зважаючи на відсильну норму передбачену ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", порядок підготовки та проведення аукціону в процедурі банкрутства на час проведення спірного аукціону 02.04.2013 року був врегульований відповідними нормами Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", а саме ст.ст. 17, 18-1 та 20 в редакції названого Закону зі змінами і доповненнями.

Зокрема ст. 20 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" передбачено підстави за яких аукціон може бути припинено або укладені на ньому угоди визнані недійсними.

За нормою названої статті аукціон, конкурс може бути припинено і об'єкт знімається з торгів, конкурсного відбору на вимогу будь-кого з його учасників або органу приватизації у випадках, коли:

не виконано вимог щодо змісту інформації, передбаченої ст. 15 цього Закону, та терміну її опублікування;

об'єкт включено до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації, з порушенням чинного законодавства;

покупець не визнається як такий згідно з законодавством про приватизацію;

істотно порушувались інші правила оголошення та проведення аукціону, конкурсу, передбачені цим Законом.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст