Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 02.12.2014 року у справі №908/1183/14

Постанова ВГСУ від 02.12.2014 року у справі №908/1183/14

28.02.2017
Автор:
Переглядів : 199

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2014 року Справа № 908/1183/14 Вищий господарський суду України в складі колегії

суддів:Грейц К.В. - головуючого (доповідача), Бакуліної С.В., Глос О.І.,розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Південно-Дніпровське"на постановувід 14.10.2014 Харківського апеляційного господарського судуу справі Господарського суду Запорізької області № 908/1183/14за позовом1.Запорізької міської ради 2.Виконавчого комітету Запорізької міської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "Південно-Дніпровське"провнесення змін до договору оренди землі,за участю представників: позивача 1 - позивача 2 - не з'явились не з'явилисьвідповідача -не з'явились

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 24.06.2014 у справі № 908/1183/14 (суддя Кагітіна Л.П.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 14.10.2014 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., судді Терещенко О.І., Бондаренко В.П.), задоволені позовні вимоги Запорізької міської ради (далі - позивач-1) та Виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі - позивач-2) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південно-Дніпровське" (далі - відповідач) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Внесено зміни до п. п. 1.6, 3.1 договору оренди земельної ділянки від 08.11.2002 за №1801, шляхом викладення їх в наступній редакції:

- "п. 1.6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2484264,46грн в цінах 2013 року";

- "п. 3.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 74527,93грн, що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року".

Відповідач з рішенням та постановою у справі не згоден, в поданій касаційній скарзі просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: ч.3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 43 Господарського процесуального кодексу України.

Зокрема, скаржник зазначає, що розмір орендної плати за умовами укладеного між сторонами договору може бути змінений лише за взаємною згодою сторін, у зв'язку з чим, зазначаючи про відсутність такої згоди орендаря, вказує на безпідставність задоволення позову.

Представники сторін не скористались своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні касаційної інстанції, про дату, час і місце якого були належним чином повідомлені ухвалою Вищого господарського суду України від 24.11.2014.

У відзиві на касаційну скаргу позивачі заперечили проти її задоволення.

Перевіривши доводи касаційної скарги, повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного та рішенні місцевого господарських судів, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено, що 01.11.2002 між Виконавчим комітетом Запорізької міської ради (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Південно-Дніпровське" (далі - орендар) укладено договір оренди землі, зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 08.11.2002 за №1801, за яким орендодавець відповідно до рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25.07.2002 №232/32 передає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 15 (п.1.1 договору); в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3691 га (п.1.2 договору); цільове призначення земельної ділянки - для розташування комплексу по виробництву продуктів харчування (п.1.3 договору); категорія земельної ділянки - землі комерційного використання (п.1.4 договору); грошова оцінка земельної ділянки: 804490,36грн в цінах 2002 року (п.1.6 договору); договір укладено на терміт до 25.07.2051 (п.2.1 договору); плата встановлена за один календарний рік у розмірі 8044,90 грн за загальну площу земельної ділянки і вноситься орендарем щомісячно в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок фінансового відділу Комунарської районної державної адміністрації щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.3.1 договору); умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за угодою сторін (п.3.3 договору); зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягання згоди щодо змін умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку (п.7.1 договору).

Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя" затверджено нову базову вартість 1м2 землі в розмірі 190,18грн, а попереднє рішення від 15.06.2001 №17 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя" визнано таким, що втратило чинність.

26.06.2012 Запорізькою міською радою прийняте рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя", котрим встановлено коефіцієнти, на підставі яких визначається розмір орендної плати. Відповідно до першого рядка таблиці визначення коефіцієнтів для всіх земельних ділянок міста Запоріжжя, крім пунктів, наведених нижче, визначено коефіцієнт 3. Пунктом 2 вказаного рішення зобов'язано орендарів земельних ділянок укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати в разі її невідповідності розміру, встановленому в цьому рішенні. Відповідно до пункту 5 це рішення набирає чинності з 01.01.2013. Вищевказане рішення оприлюднене 24.07.2012 в газеті "Запорізька Січ".

Згідно з витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, наданої відповідачеві за договором оренди для розташування комплексу по виробництву продуктів харчування, за кадастровим номером №2310100000:03:035:0038, з урахуванням коефіцієнтів індексації, станом на 15.03.2013 нормативна грошова оцінка 1 м2 землі становить 673,06 грн, звідки, виходячи з загальної площі 3691 м2, нормативна грошова оцінки земельної ділянки складає 2484264,46 грн. Таким чином, розмір орендної плати в становить 74527,93грн (2484264,46 х 1% х 3).

Враховуючи зазначені зміни, Запорізька міська рада, з метою приведення договору оренди у відповідність до вимог чинного законодавства та діючих рішень ради, листом №01/02-32/02592 від 09.04.2013 з доданими розрахунком орендної плати на земельну ділянку та проектом додаткового договору в 2х примірниках звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю "Південно-Дніпровське" з пропозицією викласти п. 3.1 договору оренди землі від 08.11.2002 в новій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 74527грн 93коп, що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року".

Відповідач на вищезазначену пропозицію відповіді не надав, додаткову угоду про внесення змін до договору оренди не підписав, що і стало підставою звернення Запорізької міської ради до Господарського суду Запорізької області з позовом про внесення змін до пунктів 1.6, 3.1 договору оренди земельної ділянки від 08.11.2002, вимоги якого обґрунтовані, зокрема, приписами ст. 142 Конституції України, ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 632, 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 288.1, 288.5 Податкового кодексу України.

Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку щодо наявності підстав для внесення змін до договору, з чим слід погодитись, враховуючи таке.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п. п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем

Підпунктом 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент подання позовної заяви, прийняття рішення судом першої інстанції та постанови апеляційною інстанцією) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі".

Виходячи з аналізу зазначених законодавчих приписів, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі, втім, не може бути меншою розміру земельного податку (для земель сільськогосподарського призначення) та/або трикратного розміру земельного податку (для інших категорій земель).

За ч. 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.