Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 02.11.2016 року у справі №910/4796/16

Постанова ВГСУ від 02.11.2016 року у справі №910/4796/16

09.02.2017
Автор:
Переглядів : 252

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2016 року Справа № 910/4796/16

Вищий господарський суд України у складі колегії:

Головуючого:Студенця В.І.,суддів:Васищака І.М., Ємельянова А.С.,за участю представників сторін позивача - не з'явився; відповідача - Ходаківський Ю.П.; третьої особи - не з'явився; прокурора - Збарих С.М.;розглянувши касаційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від03.08.2016у справі№ 910/4796/16за позовомЗаступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області доДержавного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція у Чернігівській областіпростягнення 127 278, 53 грн

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора Чернігівської області звернувся до Господарського суду Чернігівської області в інтересах держави в особі Ковпитської сільської ради до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" (далі - ДТГО "Південно-Західна залізниця") про стягнення 127 278, 53 грн шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.03.2016 порушено провадження у справі № 910/4796/16 за позовом Заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Ковпитської сільської ради до ДТГО "Південно-Західна залізниця" про стягнення 127 278, 53 грн шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

Рішенням Господарського суду міста Києва (суддя Отрош І.М.) від 17.05.2016 у позові відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючий суддя Агрикова О.В., судді Чорногуз М.Г., Рудченко С.Г.) рішення Господарського суду міста Києва від 17.05.2016 скасовано, прийнято нове, яким позов Заступника прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області до ДТГО "Південно-Західна залізниця" про стягнення 127 278 грн. 53 коп. задоволено повністю. Стягнуто з ДТГО "Південно-Західна залізниця" 127 278 грн. 53 коп. шкоди, шляхом їх перерахування одержувачам: 38 183 грн. 56 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України; 25 455 грн. 71 коп. до спеціального фонду Чернігівського обласного бюджету; 63 639 грн. 26 коп. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Ковпитської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.08.2016, ДТГО "Південно-Західна залізниця" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення місцевого господарського суду про відмову в позові.

Касаційна скарга мотивована тим, що судом апеляційної інстанції порушено норми матеріального права, а саме ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також норми процесуального права, зокрема, п. 4 ч. 1 ст. 77 ГПК України, оскільки не залучено до участі у справі всіх суб'єктів господарювання, на яких законом покладено обов'язок забезпечувати охорону і збереження лісу на підвідомчій території від незаконної вирубки.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 10.10.2016 касаційну скаргу ДТГО "Південно-Західна залізниця" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 02.11.2016.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача та прокурора, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судами попередніх інстанцій майором Чернігівської виробничої дільниці Бахмацької дистанції захисних лісонасаджень Ковалем М.О., за участю лісника Калити А.П., 26.01.2015 було складено акт огляду місця вчинення порушення лісового законодавства.

Відповідно до вказаного акту у Бахмацькій дистанції Чернігівської дільниці захисних лісонасаджень лінії Жукотки-Жидиничі (15 квартал, 9 виділ, 1 поле, І розряд, 9+000-9+650 ліва сторона) було виявлено самовільну рубку дерев (дуб), загальна кількість яких, відповідно до акту та переліково-оціночної відомості Бахмацької дистанції захисних лісонасаджень №241 (том 1, а.с. 18), складає 32 дерева (30.950 куб м.). При цьому місцевим господарським судом встановлено, що Відповідно до копії акту огляду місця вчинення порушення лісового законодавства від 26.01.2015 року, долученої прокурором до позову, датою виявлення самовільної порубку лісу зазначено 01.01.2015 року, в той час, як згідно з актом огляду місця вчинення порушення лісового законодавства від 26.01.2015 року, долученого відповідачем, датою виявлення у Бахмацькій дистанції Чернігівської дільниці захисних лісонасаджень самовільної порубки лісу вказано 26.01.2015 року.

Предметом спору у даній справі є матеріально-правова вимога Заступника прокурора Чернігівської області заявлена в інтересах держави в особі Ковпитської сільської ради до ДТГО "Південно-Західна залізниця" про стягнення 127 278, 53 грн шкоди, завданої навколишньому природному середовищу у зв'язку із самовільною порубкою лісу.

Місцевий господарський суд, відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що докази вчинення незаконної вирубки лісу саме відповідачем в матеріалах справи відсутні, що виключає покладення відповідальності у вигляді відшкодування шкоди на ДТГО "Південно-Західна залізниця" на підставі ст.ст. 1166, 1172 ЦК України.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення місцевого господарського суду та приймаючи нове про задоволення позову, в свою чергу, виходив з такого.

Відповідно до Положення про відокремлений підрозділ Бахмацька дистанція захисних лісонасаджень ДТГО "Південно-Західна залізниця", затвердженого наказом №343-Н від 24.06.2011, Бахмацька дистанція захисних лісонасаджень ДТГО "Південно-Західна залізниця" є відокремленим підрозділом ДТГО "Південно-Західна залізниця" і перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленого підрозділу галузева служба колії ДТГО "Південно-Західна залізниця".

Згідно з п. 2.1. Положення про відокремлений підрозділ Бахмацька дистанція захисних лісонасаджень ДТГО "Південно-Західна залізниця" підрозділ Бахмацька дистанція захисних лісонасаджень ДТГО "Південно-Західна залізниця" створений і виконує роботи по захисту залізничної колії та інших її облаштувань від несприятливих кліматичних умов і факторів з метою забезпечення безпечного та безперебійного руху залізничного транспорту шляхом проведення лісогосподарських, лісозахисних, лісоохоронних заходів.

Пунктом 2.2. вказаного Положення передбачено, що основними напрямками діяльності підрозділу є, зокрема, проведення заходів силами відомчої лісової охорони Бахмацької дистанції захисних лісонасаджень щодо збереження лісонасаджень від самовільних рубок, пожеж, інших лісопорушень.

Згідно з п. 3.1. вказаного Положення, підрозділ Бахмацька дистанція захисних лісонасаджень ДТГО "Південно-Західна залізниця" є відокремленим підрозділом залізниці та не є юридичною особою.

Відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, затверджених постановою КМУ від 23.07.2008 № 665, Держекоінспекцією в області розраховано збитки, завдані державі внаслідок самовільної порубки дерев, розмір яких становить 127 278, 53 гривень.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Статтею 4 Лісового кодексу України визначено, що захисні насадження лінійного типу належать до лісового фонду України.

Згідно з Порядком поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007 № 733, лісові насадження лінійного типу, лісові ділянки (смуги лісів), розташовані у смугах відведення залізниць, відносяться до категорії захисних лісів.

Відповідно до ст. 16 та ст. 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст