Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 31.05.2016 року у справі №826/26349/15

Постанова ВАСУ від 31.05.2016 року у справі №826/26349/15

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 311

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"31" травня 2016 р. м. Київ К/800/6485/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Заїки М.М.,

суддів Загороднього А.Ф.,

Стародуба О.П.,

та секретаря Музички Н.В., за участю представників Товариства з обмеженою відповідальністю «Димерське автотранспортне підприємство» ОСОБА_2, ОСОБА_3 та представника Приватного підприємства «А.Т.Н.» ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Димерське автотранспортне підприємство» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 січня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Димерське автотранспортне підприємство» до Київської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, третя особа - Приватне підприємство «А.Т.Н.», про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

У грудні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Димерське автотранспортне підприємство» звернулось до суду з позовом до Київської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, третя особа - Приватне підприємство «А.Т.Н.», в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №2015-3 від 03, 05 листопада 2015 року, щодо оголошення Приватного підприємства «А.Т.Н.» переможцем конкурсу на автобусних маршрутах загального користування №355 «Лісовичі - Київ АС «Полісся» (об'єкт конкурсу №18) та №346 «Катюжанка - Київ АС «Полісся» (об'єкт конкурсу №23);

- визнати протиправним та скасувати наказ Управління інфраструктури Київської обласної державної адміністрації в частині введення в дію рішення Конкурсного комітету, оформленого протоколом №2015-3 від 03, 05 листопада 2015 року щодо оголошення Приватного підприємства «А.Т.Н.» переможцем конкурсу на автобусних маршрутах загального користування №355 «Лісовичі - Київ АС «Полісся» (об'єкт конкурсу №18) та №346 «Катюжанка - Київ АС «Полісся» (об'єкт конкурсу №23);

- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію провести конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №355 «Лісовичі - Київ АС «Полісся» (об'єкт конкурсу №18) та №346 «Катюжанка - Київ АС «Полісся» (об'єкт конкурсу №23).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2016 року, в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Димерське автотранспортне підприємство» відмовлено.

У касаційній скарзі позивач просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а за справою постановити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши доводи касаційної скарги та рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02 жовтня 2015 року у газеті «Час Київщини» випуск 37 (180) було опубліковано оголошення про проведення 03 листопада 2015 року конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Димерське автотранспортне підприємство» до Київської обласної державної адміністрації подано заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміському (приміському) маршруті загального користування. Разом із заявою позивачем подано пакет документів для участі в конкурсі по об'єктах №18 (автобусний маршрут загального користування №355 «Лісовичі - Київ АС «Полісся») та №23 (автобусний маршрут загального користування № 346 «Катюжанка - Київ АС «Полісся»).

Протоколом №2015-3 засідання Конкурсного комітету від 03, 05 листопада 2015 року переможцем конкурсу на право здійснення перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування №355 «Лісовичі - Київ АС «Полісся») та №346 «Катюжанка - Київ АС «Полісся» визнано Приватне підприємство «А.Т.Н.», а позивача визнано таким, що посів друге місце.

Відмовляючи в задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Димерське автотранспортне підприємство» суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що згідно пункту 4 додатку 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування додаткові 11 балів не надаються у разі роботи в статусі тимчасового перевізника або перевізника, який виконував перевезення як претендент, що посів друге місце протягом менш як два з половиною роки. Враховуючи вимоги статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» про те, що за загальним правилом договір з перевізником на строк один рік є виключним випадком, який прямо вказує на тимчасовий характер перевезення пасажирів, а тому Конкурсним комітетом правомірно не було нараховано позивачу 11 балів при проведенні конкурсу за спірними автобусними маршрутами, оскільки раніше на вказаних автобусних маршрутах позивач працював в якості тимчасового перевізника.

Крім того, суди попередніх інстанцій звернули увагу, що зазначена правова позиція повністю узгоджується з викладеними в листі Міністерства інфраструктури України від 08 жовтня 2015 року №11206/5/10 міркуваннями, згідно з якими нарахування +11 балів можливе у разі перевезень пасажирів перевізником, як переможцем попереднього конкурсу, не менше періоду, встановленого організатором відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто від трьох до п'яти років.

Проте такий висновок судів попередніх інстанцій є помилковий і протирічить нормам матеріального права з огляду на наступне.

Статтею 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року №2344-III передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Відповідно до статті 44 зазначеного Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на термін від трьох до п'яти років.

Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) у разі відсутності в нього автобусів, що відповідають умовам конкурсу, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на один рік.

Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій. До конкурсного комітету не можуть входити представники суб'єктів господарювання - автомобільних перевізників, які є учасниками конкурсу або які діють на ринку перевезень пасажирів і можуть впливати на прийняття рішень комітету.