Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 31.05.2016 року у справі №826/14429/14

Постанова ВАСУ від 31.05.2016 року у справі №826/14429/14

11.02.2017
Автор:
Переглядів : 287

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"31" травня 2016 р. м. Київ К/800/18506/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: Сіроша М.В.,

суддів: Голубєвої Г.К.,

Юрченко В.П.

розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - ДПІ) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 6 листопада 2014 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 1 квітня 2015 року у справі № 826/14429/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдтекстиль-М» (далі - Товариство) до ДПІ,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

У вересні 2014 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій ДПІ щодо здійснення зустрічних звірок, за наслідками яких 28.08.2014, 29.08.2014 були складені акти № 2006/26-59-22-08/37200062, № 2017/26-59-22-08/37200062; заборонити ДПІ вчиняти дії щодо розповсюдження та використання зазначених актів у відносинах з третіми особами, у тому числі шляхом внесення висновків цих актів до будь-яких інформаційних систем.

Зазначило, що у податкового органу були відсутні правові підстави для здійснення зустрічних звірок.

6 листопада 2014 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва позов задоволено частково.

Дії ДПІ щодо здійснення звірок, за наслідками яких 28.08.2014, 29.08.2014 були складені акти № 2006/26-59-22-08/37200062, № 2017/26-59-22-08/37200062, визнані протиправними.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

1 квітня 2015 року постановою Київського апеляційного адміністративного суду постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 6 листопада 2014 року змінена в резолютивній частині постанови.

Дії ДПІ щодо здійснення зустрічних звірок, за наслідками яких 28.08.2014, 29.08.2014 були складені акти № 2006/26-59-22-08/37200062, № 2017/26-59-22-08/37200062, визнані протиправними.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

ДПІ звернулася із касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та постанови Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами, 28.08.2014 ДПІ був складений акт № 2006/26-59-22-08/37200062 про неможливість здійснення зустрічної звірки Товариства щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 1.05.2014 до 30.06.2014.

29 серпня 2014 року ДПІ був складений акт № 2017/26-59-22-08/37200062 про неможливості здійснення зустрічної звірки Товариства щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за липень 2014 року.

На підставі зазначених актів податковим органом були відкориговані показники податкової звітності Товариства в автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів.

Статтею 71 Податкового кодексу України передбачено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до пп. 72.1.1 п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.