Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 29.11.2016 року у справі №619/3575/15-а

Постанова ВАСУ від 29.11.2016 року у справі №619/3575/15-а

07.02.2017
Автор:
Переглядів : 160

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" листопада 2016 р. м. Київ К/800/49569/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого Кравцова О.В.,

суддів Єрьоміна А.В.,

Сороки М.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 21 вересня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2015 року ОСОБА_2 (надалі також позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області (надалі - відповідач, Управління), в якому просив:

визнати протиправними дії Управління щодо відмови здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до статей 51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

зобов'язати відповідача здійснити збільшення його пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 27 квітня 2015 року.

Постановою Дергачівського районного суду Харківської області від 21 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 листопада 2015 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просив судові рішення скасувати, прийнявши нове рішення про задоволення позовних вимог.

Управління надіслало заперечення на касаційну скаргу, в яких просило в задоволенні скарги відмовити, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Враховуючи положення частини другої статті 220 КАС України, колегія суддів здійснює перегляд судового рішення в межах касаційної скарги.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися під час її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22 травня 2014 року позивач звернувся до Управління із заявою про призначення йому пенсії за віком і з 4 червня 2014 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розмір пенсії за віком позивачу визначено відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також позивачу призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, відповідно до статей 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

27 квітня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про збільшення розміру його пенсії відповідно до частини другої статті 56 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1 % заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку.

Управління листом від 3 червня 2015 року № 1668-02/2011 відмовило позивачу у задоволенні заяви, обґрунтовуючи відсутністю у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки ОСОБА_2 призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Не погодившись із рішенням Управління, позивач звернувся до суду.

Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, прийшов до висновку, що Управління не мало правових підстав для задоволення заяви позивача у зв'язку з тим, що призначення та виплата пенсії ОСОБА_2 за віком із скороченням пенсійного віку на 10 років проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон № 796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст