Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 28.11.2016 року у справі №800/533/16

Постанова ВАСУ від 28.11.2016 року у справі №800/533/16

09.02.2017
Автор:
Переглядів : 173

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2016 року м. Київ справа №800/533/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - Шипуліної Т.М.

суддів: Бившевої Л.І., Борисенко І.В., Голубєвої Г.К., Юрченко В.П.,

за участю: секретаря Шевчук П.О.,

позивача ОСОБА_1,

представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника відповідача Предоляк Н.Ю.,

представника третьої особи Орленка А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу №П/800/533/16 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, третя особа - Генеральна прокуратура України, про визнання незаконним та скасування рішення від 07.09.2016 №57/вп-16,

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 05.10.2016 звернувся до Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07.09.2016 №57/вп-16.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на порушення відповідачем вимог Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кримінального процесуального кодексу України.

Позивач вважає рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07.09.2016 №57/вп-16 незаконним та просить його скасувати, вказуючи на те, що рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не містить обґрунтувань відсторонення ОСОБА_1 від посади судді; відповідачем при прийнятті спірного рішення не здійснено оцінки достатності доказів, що надані Генеральним прокурором України в обґрунтування свого клопотання, та не враховано, що позивачу не було вручено підозру у вчиненні злочину в розумінні статті 278 Кримінального процесуального кодексу України, а тому застосування до нього заходів забезпечення кримінального провадження є безпідставним.

Відповідач проти позову заперечив з огляду на те, що приймаючи рішення Вища кваліфікаційна комісія суддів України діяла в межах повноважень, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», та надала об'єктивну оцінку клопотанню Генерального прокурора України про відсторонення від посади судді.

Представник Генеральної прокуратури України проти позову заперечив з огляду на те, що рішення від 07.09.2016 №57/вп-16 прийнято Вищою кваліфікаційною комісією суддів України законно, на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх належними та допустимими доказами, встановив наступне.

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07.09.2016 №57/вп-16 задоволено клопотання Генерального прокурора України про відсторонення від посади строком на два місці підозрюваного судді Вищого господарського суду України ОСОБА_1 у зв'язку з притягнення його до кримінальної відповідальності.

Так, Генеральним прокурором України Луценком Ю.В. 15.08.2016 внесено до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України клопотання про відсторонення ОСОБА_1 від посади судді у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених частиною другою статті 15, частиною четвертою статті 190; частиною другою статті 28, частиною другою статті 383; частиною другою статті 384 Кримінального кодексу України, що є тяжкими.

Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді судді Вищого господарського суду України, використовуючи свої дружні та професійні зв'язки в правоохоронних та судових органах, може випливати на свідка ОСОБА_7 з метою відмови останнього від показань проти підозрюваного. Крім того, виконуючи обов'язки судді, пов'язані з розглядом справ та дотриманням при цьому вимог процесуального законодавства, ОСОБА_1 може ухилятися від явки у судові засідання у кримінальному провадженні, чим перешкоджатиме досудовому слідству.

Суд вважає, що рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07.09.2016 №57/вп-16 про відсторонення ОСОБА_8 від посади є законним і обґрунтованим, прийнято на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, враховуючи наступне.

Відповідно положень частини четвертої статті 49 Закону України «Про судоустрій i статус суддів» суддя може бути відсторонений від посади у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України виключно в порядку, встановленому цим Законом. Таке відсторонення здійснюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на строк не більше двох місяців.

Вимоги до клопотання про відсторонення судді від посади у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності встановлюються процесуальним законом.

Згідно з пунктом 15.1 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого її рішенням від 08.06.2011 №1802/зп-11 (далі - Регламент) Вища кваліфікаційна комісія суддів України відсторонює суддю від посади у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України в порядку, встановленому Законом, та з урахуванням положень Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до частини другої статті 155 Кримінального процесуального кодексу України у клопотанні про відсторонення від посади зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст