ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" травня 2015 р. м. Київ К/800/12712/15, К/800/12074/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Шведа Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційними скаргами управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області та Харківської міської ради на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року у справі №820/18156/14 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області, третя особа Харківська міська рада про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2014 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області, третя особа Харківська міська рада, в якому просила визнати протиправними дії управління Держземагентства у м.Харкові щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №105 від 14.11.2013 р. коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5, як для земель комерційного призначення та зобов'язати управління Держземагентства у м.Харкові видати ФОП ОСОБА_1 новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 0,5.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідачем неправомірно застосований коефіцієнт для земель комерційного призначення.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року скасоване рішення суду першої інстанції, позов задоволений. Визнані протиправними дії управління Дерземагентства у м.Харкові щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 105 від 14.11.2013 року коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 2,5, як для земель комерційного призначення. Зобов'язане управління Дерземагентства у м.Харкові видати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 0,5.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду управління Держземагенства у м.Харкові Харківської області та Харківська міська рада звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що 22 грудня 2003 року Харківська міська рада Харківської області в особі міського голови Шумілкіна Володимира Андрійовича з однієї сторони та суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 уклали договір оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0, 0355 га, в тому числі під забудову 0, 0281 га, інших угідь 0,0074 га. У відповідності до п.1.1 вказаного договору земельна ділянка надається в оренду строком до 01.10.2028 р. Відповідно до п. 1.2 вказаного договору земельна ділянка передана в оренду для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі.
Відповідачем 14.11.2013 р. складений витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №105, згідно якого нормативна грошова оцінка землі складає 1803,41 грн. При визначенні нормативної грошової оцінки землі відповідачем застосований коефіцієнт функціонального використання 2,5, як для земель комерційного призначення.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо застосування у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №105 від 14.11.2013 р. №4109/08 коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - 2,5, як для земель комерційного призначення, позивач звернувся до суду, посилаючись на те, що комерційною діяльністю він не займається.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог виходив з того, що при складенні витягу відповідач діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, оскільки позивачу земельна ділянка надавалася як фізичній особі підприємцю, діяльністю якої є здійснення торгівельної діяльності.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що відсутні документи, які б свідчили про здійснення позивачем на спірній земельній ділянці видів діяльності, які в розумінні Інструкції № 377 та Порядку № 18/15/21/11 дають підстави для визначення функціонального використання земельної ділянки як комерційного.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч.ч.1 та 2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (ч.1 ст.20 ЗК України).
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 року № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 року за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики (далі по тексту -Інструкція № 377).
Згідно Розділу 1 Інструкції №377 у звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб.
У звітах вказують площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності.
Розділом ІІ вказаної Інструкції передбачено, що у графі 42 Форми № 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" - дані про землі комерційного та іншого використання землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами - торговими центрами, комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Включати потрібно землі за видами економічної діяльності, вказаними в додатку 3; частину земель, наданих юридичним та фізичним особам для підприємницької діяльності, зазначеної в цьому додатку, а також землі згідно з додатком 4, на яких проводиться підприємницька діяльність.
У графі 43 необхідно зазначати дані про землі громадського призначення - включати землі, на яких не проводиться підприємницька діяльність і які використовують для державного управління (включно - для оборонних потреб), освіти, охорони здоров'я, релігійних організацій, спорту та соціальної допомоги, колективних, громадських та особистих послуг, екстериторіальної діяльності згідно з додатком 4, а також землі згідно з додатком 3, на яких не проводиться підприємницька діяльність.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.