Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 28.04.2016 року у справі №804/12098/14

Постанова ВАСУ від 28.04.2016 року у справі №804/12098/14

12.02.2017
Автор:
Переглядів : 236

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2016 року м. Київ К/800/17955/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.

суддів: Карася О.В.

Олендера І.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року

у справі № 804/12098/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аксіос Трейд»

до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві,

Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аксіос Трейд» (далі - ТОВ «Аксіос Трейд»; позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві; відповідач-1) та Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області; відповідач-2), в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просило: визнати протиправними дії відповідача-1 щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено акт № 1753/26-55-22-08/36843514 від 20 червня 2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аксіос Трейд» щодо підтвердження господарських відносин за період діяльності з 01 травня 2014 року по 31 травня 2014 року; визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки, за наслідками якої складено акт № 1618/26-55-22-08/36843514 від 11 червня 2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських відносин за період діяльності з 01 квітня 2014 року по 30 квітня 2014 року; визнати протиправними дії відповідача-1 щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено акт № 2027/26-55-22-08/36843514 від 24 липня 2014 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Аксіос Трейд» щодо підтвердження господарських відносин за період діяльності з 01 червня 2014 року по 30 червня 2014 року; визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо внесення коригувань до автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок», зокрема, до підсистеми «Аналітична система» на підставі актів № 1753/26-55-22-08/36843514 від 20 червня 2014 року, № 1618/26-55-22-08/36843514 від 11 червня 2014 року, № 2027/26-55-22-08/36843514 від 24 липня 2014 року; зобов'язати ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відновити в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», зокрема, в підсистемі «Аналітична система» показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, які відкориговано податковим органом на підставі актів № 1753/26-55-22-08/36843514 від 20 червня 2014 року, № 1618/26-55-22-08/36843514 від 11 червня 2014 року, № 2027/26-55-22-08/36843514 від 24 липня 2014 року; зобов'язати відповідача-1 вилучити з усіх податкових електронних баз даних ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві інформацію, внесену на підставі актів № 1753/26-55-22-08/36843514 від 20 червня 2014 року, № 1618/26-55-22-08/36843514 від 11 червня 2014 року, № 2027/26-55-22-08/36843514 від 24 липня 2014 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача-1 щодо внесення коригувань (змін) до автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок», зокрема, до підсистеми «Аналітична система» на підставі актів № 1753/26-55-22-08/36843514 від 20 червня 2014 року, № 1618/26-55-22-08/36843514 від 11 червня 2014 року, № 2027/26-55-22-08/36843514 від 24 липня 2014 року. Зобов'язано ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відновити в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок», зокрема, в підсистемі «Аналітична система» показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, відкореговані (змінені) податковим органом на підставі актів № 1753/26-55-22-08/36843514 від 20 червня 2014 року, № 1618/26-55-22-08/36843514 від 11 червня 2014 року, № 2027/26-55-22-08/36843514 від 24 липня 2014 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Аксіос Трейд» судовий збір у розмірі 36,54 грн.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, відповідач-1 оскаржив їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

В поданій касаційній скарзі ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року, ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2015 року та відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи в межах доводів касаційної скарги відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких підстав.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК України).

Згідно із статтею 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

За правилами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.