ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2026 року
м. Київ
справа № 400/3676/25
адміністративне провадження № К/990/35102/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
суддя-доповідач - Бевзенко В.М.,
судді: Берназюк Я.О., Стародуб О.П.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року (прийняте у складі головуючого судді Брагар В.С.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2025 року (прийняту у складі головуючого судді Ступакової І.Г. суддів: Бітова А.І., Лук`янчук О.В.) у справі №400/3676/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. В квітні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови провести перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209), та не застосування з 01 квітня 2025 року понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03 січня 2025 року №1 (далі - Постанова № 1), без обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року індексації до пенсії відповідно до Постанови № 209 та з 01 квітня 2025 року здійснити перерахунок та виплату пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених Постановою № 1, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713 (далі - Постанова № 713), без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Вважає, що після індексації пенсії з 01 березня 2025 року відповідно до Постанови № 209 відповідач фактично не виплатив суму підвищення, обмеживши загальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами. Крім того, з 01 квітня 2025 року до виплат застосовано понижуючі коефіцієнти згідно з Постановою № 1.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2025 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року не застосовуючи понижуючих коефіцієнтів, передбачених Постановою № 1, без обмеження пенсії максимальним розміром.
Зобов`язано ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату з 01 березня 2025 року пенсії ОСОБА_1 без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених Постановою № 1, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що статтею 46 Закону України 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон №4059-IX) та Постановою №1 установлено додаткові підстави для обмеження розміру пенсій шляхом застосування відповідних коефіцієнтів, які фактично звужують обсяг прав та соціальних гарантій пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ. Відтак, суд констатував, що у спірних правовідносинах, які склались в цій справі, мають застосовуватись норми спеціального нормативно-правового акту, яким є Закон №2262-ХІ (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016), який не передбачає будь-яких обмежень розміру пенсій.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про обов`язок ГУ ПФУ в Миколаївській області виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження її граничного розміру, зокрема без застосування коефіцієнтів, встановлених Постановою №1.
Щодо вимоги зобов`язати відповідача виплачувати пенсію з 01 березня 2025 року з урахуванням індексації згідно з Постановою № 209 від 25 лютого 2025 року та щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713 від 14 липня 2021 року, суди встановили, що згідно з розрахунками за пенсійною справою № 1403008643, станом на 01 березня 2025 року та 01 квітня 2025 року відповідач уже нараховував та виплачував пенсію з урахуванням зазначеної індексації (Постанова № 209), відповідно суди дійшли висновку, що права позивача в цій частині не порушені, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на касаційну скаргу
3. ГУ ПФУ в Миколаївській області подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 03 червня 2025 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2025 року, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі слугувало неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права у випадку, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Зокрема, скаржник зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування у подібних правовідносинах статті 46 Закону №4059-IX та пункту 1 Постанови № 1 щодо тимчасового (на 2025 рік) застосування до призначених (перерахованих) пенсій певної категорії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, коефіцієнтів зменшення пенсії.
Касаційну скаргу відповідач обґрунтовує тим, що здійснюючи позивачеві перерахунок пенсії на підставі постанови № 209, ГУ ПФУ у Миколаївській області нарахувало позивачеві доплату в розмірі 1500,00 грн (максимальний розмір доплати у зв`язку з індексацією пенсії у 2025 році) і враховуючи, що стаття 46 Закону № 4059-IX та Постанова № 1 є чинними і неконституційними не визнавались, отже, є обов`язковими до застосування пенсійний орган законно застосував до перерахованої пенсії позивача коефіцієнти, визначені пунктом 1 Постанови № 1. При цьому, скаржник наголошує, що постанова №1, яка прийнята на виконання вимог статті 46 Закону № 4059-IX, обумовлена необхідністю забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, шляхом справедливого та неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами із забезпеченням збалансованості бюджету.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.