Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 25.02.2026 року у справі №640/4396/22

Постанова ВАСУ від 25.02.2026 року у справі №640/4396/22

25.02.2026
Автор:
Переглядів : 55

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року

м. Київ

справа №640/4396/22

адміністративне провадження № К/990/52235/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стеценка С.Г.,

суддів: Коваленко Н.В., Тацій Л.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 640/4396/22

за позовом Об`єднання підприємств «Укрметалургпром»

до Міністерства інфраструктури України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

за касаційною скаргою Міністерства розвитку громад та територій України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 (головуючий суддя: Терлецька О.О.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2025 (колегія у складі: головуючого судді Беспалова О.О., суддів: Грибан І.О., Парінова А.Б.),

В С Т А Н О В И В:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

ВСТУП

У справі, яка розглядається, ключовим є питання порядку оприлюднення проекту регуляторного акта, його погодження та прийняття відповідно до норм Закону України від 11.09.2003 № 1160-IV «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Короткий зміст позовних вимог

1. У лютому 2021 року Об`єднання підприємств «Укрметалургпром» (далі - позивач, ОП «Укрметалургпром») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства інфраструктури України (далі - відповідач, Мінінфраструктури), в якому просило:

- визнати протиправним та нечинним наказ Міністерства інфраструктури України від 30.11.2021 № 647 «Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів (крім вантажних вагонів підприємств технологічного залізничного транспорту, що призначені для переміщення вантажів у виробничих цілях в межах території таких підприємств), установленого виробником, строків продовження експлуатації таких вагонів»;

- на виконання приписів ч. 5 ст. 265 КАС України зобов`язати Міністерство інфраструктури України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно- правовий акт.

2. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що оспорюваний наказ Міністерства інфраструктури України від 30.11.2021 № 647 прийнято з порушенням Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Також, на думку позивача, оскаржуваний наказ порушує права та законні інтереси підприємств гірничо-металургійного комплексу, позивача та необмежного кола осіб.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 19.05.2025, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.10.2025, адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправним та нечинним наказ Міністерства інфраструктури України від 30.11.2021 № 647 «Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів (крім вантажних вагонів підприємств технологічного залізничного транспорту, що призначені для переміщення вантажів у виробничих цілях в межах території таких підприємств), установленого виробником, строків продовження експлуатації таких вагонів».

На виконання приписів ч. 5 ст. 265 КАС України зобов`язано Міністерство інфраструктури України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно- правовий акт.

4. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що при прийнятті Наказу № 647 відповідачем порушено принцип прозорості та врахування громадської думки у відповідності до вимог Закону України від 11.09.2003 № 1160-ІV «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Як підсумок, суди виснували про те, що Міністерством інфраструктури України не дотримано вимоги Закону № 1160-ІV щодо строку для подання пропозицій та зауважень до проекту Наказу № 647, оскільки його прийнято до закінчення встановленого строку громадського обговорення.