Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 25.02.2026 року у справі №320/46970/23

Постанова ВАСУ від 25.02.2026 року у справі №320/46970/23

25.02.2026
Автор:
Переглядів : 46

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року

м. Київ

справа № 320/46970/23

адміністративне провадження № К/990/38107/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єресько Л.О.,

суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції справу № 320/46970/23

за позовом Заступника керівника Броварської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Тарасівського ліцею Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, Управління освіти, культури, молоді і спорту Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, -

за касаційною скаргою Заступника керівника Київської обласної прокуратури

на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 22 січня 2024 року (суддя Кочанова П.В.)

та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року (головуючий суддя Єгорова Н.М., судді: Чаку Є.В., Штульман І.В.),

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст обставин справ і рішень судів попередніх інстанцій

1. У червні 2023 року Заступник керівника Броварської окружної прокуратури (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - ГУ ДСНС у Київській області) з позовом до Тарасівського ліцею Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області (далі - Тарасівський ліцей), Управління освіти, культури, молоді і спорту Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області (далі - Управління освіти), у якому просив:

1.1. визнати бездіяльність Тарасівського ліцею та Управління освіти щодо невжиття заходів з належного утримання захисної споруди цивільного захист - протирадіаційного укриття № 126533 протиправною;

1.2. зобов`язати Тарасівський ліцей та Управління освіти привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 126533, що знаходяться за адресою: Київська область, Броварський район, с. Тарасівка, вул. 9 Січня, 1, з метою використання за призначенням у відповідності до «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579.

2. Суди попередніх інстанцій установили, що, обґрунтовуючи своє право на звернення до суду із вказаним позовом, прокурор зазначив про те, що за результатами оцінки стану готовності, експлуатації та використання сховища № 126553, розташованого за адресою: Київська обл. Броварський р-н., с. Тарасівка, вул. 9 Січня, 1, встановлено його неготовність до використання за призначенням у серпні 2020 року та обмежену готовність у червні 2021 року і липні 2022 року.

2.1. Броварська окружна прокуратура листом від 15.03.2023 № 522046вих-23, адресованим ГУ ДСНС у Київській області, з метою вивчення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді з метою усунення порушень вимог законодавства щодо використання захисних споруд цивільного захисту населення, направила запит щодо надання інформації про те, чи приведена у готовність захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 126533, станом на 2022 та 2023 рік та копій актів оцінки стану готовності вказаного укриття за 2022-2023 роки.

2.2. ГУ ДСНС у Київській області листом від 30.03.2023 № 56.15-374/56.15 повідомило Броварську окружну прокуратуру про те, що 07.07.2022 комісією проведено оцінку стану готовності, експлуатації і використання сховища № 126533 розташованого за адресою: Київська обл., Броварський р-н., с. Тарасівка, вул. 9 Січня, 1. За результатами оцінки складено акт від 07.07.2022, відповідно до якого вищезазначене сховище оцінюється, як обмежено готове до використання за призначенням. Керівництву Великодимерської селищної ради у письмовій формі доводились вимоги наказу Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579.

2.3. Броварська окружна прокуратура листом від 26.04.2023 № 52-3427вих-23 повідомила ГУ ДСНС у Київській області про необхідність вжиття заходів реагування щодо приведення у відповідність захисної споруди цивільного захисту № 126533 у належний технічний стан та готовність до укриття населення та повідомити, чи подавався та чи буде подаватися ГУ ДСНС у Київській області позов до суду про визнання протиправною бездіяльності Тарасівського ліцею та зобов`язання приведення вищезазначеної захисної споруди цивільного захисту у належний технічний стан та готовність до укриття населення.

2.4. ГУ ДСНС у Київській області листом від 05.05.2023 № 5601-3794/5611 повідомило Броварську окружну прокуратуру про те, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану можливо виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, а тому Головним управлінням було реалізовано в повній мірі в межах своїх повноважень функцію державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки суб`єкта господарювання.

2.5. На переконання прокурора, тривала бездіяльність ГУ ДСНС у Київській області, що полягає у невиконанні вимог законодавства України щодо вжиття заходів з метою зобов`язання Тарасівського ліцею привести захисну споруду № 126533 до готового стану за призначенням, свідчить про виникнення у керівника Броварської окружної прокуратури передумов для звернення до суду з позовом на захист інтересів держави у зв`язку із невиконанням та порушенням вимог законодавства України у сфері цивільного захисту, що призводить до порушення державних інтересів та встановлених державою гарантій по забезпеченню конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності, насамперед в умовах збройної агресії російської федерації проти України.

3. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2024, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2024, позовну заяву повернуто на підставі пункту 7 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв`язку з відсутністю у ГУ ДСНС у Київській області права на звернення до суду із відповідним позовом, що тягне за собою відсутність цього права у Заступника керівника Броварської окружної прокуратури.

3.1. Повертаючи позовну заяву Заступника керівника Броварської окружної прокуратури в інтересах держави в особі ГУ ДСНС у Київській області, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, посилаючись на висновки Верховного Суду, зокрема, у постановах від 03.08.2023 у справі № 260/4120/22, від 11.08.2023 у справі № 560/10015/22, від 09.09.2023 у справі № 260/4044/22, від 21.12.2023 у справі № 400/4238/22, від 21.02.2024 у справі № 580/4578/22, дійшов висновку, що Кодекс цивільного захисту населення України (далі - КЦЗ України) не передбачає повноважень ГУ ДСНС у Київській області на звернення до суду із заявленими позовними вимогами як позивача, а тому прокурором у позовній заяві визначено орган, в особі якого він звернувся до суду з позовом, який не має права на звернення до суду з позовом.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух в касаційній інстанції

4. Не погодившись із ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2024, Заступник керівника Київської обласної прокуратури звернувся до Верховного Суду (далі - Суд) із цією касаційною скаргою, у якій просить скасувати вказані рішення судів попередніх інстанцій, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

4.1. Касатор наводить доводи про те, що суди першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних рішеннях неправильно застосували положення частин третьої та четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру», пункт 48 частини другої статті 17-1 КЦЗ України, статтю 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», пункту 5 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та порушили норми процесуального права, зокрема статті 9, 53, 54, пункт 1 частини четвертої статті 169, статті 242 КАС України, протиправно повернувши позов прокурора.