Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 25.02.2026 року у справі №320/4201/23

Постанова ВАСУ від 25.02.2026 року у справі №320/4201/23

25.02.2026
Автор:
Переглядів : 70

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2026 року

м. Київ

справа № 320/4201/23

адміністративне провадження № К/990/37442/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єресько Л.О.,

суддів: Соколова В.М., Загороднюка А.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження без виклику учасників у касаційній інстанції справу № 320/4201/23

за позовом ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України про визнання протиправним та скасування наказу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18 травня 2023 року, ухвалене у складі головуючого судді Лапій С.М.,

та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року, ухвалену колегією суддів у складі головуючого судді Аліменка В.О., суддів Кобаля М.І., Сорочка Є.О.,

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. У лютому 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної судової адміністрації України (далі - відповідач, ДСА України), у якому просив:

1.1. визнати протиправним та скасувати наказ ДСА України від 20.12.2022 № 477 «Про утворення ліквідаційної комісії Окружного адміністративного суду міста Києва та затвердження плану заходів з ліквідації».

2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є суддею Окружного адміністративного суду міста Києва, а тому наказ відповідача, який регламентує порядок ліквідації такого суду впливає на його права та інтереси як працівника, оскільки Планом заходів з ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва, затвердженим оскаржуваним наказом, передбачено вчинення дій щодо звільнення всіх без виключення працівників суду, що, на його думку, включає і суддів цього суду. Наголосив на тому, що відповідач не має жодного відношення ні до питань встановлення обставин наявності підстав для звільнення судді (припинення його повноважень), ні до порядку реалізації таких заходів. Позивач підкреслив, що підстави звільнення та припинення повноважень судді визначені виключно статтею 126 Конституції України, серед яких немає такої підстави як ліквідація суду, тож сам факт ліквідації судової установи жодним чином не впливає на статус суддів, які у ньому обіймають посади, а згадана у пункті 5 частини шостої статті 126 Конституції України незгода на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду, як підстава для звільнення судді, жодним чином не належить до компетенції ДСА України, оскільки така підстава для звільнення може бути реалізована виключно Вищою радою правосуддя.

2.1. Позивач уважає, що в силу частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) ДСА України уповноважена вживати виключно тих заходів з припинення (ліквідації) суду, які мали бути визначені у відповідному рішенні про його ліквідацію - в даному випадку у Законі України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду м. Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX). При цьому, жодних норм, які б врегульовували порядок здійснення відповідних заходів, пов`язаних із ліквідацією суду, у тому числі по створенню ліквідаційної комісії Окружного адміністративного суду міста Києва, визначення її складу та затвердження плану заходів з ліквідації цього суду, Закон № 2825-ІХ не містить. На переконання позивача, не наділяють ДСА України такими повноваженнями і норми статті 152 Закону № 1402-VIII, які визначають межі її повноважень. За доводами позивача, жодне з повноважень, зазначених у вказаній статті, прямо або опосередковано не спрямоване на можливість прийняття цим органом рішення про здійснення ліквідаційних заходів щодо судів.

2.2. На підставі наведеного, а також виходячи із загальних приписів статті 105 Цивільного кодексу України, відповідно до яких повноваженням на призначення комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) наділені виключно учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи (яким у цьому випадку є Верховна Рада України), позивач наполягав на тому, що ДСА України при прийнятті оскаржуваного наказу діяла не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що не передбачені Конституцією та законами України, що, на його думку, прямо свідчить про його протиправність та наявність підстав для скасування в судовому порядку.

Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи

3. Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

3.1. Пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

3.2. Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

3.3. Згідно з пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-ІХ Кабінету Міністрів України, Державній судовій адміністрації України доручено вжити в межах компетенції заходів, необхідних для реалізації цього Закону.

4. Вказаний Закон 14.12.2022 опублікований в газеті «Голос України» № 254 та набрав чинності 15.12.2022.

5. Листом від 19.12.2022 № 03-18/2180/22 керівник апарату Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся до голови Державної судової адміністрації України, в якому, враховуючи набрання чинності Законом № 2825-ІХ, керуючись частиною першою статті 155 Закону № 1402-VIII, з метою організації виконання Закону № 2825-ІХ, просив розглянути питання про включення до складу ліквідаційної комісії з ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва працівників цього суду згідно з переліком.

6. Наказом Державної судової адміністрації України від 20.12.2022 № 477 «Про утворення ліквідаційної комісії Окружного адміністративного суду міста Києва та затвердження плану заходів з ліквідації», зокрема, утворено ліквідаційну комісію Окружного адміністративного суду міста Києва, визначено її склад та затверджено план заходів з ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва, до якого включено наступні пункти:

1. Поінформувати ДСА України про передачу справ Окружного адміністративного суду міста Києва до Київського окружного адміністративного суду;