Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 25.01.2016 року у справі №800/305/14

Постанова ВАСУ від 25.01.2016 року у справі №800/305/14

13.02.2017
Автор:
Переглядів : 155

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2016 року м. Київ справа № П800/305/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Розваляєвої Т. С. (головуючий у справі), Гончар Л. Я., Конюшка К. В., Цуркана М. І., Черпіцької Л. Т.,секретаря судового засідання Слободян О. М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_6,

представників відповідача - Мишковець О. В., Короленка В. В.,

представника третьої особи - Круглюк І. Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_10 до виконуючого обов'язки Президента України, Голови Верховної Ради України, третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, про визнання протиправними та скасування указів, поновлення на посаді,

встановив:

У травні 2014 року ОСОБА_10 звернувся з позовом до виконуючого обов'язки Президента України, Голови Верховної Ради України Турчинова О.В. (далі - в. о. Президента України) про визнання протиправними і скасування указів від 17.05.2014 р. № 478/2014 "Про звільнення Голови та членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації" та від 17.05.2014 р. № 479/2014 "Про призначення Голови та членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації", поновлення на посаді Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - Комісія), з 17.05.2014 р.

Позов обґрунтував тим, що його неправомірно звільнено з посади Голови Комісії, оскільки відсутні підстави для дострокового припинення його повноважень, визначені у статті 20 Закону України "Про телекомунікації" і статті 30 Закону України "Про державну службу".

В письмовому запереченні проти позову представник Президента України вважає позовні вимоги необґрунтованими. Зазначив, що Указ в. о. Президента України від 17.05.2014р. № 478 підписано та видано у спосіб, що передбачений статтями 106, 112 Конституції України і статтею 20 Закону України "Про телекомунікації". Цей Закон не містить вимог щодо обов'язкового обґрунтування у відповідному указі підстав припинення повноважень членів Комісії. Позовна вимога про зобов'язання Президента України поновити позивача на посаді члена Комісії не може бути задоволена, оскільки між цими сторонами існують відносини публічної служби, а не трудові, в. о. обов'язки Президента України не видавав розпорядження про припинення позивачем повноважень і не вносив до його трудової книжки відповідний запис.

В письмових доповненнях до заперечень представник відповідача зазначив, що в разі поновлення позивача на посаді, до останнього будуть застосовані положення Закону України «Про очищення влади», які, враховуючи визначені цим Законом критерії, містять пряму заборону обіймати позивачу посаду Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації. Таке, за думкою представника відповідача, є підставою для відмови в позові в частині поновлення на посаді.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи позовної заяви, представники відповідача і третьої особи заперечили проти позовних вимог.

Вислухавши пояснення представників сторін і третьої особи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з урахуванням наступного.

Указом Президента України від 23.11.2011 р. № 1068/2011 ОСОБА_10. призначено Головою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Указом в.о. Президента України від 17.05.2014 р. № 478/2014 на підставі частини першої статті 20 Закону України "Про телекомунікації" та статті 112 Конституції України звільнено із займаних посад Голову Комісії ОСОБА_10 та п'ятьох її членів, а Указом в.о. Президента України від 17.05.2014 р. № 479/2014 призначено нового Голову та інших членів Комісії.

В судовому засіданні встановлено, що фактично позивача звільнено з посади 20 травня 2014 року.

В силу статті 112 Конституції України у разі дострокового припинення повноважень Президента України відповідно до статей 108, 109, 110, 111 цієї Конституції виконання обов'язків Президента України на період до обрання і вступу на пост нового Президента України покладається на Голову Верховної Ради України.

Відповідно до частини третьої статті 106 Конституції України Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.

Частиною першою статті 20 Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 р. № 1280-IV (тут і далі в редакції закону, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Голова та члени Комісії призначаються на посади та звільняються з посад Президентом України шляхом видання відповідного указу.

Згідно із частиною 4 зазначеної норми закону Голова або член комісії може бути звільнений з посади у разі подання заяви про відставку, неможливості виконання обов'язків за станом здоров'я, припинення громадянства України, грубого порушення службових обов'язків, набрання законної сили обвинувальним вироком суду у скоєнні злочину, наявності інших підстав, передбачених законами.

Повноваження Голови або члена Комісії припиняються у разі його смерті, визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим.

Не можуть бути підставами для звільнення Голови або члена комісії набуття повноважень новообраним Президентом України.

Голова та члени національної комісії є державними службовцями (частина п'ята статті 20 Закону України "Про телекомунікації").

Виходячи з наведеного, на ОСОБА_10, як державного службовця, поширюються підстави припинення державної служби, встановлені статтею 30 Закону України "Про державну службу", а саме: у перерахованих в цій статті випадках та на загальних підставах, передбачених Кодексом законів про працю України.

Ні в Указі в. о. Президента України від 17.05.2014р. № 478, ні в будь-яких інших документах (поданні, клопотанні, пропозиції) не зазначені і не мотивовані конкретні підстави звільнення позивача з посади, передбачені частиною четвертою статті 20 Закону України "Про телекомунікації", статтею 30 Закону України "Про державну службу" і Кодексом законів про працю України.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст