ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" липня 2015 р. м. Київ К/800/60198/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Донця О.Є. Леонтович К.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Шосткинської міської ради на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2014 року у справі № 818/2088/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Сумській області до Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Шосткинської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -ВСТАНОВИЛА:Державна фінансова інспекція в Сумській області звернулася з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства " Шосткинської міської ради, в якому просила зобов'язати Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства " Шосткинської міської ради (далі - відповідач, КП "ВУВКГ") виконати пункти 4 і 5 листа - вимоги від 06.09.2013 року № 106-14/1369, а саме:
- п. 4 щодо відшкодування 15366,84 грн. зайво виплачених працівникам підприємства коштів шляхом подання ними заяви про утримання відповідної суми із заробітної плати, або шляхом стягнення з них коштів в сумі 15366,84 грн., в іншому випадку стягнути з осіб, винних в зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 15366,84 грн. в порядку та в розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу Законів України про працю; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум єдиного внеску та повернути або зарахувати в рахунок майбутніх платежів кошти в сумі 5819,42 грн.;
- п. 5 щодо відшкодування 1676,49 грн. зайво виплачених працівникам підприємства коштів шляхом подання ними заяви щодо утримання відповідної суми із заробітної плати, або шляхом стягнення з них коштів в сумі 1676,49 грн., в іншому випадку стягнути з осіб, винних в зайвих грошових виплатах, кошти в сумі 1676,49 грн. в порядку та в розмірі, встановленому ст.ст. 130-136 Кодексу Законів України про працю; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум єдиного внеску та повернути або зарахувати в рахунок майбутніх платежів кошти в сумі 634 грн. 88 коп.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року задоволено позов.
Зобов'язано Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Шосткинської міської ради Сумської області виконати пункт 4 і пункт 5 листа-вимоги Шосткинської об'єднаної державної фінансової інспекції Сумської області № 106-14/1369 від 06 вересня 2013 року.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 жовтня 2014 року постанову Сумського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2014 року залишено без змін.
Не погоджуючись із ухваленими по справі рішеннями КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Шосткинської міської ради Сумської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та постановити нове рішення, яким залишити позовну заяву без розгляду.
У зв'язку з відсутністю клопотань усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд касаційної скарги проводиться в порядку письмового провадження.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуальною права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Сумській області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2010 року по 31.01.2011 року та за її результатами складено акт 02.08.2013 р. № 106-21/105
На підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю" КП "ВУВКГ" направлено лист-вимогу від 06.09.2013р. №106-14/1369 із терміном зворотного інформування про вжиті заходи - до 03.10.2013 року.
Після оскарження КП "ВУВКГ" пунктів 2,3,4,5,6,7 вимоги № 106-14/1369 в судовому порядку по справі № 818/8207/13-а позовні вимоги задоволені частково: визнано протиправними та скасовано пункти 2,3,6,7 вимоги, в іншій частині відмовлено.
Відповідачем по справі в добровільному порядку не було виконано п.4, 5 вимоги № 106-14/1369.
Вважаючи дії відповідача щодо невиконання в повному обсязі законних вимог, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати відповідача виконати дані вимоги в повному обсязі.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що вимоги органу Державної фінансової інспекції є законними та обов'язковими до виконання.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з пунктом 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Пунктом 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 визначено, що, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акту ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Отже, відповідачу надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.