Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 22.12.2015 року у справі №826/15750/14

Постанова ВАСУ від 22.12.2015 року у справі №826/15750/14

02.03.2017
Автор:
Переглядів : 251

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" грудня 2015 р. м. Київ К/800/19515/15

К/800/18840/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого: Маслія В.І.

Суддів: Розваляєвої Т.С., Черпіцької Л.Т.,

При секретарі: Зубенко Д.В.,

За участю представника позивача - ОСОБА_1, представника ТОВ "Лезниківський кар'єр" - Сиротіна Дмитра Вікторовича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги ТОВ "Лезниківський кар'єр" та Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2015 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області, треті особи: ТОВ "Лезніківський кар'єр", ОСОБА_4, про скасування розпорядження, зобов'язання утриматись від вчинення дій,

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області, треті особи: ТОВ "Лезніківський кар'єр", ОСОБА_4, про скасування розпорядження, зобов'язання утриматись від вчинення дій.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.02.2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2015 року, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано розпорядження Володарсько-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області від 08.08.2014 № 188 в частині: доручення голови державної районної державної адміністрації Римару В.А. вжити заходів щодо примусового відчуження земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1; доручення головному спеціалісту-юрисконсульту апарату районної державної адміністрації Бондару Л.М. спільно з ТОВ «Лезниківській кар'єр» підготувати та дати на підпис договір на фінансування заходів щодо відчуження земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 з мотивів суспільної необхідності - для розробки Лезниківського родовища гранитів. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ТОВ "Лезниківський кар'єр" та Володарсько-Волинська районна державна адміністрація Житомирської області звернулись до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в позові у повному обсязі.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд першої інстанції, з доводами якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що відповідач при вирішенні питання про викуп належної позивачу земельної ділянки діяв відповідно до норм Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розташовані, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», однак враховуючи наявність мораторію на відчуження зазначених ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розпорядження від 08.07.2014 № 188 в оскарженій частині є протиправним.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності визначені Законом України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" (далі - Закон).

Вищезазначеним Законом передбачена можливість як викупу земельної ділянки для суспільних потреб, так і примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки за процедурою відчуження (викупу) ділянки для суспільних потреб.

Так, згідно зі статтею 1 Закону примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку.

Положеннями абзацу 2 частини 3 статті 4 Закону визначено, що примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості на підставі та в порядку, встановлених законом.

Згідно з частиною 4 вищенаведеної статті Закону викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються.

Відповідно до статті 5 Закону вартість земельної ділянки, що відчужується або передається у власність замість відчуженої, визначається на підставі її експертної грошової оцінки, проведеної відповідно до закону.

Звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок, що відчужуються, підлягають рецензуванню, державній експертизі землевпорядної документації у випадках та в порядку, визначених законом.

Суб'єкти оціночної діяльності для проведення такої оцінки визначаються органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування або особою, яка ініціювала відчуження об'єктів нерухомого майна, в порядку, визначеному законом, а вартість надання послуг з рецензування або проведення державної експертизи звітів з експертної грошової оцінки сплачується за рахунок коштів відповідних бюджетів.

У разі якщо власник виступає проти відчуження свого нерухомого майна за оцінкою, проведеною суб'єктом оціночної діяльності, визначеним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, він може залучити іншого суб'єкта оціночної діяльності для визначення вартості нерухомого майна чи проведення рецензування звіту з оцінки такого майна. У цьому разі витрати на виконання таких послуг несе власник майна.

Положеннями частини 1 статті 8 визначено, що органи виконавчої влади відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені (крім об'єктів, викуп яких віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування), для таких суспільних потреб, як розміщення та обслуговування об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин.

Судами встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є співвласниками земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.