Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 21.10.2015 року у справі №820/14044/14

Постанова ВАСУ від 21.10.2015 року у справі №820/14044/14

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 389

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/55729/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю представника позивачаЗайця В.С. (суддя-доповідач), Стрелець Т.Г., Чумаченко Т.А., Корінець Ю.О., Друшлякова С.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Харківської митниці Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Біофарм» до Харківської митниці Міндоходів про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство Біофарм» пред'явило позов до Харківської митниці Міндоходів про скасування рішення відповідача від 05 червня 2014 року № КТ-807000003-0126-2014 про визначення коду товару.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2014 року, адміністративний позов задоволено.

Скасовано рішення Харківської митниці Міндоходів від 05 червня 2014 року № КТ-807000003-0126-2014 про визначення коду товару.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій скаржник оскаржив їх.

У касаційній скарзі Харківська митниця Міндоходів, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що для здійснення митного контролю та митного оформлення представником ТОВ «НВП Біофарм» заявлений до митного оформлення товар по митній декларації № 807100000/2014/015007 від 14 квітня 2014 року за кодом 3004500000 згідно з УКТЗЕД з комерційною назвою «Ветеринарний лікарський засіб, розфасований для роздрібної торгівлі, не в аерозольній упаковці: ВІТ Е+Sе 10% - розчин для перорального застосування у п/е флаконах по 1 л- 600 упак., серія 140330, діючі речовини: 1 мл препарату містить: вітамін Е - 100 мг, натрію селеніт - 360 мкг, не містить пеніцилінів або їх похідних, антибіотиків, алкалоїдів або їх похідних, гормонів або інших сполук товарної позиції 2937, йоду або сполук йоду. Виробник: Джордан вет.енд Агр.Мед.Інд.Ко (Джовет). Країна виробництва: JO. Торгівельна марка: JOVET».

У посадових осіб митного органу виникли сумніви щодо правильності зазначення декларантом коду УКТЗЕД.

За результатами досліджень у Харківському управлінні з питань експертизи та досліджень (висновок від 18 квітня 2014 року № 142001300-0187) проба товару ідентифікована як прозора рідина жовтого кольору, добре розчинна у воді. Якісними реакціями вмісту в цукрі, в тому числі відновлюючому крохмалі, продуктів його розщеплення, речовин білкової природи у пробі не визначено. Експериментально підтверджено наявність у складі проби вітаміну Е у вигляді токоферолу-ацетату та селену.

Листом Міністерства доходів і зборів України від 02 червня 2014 року № 12802/7/99-99-24-02-08-17 були надані роз'яснення стосовно класифікації згідно з УКТЗЕД товару «Ветеринарний лікарський засіб ВІТ Е+Sе 10%...» виробництва «Джордан Вет.енд Агр.Мед.Інд.Ко» (Йорданія).

У даних роз'ясненнях зазначено, що препарат розглядається як такий, що має комплексну оздоровчу дію на організм тварин та птиці, компенсує дефіцит вітаміну Е та селену, не призначений для лікування специфічних хвороб у розумінні Додаткової примітки 1(а) до товарної групи 30.

05 червня 2014 року Харківська митниця Міндоходів прийняла рішення про визначення коду товару № КТ-807000003-0126-2014, відповідно до якого препарат ВІТ Е+SE 10% було перекласифіковано з позиції 3004500000 на позицію 2309909690 - продукти, що використовуються для годiвлi тварин; інші.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги прийшов до висновку про їх обґрунтованість, оскільки представниками відповідача в судовому засіданні не доведено правомірність віднесення препарату «ВІТ Е+SE 10%» у формі розчину для перорального використання до коду класифікації 2309909690 - продукти, що використовуються для годiвлi тварин, інші.

Суд апеляційної інстанції із висновками суду першої інстанції погодився та залишив постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2014 року без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанції не погоджується із огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право митного органу самостійно класифікувати товар передбачено частиною 4 статті 69 Митного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - МК України), однак обов'язковою умовою вчинення таких дій є виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів.

Відповідно до Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 428, УКТ ЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів. Функції з ведення УКТ ЗЕД здійснюються Держмитслужбою.

Об'єктом класифікації в УКТ ЗЕД є всі товари, що мають обіг у міжнародній торгівлі. УКТ ЗЕД базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів (далі - ГС) і Комбінованій тарифно-статистичній номенклатурі Європейського Союзу. В УКТ ЗЕД дотримано принцип однозначного віднесення товарів до класифікаційних угруповань, що дозволяє віднести кожний товар тільки до одного класифікаційного угрупування. Це досягається завдяки Основним правилам інтерпретації класифікації товарів, приміткам до розділів, груп. Шість Основних правил інтерпретації класифікації товарів містять основоположні принципи побудови класифікаційної системи і передбачають послідовне занесення конкретного товару до визначеної групи, а потім - до відповідної позиції.

В той же час, класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами УКТ ЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України» від 05 квітня 2001 № 2371-ІІІ (із змінами і доповненнями), а саме з урахуванням Основних правил інтерпретації класифікації товарів, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.

УКТЗЕД складає 21 розділ, до кожного з яких містяться примітки. На відміну від найменування розділу, яке призначене лише для зручності користування, примітки мають юридичну силу при класифікації товарів. Кожний розділ містить певну кількість груп, що містять двозначну нумерацію, що не має зв'язку з нумерацією розділів. Деякі групи складаються з підгруп, які пронумеровано римськими цифрами та які не відображаються у цифровій структурі товарного коду. Кожна група містить певну кількість товарних позицій, що мають чотиризначну нумерацію, перші два знаки якої відповідають номеру відповідної групи. Наступними рівнями деталізації є підпозиції (шестизначна нумерація), категорії (восьмизначна нумерація) та підкатегорії (десятизначна нумерація). Десятизначний номер товарної підкатегорії є товарним кодом за УКТЗЕД, який, зокрема, зазначається в графі 33 митної декларації.

Пояснення до УКТ ЗЕД побудовані на основі Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2007 року і Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст