Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 19.08.2015 року у справі №804/2282/13-а

Постанова ВАСУ від 19.08.2015 року у справі №804/2282/13-а

27.02.2017
Автор:
Переглядів : 136

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" серпня 2015 р. м. Київ К/800/66377/14

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,

розглянув у письмовому провадженні касаційну скаргу державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Інспекція)

на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2014

у справі № 804/2282/13-а

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Менеджмент Інвестицій" (далі - Товариство)

до Інспекції

про скасування податкового повідомлення-рішення.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України

ВСТАНОВИВ:

У січні 2013 року Товариство звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 31.08.2012 № 0005781501, згідно з яким позивачеві визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 14 519 942 грн. за основним платежем та 3 629 986 грн. за штрафними санкціями.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2013 у позові відмовлено. У прийнятті цієї постанови суд підтримав правову позицію відповідача у справі щодо невідповідності даних податкової декларації з податку на прибуток Товариства за І півріччя 2012 року задекларованим платником показникам податкової звітності за 2011 рік та вимогам пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - ПК).

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2014 зазначене рішення суду першої інстанції скасовано; позов задоволено. Названу постанову мотивовано посиланням на положення пункту 6.1 статті 6, пункту 22.4 статті 22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», якими були запроваджені певні обмеження щодо врахування у складі валових витрат від'ємного значення об'єкта оподаткування податку на прибуток у 2010 році, та на приписи пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень, пункту 150.1 статті 150 ПК, якими дозволено включення всіх сум від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, у тому числі й тих, щодо яких раніше існували обмеження.

Законність ухвалених у справі судових актів перевіряється у порядку глави 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у зв'язку з касаційною скаргою Інспекції, в якій вона просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду зі спору.

У запереченні на касаційну скаргу Товариство зазначає про правильність та обґрунтованість висновків попередніх судових інстанцій та просить залишити оскаржувані судові акти без змін, а скаргу - без задоволення.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши відповідність висновків судів наявним у матеріалах справи доказам, правильність застосування судами норм матеріального права та дотримання ними процесуальних норм, обговоривши доводи касаційної скарги, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне частково задовольнити розглядувані касаційні вимоги виходячи з такого.

Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що Інспекцією було проведено камеральну перевірку податкової звітності Товариства з податку на прибуток за І півріччя 2012 року.

Результати цієї перевірки викладені в акті від 14.08.2012 № 2240/1501/63295902, в якому відображено висновок податкового органу про недотримання платником установленого пунктом 3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень ПК 25-відсоткового обмеження суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податку на прибуток, що підлягає відображенню у складі витрат платника у І півріччі 2012 року.

Також у вказаному акті зафіксовано, що задеклароване позивачем числове значення від'ємного фінансового результату попереднього звітного періоду у сумі 250 390 717 грн. не відповідає значенню цього показника, визначеному Товариством у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2-4 квартали 2011 року (221 571 917 грн.).

Крім того, перевіркою встановлено відсутність у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2-4 квартали 2011 року збитку від операцій з облігаціями у сумі 20 000 000 грн., який було перенесено до податкової звітності у І півріччі 2012 року.

Наведене, за висновком Інспекції, призвело до заниження позивачем податкового зобов'язання з податку на прибуток за розглядуваний звітний період на 14 519 942 грн.

Вирішуючи даний спір, суди першої та апеляційної інстанцій, незважаючи на прийняття різних по суті спору рішень, у той же час помилково ототожнили від'ємне значення об'єкта оподаткування податку на прибуток та від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами.

Слід зазначити, що чинне податкове законодавство України передбачає відокремленість обліку фінансового результату операцій з цінними паперами від операцій, що враховуються платником при визначенні об'єкта оподаткування податку на прибуток. Такий фінансовий результат являє собою різницю між доходами та витратами платника виключно від операцій з цінними паперами, деривативами, корпоративними правами. У той же час об'єкт оподаткування податку на прибуток включає: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 ПК, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 ПК, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 ПК; дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України (стаття 134 ПК).

Отже, особливості відображення від'ємного значення об'єкта оподаткування у податковому обліку платника не поширюються на відокремлений облік його фінансового результату від операцій з цінними паперами.

Порядок оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами визначено у пункті 153.8 статті 153 ПК.

Так, згідно з правилами, наведеними у цьому пункті, якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст