Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 19.04.2016 року у справі №826/15027/14

Постанова ВАСУ від 19.04.2016 року у справі №826/15027/14

02.03.2017
Автор:
Переглядів : 301

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" квітня 2016 р. м. Київ К/800/68039/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: Сіроша М.В.,

суддів: Голубєвої Г.К.,

Юрченко В.П.

розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - ДПІ) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 6 листопада 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року у справі № 826/15027/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руст ЛТД» (далі - Товариство) до ДПІ,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

У вересні 2014 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій ДПІ щодо складання акту № 1724/26-59-22-08/38945175 від 30.07.2014 про неможливість здійснення зустрічної звірки, щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань в АС «Податковий блок» на підставі зазначеного акту; зобов'язання ДПІ відновити показники податкового кредиту та зобов'язань в АС «Податковий блок» за травень 2014 року.

На обґрунтування позову зазначило, що у податкового органу були відсутні правові підстави для коригування показників податкового кредиту та зобов'язань Товариства за травень 2014 року у інформаційній базі даних АС «Податковий блок».

6 листопада 2014 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року, позов задоволено.

Дії ДПІ щодо складання акту № 1724/26-59-22-08/38945175 від 30.07.2014 про неможливість здійснення зустрічної звірки, щодо коригування задекларованих показників податкового кредиту та зобов'язань Товариства в АС «Податковий блок» на підставі зазначеного акту визнані протиправними; зобов'язано ДПІ відновити показники податкового кредиту та зобов'язань Товариства в АС «Податковий блок» за травень 2014 року.

Задовольняючи позов, суди зазначили, що податковий орган безпідставно здійснив коригування показників податкового кредиту та зобов'язань Товариства за травень 2014 року на підставі акту, без прийняття відповідного податкового повідомлення-рішення.

ДПІ звернулася із касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами, 30.07.2014 ДПІ був складений акт № 1724/26-59-22-08/38945175 про неможливість здійснення зустрічної звірки Товариства щодо підтвердження реальності господарських операцій їх реальності та повноти відображення у обліку за період з 1.05.2014 до 31.05.2014.

У зазначеному акті були відображені порушення Товариством вимог пп. 16.1.11 п. 16.1 ст. 16, п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України, ст. 93 Цивільного кодексу України, ст.,ст. 1, 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», п. 187.1 ст. 187, п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України у зв'язку з тим, що задекларовані податкові зобов'язання та податкових кредит за червень 2014 року підтвердити неможливо.

На підставі зазначеного акту податковим органом були відкориговані показники податкової звітності Товариства в автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів.

Статтею 71 Податкового кодексу України передбачено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до пп. 72.1.1 п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення контролюючими органами зустрічних звірок визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27 грудня 2010 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).