ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" вересня 2014 р. м. Київ К/9991/35708/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівМороз Л.Л. Шведа Е.Ю. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом прокурора Великолепетиського району Херсонської області до Великолепетиської селищної ради Херсонської області (далі - Великолепетиська сільська рада) визнання протиправним та скасування рішення за касаційною скаргою заступника прокурора Херсонської області на постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 18 січня 2012 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року
в с т а н о в и л а :
У січні 2012 року прокурор Великолепетиського району у Великолепетиському районному суді Херсонської області пред'явив позов до Великолепетиської селищної ради Херсонської області визнання протиправним та скасування рішення.
Просив визнати протиправним та скасувати рішення Великолепетиської селищної ради від 30 грудня 2011 року № 253 "Про зупинення прийому дітей до підвідомчих дошкільних закладів № 1, 2, 3, 4".
Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 18 січня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2012 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій
заступник прокурора Херсонської області подав касаційну скаргу.
Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їхні рішення скасувати та постановити нове рішення, яким задовольни позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття судом касаційної інстанції рішення, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга заступника прокурора Херсонської області підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суди у відповідності із вимогами частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України повинні були перевірити чи оскаржуване рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, тобто з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо, та в залежності від встановленого - вирішити спір.
Судами першої та апеляційної інстанцій у цій справі встановлено, що рішенням Великолепетиської селищної ради від 30 грудня 2011 року № 253 "Про призупинення прийому дітей до підвідомчих дошкільних закладів № 1, 2, 3, 4" з метою раціонального використання коштів селищного бюджету було призупинено прийом дітей до підвідомчих дошкільних закладів № 1, 2, 3, 4 з 01 січня 2012 року по 31 січня 2012 року (включно).
Правомірність цього рішення є предметом спору у цій справі.
Суди першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, а суд апеляційної інстанції залишаючи рішення суду першої інстанції в законній силі, виходили із того, що Великолепетиська селищна рада при прийнятті оскаржуваного рішення діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З таким висновком погодитися не можливо, оскільки він не відповідає чинному законодавству з огляду на таке.
Частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Разом з цим, статтею 2 Закону України "Про дошкільну освіту" передбачено забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної світи. Згідно зі статтею 6 цього Закону одним із принципів дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти.
Пунктами 24, 25 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року
№ 305, передбачено, що діяльність дошкільного навчального закладу регламентується планом роботи, який складається на навчальний рік і оздоровчий період, схвалюється педагогічною радою, затверджується керівником закладу та погоджується з відповідним органом управління освіти; навчальний рік у дошкільному навчальному закладі починається 01 вересня і закінчується 31 травня наступного року, а оздоровчий період - 1 червня по 31 серпня, отже законодавцем визначено безперервність діяльності дошкільного закладу упродовж навчального року.
Відповідно до пункту 1 частини тридцятої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" реорганізація або ліквідація діючих комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами допускається лише за згодою територіальної громади села, селища, міста або на підставі результатів місцевого референдуму.
Аналогічні вимоги містяться й у пункті 6 статті 16 Закону України "Про дошкільну освіту", яким визначено, що засновник (власник) державного чи комунального дошкільного навчального закладу не має права безпідставно ліквідувати його, зменшувати в ньому площу території, кількість груп, а також здавати в оренду приміщення (будівлі). Реорганізація або ліквідація діючих комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами допускається лише за згодою територіальної громади (загальних зборів) села, селища, міста або на підставі результатів місцевого референдуму.
Інших способів припинення діяльності дошкільних навчальних закладів, в тому числі шляхом призупинення їх діяльності, діючим законодавством не передбачено.
Таким чином, Великолепетиська селищна рада, приймаючи рішення від 30 грудня 2011 року № 253, вийшла за межі своїх повноважень та визначеної законом своєї компетенції.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.