Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 17.12.2025 року у справі №380/1373/24

Постанова ВАСУ від 17.12.2025 року у справі №380/1373/24

17.12.2025
Автор:
Переглядів : 8

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року

м. Київ

справа № 380/1373/24

провадження № К/990/6704/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Мацедонської В. Е., Уханенка С. А.,

секретаря судового засідання - Борисевича О. Ю.

за участю

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Худоби Г. М.,

представника Національного агентства України з питань державної служби - Цехмейстер Л. В.,

представника Західного міжрегіонального управління НАДС - Смалій О. В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у суді касаційної інстанції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Національного агентства України з питань державної служби, Західного міжрегіонального управління НАДС про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2024 року, ухваленого у складі судді Карп`як О.О., та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року, прийнятої у складі колегії суддів: головуючого судді - Судової-Хомюк Н.М., суддів: Обрізка І.М., Сеника Р.П.,

І. Суть спору

1. У січні 2024 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Національного агентства України з питань державної служби (далі - НАДС), Західного міжрегіонального управління НАДС (далі - ЗМУ НАДС), в якому просив:

1.1. визнати протиправним та скасувати наказ НАДС від 19 грудня 2023 року № 377-к/о «Про звільнення ОСОБА_1 »;

1.2. поновити його на посаді начальника Міжрегіонального управління НАДС у Львівській та Закарпатській областях;

1.3. стягнути з Міжрегіонального управління НАДС у Львівській та Закарпатській областях на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з дати звільнення до дня поновлення на роботі.

2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06 травня 2015 року останнього призначено на посаду начальника Міжрегіонального управління НАДС у Львівській та Закарпатській областях.

2.1. У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 07 квітня 2023 року № 316 та наказу НАДС від 07 серпня 2023 року № 113-23, Міжрегіональне управління НАДС у Львівській та Закарпатській областях реорганізується шляхом приєднання до ЗМУ НАДС. Головою НАДС призначено на посаду начальника ЗМУ НАДС, також призначено заступників ЗМУ НАДС в порядку переведення з інших територіальних органів НАДС. Такі призначення здійснені до прийняття наказу НАДС від 07 серпня 2023 року № 113-23, чим обмежено його право на зайняття вакантної рівнозначної посади або як виняток нижчої посади в новоствореному територіальному органі НАДС.

2.2. Вказує, що 10 серпня 2023 року отримав в електронному вигляді попередження про наступне звільнення на підставі пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) у зв`язку з реорганізацією Міжрегіонального управління НАДС у Львівській та Закарпатській областях.

2.3. Одночасно з попередженням позивачу запропоновані посади державної служби згідно з переліком, який включав в себе виключно посади державної служби апарату НАДС, який розташований у м. Києві, що передбачає зміну істотних умов праці, оскільки місце його прописки та фактичного проживання знаходяться у м. Львів. Погодитись на заняття однієї із запропонованих посад у м. Києві було неможливо, оскільки на його утриманні знаходиться дитина з інвалідністю, а її лікування передбачає щомісячні матеріальні витрати та організаційні заходи.

2.4. Також позивач вважає, що при наданні пропозицій не були враховані вимоги до професійної підготовки та професійних компетентностей, як це передбачено частиною третьою статті 87 Закону № 889-VIII. Окрім того, позивачу не були запропоновані рівнозначні посади державної служби (дві штатні одиниці) заступника начальника - начальника відділу ЗМУ НАДС. Зазначене зумовлене тим, що на момент прийняття наказу НАДС від 07 серпня 2023 року № 113-23 на зазначені посади вже були переведені особи з інших територіальних органів НАДС.

2.5. Зазначає, що в період, коли вказані вище посади були вакантними, він двічі звертався до Голови НАДС із заявами про призначення його на посаду заступника начальника ЗМУ НАДС з 12 липня 2023 року, однак відповіді на заяви не отримав.

2.6. Вважає, що НАДС порушено вимоги статей 15, 20 Закону України «Про звернення громадян», статей 2, 2-1, пунктів 1, 2, 3 статті 42 Кодексу законів про працю України, статей 8, 21, 22, 23, 24 Конституції України, при призначенні на посаду не враховано його трудового стажу, досвіду роботи, а також того, що в нього на утриманні є дитина з інвалідністю.