Головна Сервіси для юристів База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 16.03.2026 року у справі №320/32838/24

Постанова ВАСУ від 16.03.2026 року у справі №320/32838/24

16.03.2026
Автор:
Переглядів : 21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року

м. Київ

справа № 320/32838/24

адміністративне провадження № К/990/39860/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А., суддів Бевзенка В.М., Стародуба О.П.,

розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 (суддя Діска А.Б.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025 (колегія суддів у складі: головуючого судді Кучми А.Ю., суддів Аліменка В.О., Безименної Н.В.) у справі №320/32838/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

I. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У липні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві, орган пенсійного фонду), в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2022, 01.04.2023, 01.04.2024 на підставі його заяви та доданих до неї документів (довідок щодо розрахунку розміру грошового забезпечення станом на 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024), а також документів пенсійної справи №2602023737, у відповідності до вимог статей 43 і 46 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704, у редакції, чинній на час спірних правовідносин), від 24.04.2023 №168 «Про індексацію страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), виходячи із 80 відсотків суми грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 4, 14, 16 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), визначених з посадового окладу та окладу за військове звання, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, з урахуванням та залишенням з 01.03.2022 індексації розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Постанови №168, з 01.03.2024 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), з урахуванням раніше виплачених сум;

зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивачу з 01.04.2022, 01.04.2023, 01.04.2024 на підставі його заяви та доданих до неї документів (довідок щодо розрахунку розміру грошового забезпечення станом на 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024), а також документів пенсійної справи №2602023737, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ, Постанов №45, №704, №168, виходячи із 80 відсотків суми грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 4, 14, 16 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премій), визначених з посадового окладу та окладу за військове звання, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, з урахуванням та залишенням з 01.03.2022 індексації розміру пенсії відповідно до Постанов №118, №168, №185, з урахуванням раніше виплачених сум.

2. На обґрунтування позову зазначив, що він отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ та має право на перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.04.2022, 01.04.2023, 01.04.2024 на підставі його заяви та доданих до неї документів (довідок щодо розрахунку розміру грошового забезпечення станом на 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024), а також документів пенсійної справи №2602023737, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ, Постанов №45, №704, №168, виходячи із 80 відсотків суми грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 4, 14, 16 до Постанови №704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премій), визначених з посадового окладу та окладу за військове звання, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, з урахуванням та залишенням з 01.03.2022 індексації розміру пенсії відповідно до Постанов №118, №168, №185. Однак, у відповідь на його заяву, орган пенсійного фонду відмовив у проведенні такого перерахунку.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

3. Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-XII.

4. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ.

5. Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України було надано інформацію, зазначену в листі від 03.05.2024, про складові грошового забезпечення, які можуть встановлюватися військовослужбовцям Служби безпеки України за відповідною посадою оперативного підрозділу Центрального управління Служби безпеки України, станом на 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024.

6. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії.

7. Відповідач листом повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з 01.04.2022, 01.04.2023 та 01.04.2024 із розрахунку 80% грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023 та 01.01.2024.

8. Вважаючи протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9. Київський окружний адміністративний суд рішенням від 25.02.2025, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025, у задоволенні позову відмовив.

10. Відмовляючи у задоволенні позову, суди дійшли висновку, що довідки для здійснення перерахунку пенсії у встановленому порядку та встановленої форми, ні позивачу, ні органу пенсійного фонду не направлялись, у зв`язку з чим, не настали обставини, з якими законодавство пов`язує виникнення підстав для здійснення перерахунку пенсії.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВУ НА НЕЇ

11. Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025 і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.

12. Підставами касаційного оскарження судових рішень попередніх інстанцій, скаржник визначає положення пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідно до якого підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.

13. Як на підставу касаційного оскарження скаржник посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції положень частини 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ без урахування висновків, висловлених Верховним Судом у постановах від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, від 17.10.2023 у справі №380/657/22, від 04.04.2023 у справі №120/5264/22, у яких Суд дійшов висновку про те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють Пенсійний Фонд України.

14. Також скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій неправильно тлумачили закон або застосували закон, який не підлягає застосуванню, а саме, суди застосували норми Постанови № 45 щодо обов`язковості довідки за формою Додатку № 2 як настання обставин для виникнення підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача, не врахувавши відсутність постанови Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії та відповідно подальший порядок дій.

15. Скаржник вважає помилковими висновки судів, що здійснити перерахунок пенсії Пенсійний Фонд може лише після отримання довідки за Постановою № 45, ігноруючи принцип верховенства права та вимоги частини 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.